Лада Брашованова-Станчева е родена през 1929 г. в семейството на първия български музиколог - проф. д-р Стоян Брашованов, а майка й е швейцарската пианистка Матилде Курц. Учи гимназия в Базел и София, а в началото на 50-те години завършва и теоретичния, и инструменталния отдел на Музикалнатаакадемия с пиано.
Започва дейността си като музикален критик. Членува в Съюза на българските композитори и в Съюза на учените в България. Авторка е на много книги, студии, статии и рецензии, публикувани в България и чужбина. Многократно е канена за член на жури на музикални конкурси у нас и по света.
Лада Брашованова-Станчева е удостоена е с орден „Кирил и Методий“ и други престижни отличия. Личният ѝ архив вече се съхранява в Централния държавен архив.
Поклон пред паметта й!
В звуковия файл чуйте спомени на Красимира Йорданова - дългогодишен музикален редактор в БНР, за работата в сътрудничество с Лада Брашованова.
Петър Байков е многотембров дубльор, което означава, че в един анимационен филм може да озвучи всички герои в продукцията. Познаваме гласа му от продукции като „Господарката на злото“ 2, „Изгубени в пустошта“ и „Сам вкъщи“. В момента завършва висшето си образование по актьорско майсторство, а в канала си в интернет демонстрира уменията си..
Последната книга на Клеър Макинтош, излязла в България е „Донорът“ - кратка новела с кауза, свързана с донорството. Клеър възкликва, че е написала „Донорът“ на един дъх. „ Донорът" е история за младо момиче, на което трансплантират сърце . Исках да напиша цял роман от тази идея. При писането на книги първо трябва да се появи историята. Не..
Източната култура открай време вълнува Западния свят. А за какво се сещаме, когато чуем името на Япония? Императори, самураи, нинджи, гейши, шинтоизъм, сумо, хайку, оригами, икебана, вишни, саке, суши, технологии, иновации и още, и още. Сещаме се обаче и за манга комикси и аниме . Японското кино дължи голяма част от високата си репутация на..
Ивайло Диманов е роден на 6 март 1956 г. в София. Има висше филологическо образование (1982). Дълги години е бил журналист във в. „Народна младеж”, редактор в „Пулс”, заместник-главен редактор на в. „Земя”, главен редактор на вестниците „Арт” и „Quo vаdis“, списание „12 ½” и „Виж”, управител на ИК „Алтер Его”. Има стотици публикации в целия..
В рубриката "Нов запис в БНР" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" представяме нова продукция, осъществена от Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Марк Кадин и екип на Музикална къща БНР в състав: продуцент Людмила Герова, звукорежисьор Сава Лавсов, звукооператор Валентин Иванов, звукоинженер Валери Колев...
Хореографът Мила Искренова заяви, че не е разочарована от това, че актрисата Мария Бакалова не успя да спечели наградата "Златен глобус" . Българката Бакалова беше номинирана за участието й в продължението на филма "Борат". „ Щеше да е много по-радостно и хубаво, ако Мария Бакалова беше получила тази награда , но ние не сме 20-годишни и..
"Ще разкажем вече чрез публичен дебат за творческите си проблеми в кукления театър, защото ние макар и млади творци, виждаме, че много малко се дебатира за кукления театър", това разказа в "Преди всички" Ваня Борисова, млад режисьор от Театър "Ателие 313 " за акция "Среща" „Среща” е платформа за дебат в сферата на съвременния..
„Груповият имунитет трябва да достигне 70-80% преболедували или ваксинирани. Много сме далече още от този процент в световен мащаб, за да очакваме..
Влогърът Даниел Богдански докосна хиляди хора по света с кратките си филми, посветени на България. Той започва да прави филми за България още..
Частните траурни агенции в Ловеч са изправени пред невъзможност да работят нормално след приетите през януари промени в общинската наредба за..