Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диагноза излекуван - социалната стигма върху преминалите през вируса

Снимка: БГНЕС

Как след преболедуване на Covid-19 става факт социалното отхвърляне? 

Оказва се, че коронавирусната инфекция е повод за дистанция не само преди да бъде преболедувана. Излекувани разказват за недоверието, с което ги приемат околните и не им позволяват да възстановят обичайното си общуване и ритъм на живот. 

В изолация остава колега, съсед, познат, дори и приятел, въпреки че вече не разпространява вируса и след карантината по медицински показатели е безопасен за общността. 

За обратния път след Covid-19 разказват от първо лице на Ирина Иванова и Тихомир Машов в предаването „Хоризонт до обед".

„Неприятно е. Чувстваш се малко като прокажен“, споделя Ирина. „Като чумав“, допълва Тихомир.

Тихомир Машов  Снимка: Ива Антонова

„Ти си подходил адски отговорно, спазил си всичко, което е било необходимо. След като е преминало това нещо, ти си напълно свободен и нормален човек“, разсъждава той. Това обаче не се получава. Семейството му преминава през вируса „доста леко“. Тестват се – той, съпругата му, детето. И се опитват да се върнат към стария си начин на живот. 

Ирина е имала средно тежки симптоми, но не е стигнала до болница. Седмица след изтичането на карантината все още усеща безсилие и лесна умора. Уморява обаче и „отношението на някои хора“.

Пораженията са в психиката на хората, твърди Ирина Иванова. „Пораженията са в отношенията между хората. Нещо сбъркахме“. 

Трудното започва с недоверието и със съмнението, с което те гледат след това, потвърждава Тихомир Машов, който долавя у колегите си страха, че още е болен.

„И този стрес – това не знам как ще може да се излекува. /…/ Така или иначе в България хората са стресирани от начина си на живот. Това още повече ги стресира. В същото време животът продължава. Ако се получи тази стигма, това недоверие, то работният процес, изобщо жизненият цикъл няма да продължи добре. Системата ще блокира във всяка една сфера“, казва Тихомир.

Снимка: личен архив на Ирина Иванова„Първата им инстинктивна реакция е да се дръпнат назад“, допълва Ирина, за която не е било лесно 14 дни да си затворен, без да виждаш никого. „И е много трудно да обясниш на хората, че ти вече не носиш зараза, не си опасен. /…/ Не че очаквам някой, като ме види, да ме прегръща, но уплахата в очите е малко обидна“. 

Ирина уверява, че „този вирус е преодолим“, той е изпитание по човечност и не бива да издигаме бариери. „Точно сега в момента, макар и да се изолираме, макар и да се дистанцираме, човешките бариери не трябва да ги има“.

Да гледаме на живота по-ведро, призовава и Тихомир, който по време на карантината е опитал младото си вино, а след нея е планирал да си подготви киселото зеле. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на екскурзоводите ще обжалва становище на КЗК

Ще обжалваме становището на Комисията за защита на конкуренцията , обяви пред БНР Николай Миндов от Асоциацията на екскурзоводите относно  документ на КЗК, според който нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището се казва, че всеки може да направи подробно проучване на..

публикувано на 29.05.24 в 12:36

Присъдите на обвинените за измами във Великобритания българи се очакват в четвъртък

Петимата български граждани, обвинени в една от най-крупните измами със социални помощи в Обединеното кралство, се явиха днес в лондонския съд в Ууд Грийн. Присъдата се очаква да стане известна в четвъртък. Очакват се присъдите на 5-мата българи, обвинени в измама във Великобритания Стоян Стоянов, Галина Николова, Цветка Тодорова и Патриция..

публикувано на 28.05.24 в 18:54
Стилияна Николова, Боряна Калейн и Елвира Краснобаева

Грациите благодариха за подкрепата: Усещането в залата беше сякаш сме пред родна публика

" Усещането в залата беше сякаш сме пред родна публика. Имаше повече български знамена, отколкото унгарски.  Благодарни сме на всички, които ни подкрепиха на живо и на тези, които ни стискаха палци пред телевизорите. Искаме да им кажем, че ги обичаме".  Това сподели пред БНР  Боряна Калейн, част от грациите в Националния ни отбор по..

публикувано на 28.05.24 в 14:01

Експеримент: Кози предпазват горите от пожари, пасат в рисковите зони под тях

Състоянието на горите у нас не се е подобрило особено в последните няколко години . Тяхното стопанисване през активна лесовъдска намеса е силно снижено. Тази оценка направи в интервю за БНР доц. Георги Костов, преподавател в Лесотехническия университет и бивш заместник-министър на земеделието. По подбалканската линия изсъхват иглолистни..

публикувано на 28.05.24 в 07:55
проф. Иван Желев

Проф. Иван Желев: Проправя се пътят на митрополит Николай към поста патриарх

"Има църковна политика. Стремят се някои хора да си създават лоби. Фракцията, която ръководи митрополит Николай, се увеличи от вчера с още един негов поддръжник, което му проправя пътя евентуално да бъде избран за патриарх." Това заяви пред БНР богословът проф. Иван Желев след избора на новия Сливенски митрополит. По думите му, митрополит..

публикувано на 27.05.24 в 09:41

Д-р Борис Асьов: Много хора излизат за гъби без никаква подготовка

" Когато завалят продължителни дъждове, много хора хващат раниците и излизат да берат гъби, като много често това се прави без никаква подготовка. А гъбите са изключително опасно хоби и трябва да се подхожда с много голямо внимание ".  Това предупреди от ефира на БНР д-р Борис Асьов от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към..

публикувано на 27.05.24 в 09:28

Украйна във фокуса на Парламентарната асамблея на НАТО в София

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг пристига в София за последния ден от пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО. Два дни 400 парламентаристи от 32 държави членки на НАТО и от 25 страни партньори и парламентарни организации обсъждаха позиции, които ще бъдат представени за одобрение и на срещата на върха във Вашингтон пред..

публикувано на 27.05.24 в 08:11