България временно преустановява подкрепата си за Република Северна Македония и няма да даде съгласие за провеждане на първата междуправителствена конференция, докато не получи ясни гаранции за промяна в политиката на Скопие към страната ни в правно обвързващ документ. Това обяви вицепремиерът и министър Екатерина Захариева по време на изслушване в парламента.
Тя напомни, че активната и последователна политика на България към Република Северна Македония е пример за приемственост и междупартиен консенсус:
"България е правила всичко по силите си в опит да постигне едно качествено ново начало в двустранните отношения със Скопие.
Независимо от всички наши прояви на добросъседство Скопие не промени същността на своята политика към България - в подкрепа на неоснователните малцинствени, исторически, езикови и други претенции.
Докато не получим правни гаранции, че тази политика ще бъде променена, ние не можем да дадем съгласие за провеждане на първата междуправителствена конференция и реално стартиране на преговори за членство."
Българският дипломат номер едно посочи какви са очакванията на външното ни министерство към югозападната ни съседка по отношение на правно обвързващия документ:
"Лично аз считам, че трябва да бъде протокол към договора, а не договор между двете правителства, така че той да бъде ратифициран от двата парламента. Това е позицията на българското външно министерство. Предпочитаме да бъде протокол към договора, ратифициран от двата парламента".
Вицепремиерът Красимир Каракачанов също изтъкна какво се очаква от Република Северна Македония:
„Отказ от малцинствени претенции, отказ от езика на омразата - това означава промяна на образователната система, отказ от присвояване и фалшифициране на българската история, реабилитация на всички граждани на Македония, които след 1944 година бяха репресирани, убити или вкарвани в затвори заради своето българско национално самосъзнание, както и полагащото се обезщетение на техните семейства".
Каракачанов допълни, че алтернативата пред Северна Македония е или да промени поведението си, или да повтори сценария на дългото изчакване от 28 години, докато постигне съгласие с Гърция:
"Ние сме "за" разширението на ЕС на територията на Западните Балкани - на първо място Република Северна Македония, но това не може да бъде безусловно. Няма как да се разчита, че някой друг отвън ще притиска България и ще я принуди да си смени политиката. От тук нататък следва колегите от Скопие да си вземат необходимата поука".
От своя страна премиерът Борисов подчерта, че позицията на България е принципна, изтъквайки, че „има неща, с които няма как нашия народ да се съгласи“.
Българското "не" на началото на преговорите за присъединяване на Република Северна Македония към Европейския съюз не е инат, заяви премиерът и отправи критика към Скопие за липса на ангажираност, но все пак изрази готовност за продължаване на преговорите, изпълнение на Договора за добросъседство от страна на Скопие и загърбване на антибългарската реторика там.
От БСП критикуваха липсата на прозрачност при преговорите, но определиха българското вето като правилно.
Депутатът от левицата Кристиан Вигенин препоръча:
„И един личен персонален ангажимент на министър-председателя оттук нататък. Ако е необходимо и преговорният екип да бъде преразгледан. За нас е още стои въпросът каква е причината вицепремиерът и министър на отбраната да бъде в този процес".
В телевизионно интервю премиерът на Северна Македония Зоран Заев изрази недоволство от българското вето и изтъкна, че все още има възможност да се постигне договор във времето на германското председателство на ЕС.
Пред ТВ21 той изрази мнение, че когато Европа е трябвало да се държи европейски, това не се е случило. И затова българската блокада на преговорите за членство на Скопие за него е поражение за Европейския съюз.
Заев декларира, че ще продължи да гради отношения с България в духа на приятелството. Защото още има шанс до края на годината да започнат преговорите за еврочленство.
Скопие няма никакви претенции за територия или национално малцинство в България, заяви официално Зоран Заев:
„Няма никакви териториални, нито малцинствени претенции“, каза той.
Скопие обаче очаква от София да признае македонския език и идентичността на народа на Република Северна Македония, заяви Заев. И отхвърли искането на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ за среща на лидерите на парламентарните партии по спора с България.
„Не ми трябва Мицкоски, за да се скарам с България. Мога и сам да се скарам. Ако го повикам, кавгата не ни бега“, бяха думите на премиера на Северна Македония.
С над 500 са намалели учениците в Смолянска област за последните пет години. През 2020 г. общо учениците в 10-те общини на Смолянска област са били 9119, а в момента са 8564. Всяка година учениците намаляват средно с по 100. Причините са механичната миграция към вътрешността на страната и чужбина и застаряващото население, тъй като основно жителите..
Физически сблъсък между депутатите Костадин Костадинов и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ по време на дебата по предложения от "Възраждане" законопроект за регистрация на чуждестранните агенти наложи второ прекъсване на заседанието на парламента за днес. Повод за сблъсъка станаха взаимни обвинения за финансиране от американска и руска страна...
От "Продължаваме промяната" потвърдиха подкрепата си за проектобюджет, който би дал възможност за въвеждане на еврото. Бившият финансов министър Асен Василев отново посочи, че за да я дадат, проектобюджетът трябва да е с дефицит от 3 процента, а разходите в него - 40 на сто от брутния вътрешен продукт. Василев цитира данни на БНБ за спестяванията на..
Актьорът Димо Алексиев отива на съд за шофиране след употреба на алкохол. Обвинителният акт срещу 42-годишния актьор е внесен в Софийския районен съд, който трябва да насрочи разпоредително заседание по делото. Алексиев, който прекара два месеца в ареста, ще отговаря за това, че на 12 ноември 2024 година е шофирал с 1,68 промила алкохол..
"Екосистемите нямат ясни граници . Самият подход да се изваждат парчета от сърцевината на защитена територия не е правилен. Не трябва да допускаме разпокъсване на териториите на природен парк "Сините камъни" . За това алармира пред БНР Йорданка Динева от Фондация "Биоразнообразие". Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините..
"Две държави са единственото решение на Близкоизточния конфликт", заяви британският министър на околната среда Стив Рийд в първи официален коментар от страна на британското правителство по повод на казаното от Доналд Тръмп за контрол над Газа и преселване на палестинците. В интервю за Скай нюз Стив Рийд беше запитан каква е реакцията на..
Парламентът не работи ефективно, заяви лидерът на МЕЧ Радостин Василев. Той отново подчерта, че в дневния ред не е включена точката за одържавяването на "Лукойл". Според Василев в коалицията има проблеми, които не позволяват на управляващото мнозинство да премине към назначенията на заместник-министри и областни управители: "Всяка седмица оттук нататък..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..