Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за музиканта и просветител Васил Мирчев

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" през ноември представяме няколко български музиканти със съществен принос към националната ни музикална култура, но напълно забравени днес. Васил Мирчев е един от тях - педагог и диригент, един от най-ярките пропагандатори на музикалното изкуство у нас през първата половина на ХХ век.

Васил Мирчев е роден на 8 ноември 1875 г., преди 145 години, в Казанлък. От малък учи цигулка и теория на музиката при чешкия капелмайстор Карел Йермарж. Завършва казанлъшкато педагогическо училище и започва работа като учител по музика. Там прави и първите опити у нас за нотно ограмотяване на учениците в трети гимназиален клас. В същото време свири като цигулар в любителския оркестър на Йермарж, даже за известно време е диригент на състава. През 1898 г. постъпва в Дрезденската консерватория, където учи при Кайзер, Фукс и Дрезеке.

Стабилно подготвен като музикант, Мирчев се завръща в родината си и се установява в София, където работи като гимназиален преподавател по музика в Първа и Втора мъжка гимназия. За известно време преподава и цигулка в Софийската  духовната семинария. С учениците от гимназиите организира симфонични оркестри, които изпълняват италиански оперни увертюри, пиеси от Моцарт и Григ, а в същото време дирижира и ученически хорове, които често имат публични изяви. В Духовната семинария подготвя струнен оркестър със струнен квартет, съществувал от 1909 до 1912 г. През 1907 г. Мирчев организира и граждански оркестър, две години по-късно преминал към музикалното дружество „Родна песен“. В състава на оркестъра са любители музиканти от всякакви професии, но свирещи с голямо желание пред публиката на многобройните си концерти. Съставът съществува до 1915 г. и допринася много за популяризирането на класическата музика, още повече, че, както твърдят негови съвременици, изпълненията на оркестъра са били на много добро художествено ниво.

Едновременно с проявите си като диригент Васил Мирчев има постижения и като педагог - заедно с Добри Христов и Димитър Радев той участва в съставянето на много учебници по пеене и различни пособия. В периода 1920/1930 година Мирчев допринася много за музикално-педагогическата подготовка на стажант-учителите по музика от софийските гимназии, а за известно време е проподавател и в Софийското музикално училище.

Васил Мирчев умира на 13 октомври 1962 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на  чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..

обновено на 27.12.24 в 19:06
Александър Христов (в средата), Румен Троев (вляво) и Цветан Апостолов от

Александър Христов: Няма смисъл да се прави изкуство, което не е свободно

Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората .  Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" .  " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..

публикувано на 26.12.24 в 18:31

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17