Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За България са необходими гаранции за промяна на политиката на Скопие

Пред Народното събрание министрите Захариева и Каракачанов потвърдиха позицията на България по отношение на Скопие

| обновено на 18.11.20 в 19:48
Снимка: БГНЕС

България временно преустановява подкрепата си за Република Северна Македония и няма да даде съгласие за провеждане на първата междуправителствена конференция, докато не получи ясни гаранции за промяна в политиката на Скопие към страната ни в правно обвързващ документ. Това обяви вицепремиерът и министър Екатерина Захариева по време на изслушване в парламента.

Тя напомни, че активната и последователна политика на България към Република Северна Македония е пример за приемственост и междупартиен консенсус:

"България е правила всичко по силите си в опит да постигне едно качествено ново начало в двустранните отношения със Скопие.

Независимо от всички наши прояви на добросъседство Скопие не промени същността на своята политика към България - в подкрепа на неоснователните малцинствени, исторически, езикови и други претенции.

Докато не получим правни гаранции, че тази политика ще бъде променена, ние не можем да дадем съгласие за провеждане на първата междуправителствена конференция и реално стартиране на преговори за членство."

Българският дипломат номер едно посочи какви са очакванията на външното ни министерство към югозападната ни съседка по отношение на правно обвързващия документ:

 "Лично аз считам, че трябва да бъде протокол към договора, а не договор между двете правителства, така че той да бъде ратифициран от двата парламента. Това е позицията на българското външно министерство. Предпочитаме да бъде протокол към договора, ратифициран от двата парламента".

Вицепремиерът Красимир Каракачанов също изтъкна какво се очаква от Република Северна Македония:

„Отказ от малцинствени претенции, отказ от езика на омразата - това означава промяна на образователната система, отказ от присвояване и фалшифициране на българската история, реабилитация на всички граждани на Македония, които след 1944 година бяха репресирани, убити или вкарвани в затвори заради своето българско национално самосъзнание, както и полагащото се обезщетение на техните семейства".

Каракачанов допълни, че алтернативата пред Северна Македония е или да промени поведението си, или да повтори сценария на дългото  изчакване от 28 години, докато постигне съгласие с Гърция:

"Ние сме "за" разширението на ЕС на територията на Западните Балкани - на първо място Република Северна Македония, но това не може да бъде безусловно. Няма как да се разчита, че някой друг отвън ще притиска България и ще я принуди да си смени политиката. От тук нататък следва колегите от Скопие да си вземат необходимата поука".

От своя страна премиерът Борисов подчерта, че позицията на България е принципна, изтъквайки, че „има неща, с които няма как нашия народ да се съгласи“.

Българското "не" на началото на преговорите за присъединяване на Република Северна Македония към Европейския съюз не е инат, заяви премиерът и отправи критика към Скопие за липса на ангажираност, но все пак изрази готовност за продължаване на преговорите, изпълнение на Договора за добросъседство от страна на Скопие и загърбване на антибългарската реторика там.

От БСП критикуваха липсата на прозрачност при преговорите, но определиха българското вето като правилно.

Депутатът от левицата Кристиан Вигенин препоръча:

„И един личен персонален ангажимент на министър-председателя оттук нататък. Ако е необходимо и преговорният екип да бъде преразгледан. За нас е още стои въпросът каква е  причината вицепремиерът и министър на отбраната да бъде в този процес".

Зоран Заев

В телевизионно интервю премиерът на Северна Македония Зоран Заев изрази недоволство от българското вето и изтъкна, че все още има възможност да се постигне договор във времето на германското председателство на ЕС.

Пред ТВ21 той изрази мнение, че когато Европа е трябвало да се държи европейски, това не се е случило. И затова българската блокада на преговорите за членство на Скопие за него е поражение за Европейския съюз.

Заев декларира, че ще продължи да гради отношения с България в духа на приятелството. Защото още има шанс до края на годината да започнат преговорите за еврочленство.

Скопие няма никакви претенции за територия или национално малцинство в България, заяви официално Зоран Заев:

„Няма никакви териториални, нито малцинствени претенции“, каза той.

Скопие обаче очаква от София да признае македонския език и идентичността на народа на Република Северна Македония, заяви Заев. И отхвърли искането на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ за среща на лидерите на парламентарните партии по спора с България.

„Не ми трябва Мицкоски, за да се скарам с България. Мога и сам да се скарам. Ако го повикам, кавгата не ни бега“, бяха думите на премиера на Северна Македония.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев

Терзиев за транспорта в София: В протеста има и политически привкус!

Съжалявам, че синдикатите не се вслушаха в моя апел да се видим, да изговорим това, което вчера предложих, без това да бъде цената на комфорта на софиянци, за да могат и те да живеят нормално, да се придвижват до работа и да си оставят децата на училище - това каза пред БНТ кметът на София Васил Терзиев. Протестът в София: Автобуси,..

публикувано на 15.05.25 в 09:46
Мария Черешева

Мария Черешева: В обществените медии работят под линията на достойното заплащане

Около 2200 лева е била средната заплата за страната през 2024 г. Около 1500-1600 брутна заплата получават работещи в обществените медии, а това е " абсолютно под линията на достойно заплащане ". Този коментар направи пред БНР Мария Черешева от Асоциацията на европейските журналисти преди днешния протест на служители на обществените медии –..

публикувано на 15.05.25 в 09:36

Езиково състезание "Българският език без чуждици" в Ловеч

Инициативната група "За езика и рода български" и РУО - Ловеч, организират, съвместно с община Ловеч, езиково състезание под надслов "Българският език без чуждици". Целта на състезанието е да насърчи учениците към опазване и обогатяване на родния език, да развие уменията им за избягване на ненужни чуждици и да стимулира създаването на текстове..

публикувано на 15.05.25 в 09:28
Журналисти очакват началото на преговорите в двореца Долмабахче, 15 май 2025 г.

В очакване на преговорите за мир в Украйна

В 10 часа (българско време) в Истанбул трябва да започнат първи преки преговори между Русия и Украйна от пролетта на 2022 година, но без участието на руския президент Владимир Путин. Украинският външен министър Андрий Сибига каза рано тази сутрин, че се е срещнал с американския държавен секретар Марко Рубио в Турция. По думите на Сибига, срещата е..

публикувано на 15.05.25 в 09:28
Димитър Маринов

Холивудският актьор Димитър Маринов гостува в Благоевград за 3 дни

"От Холивуд до Благоевград" е озаглавено тридневното гостуване на популярния български актьор Димитър Маринов в областния център на Пиринска Македония. Днес от 18:30 часа в Градската художествена галерия ще бъдат представени неговите книги, а утре, в залата на Камерна опера, почитателите му ще могат да видят два късометражни филма и да..

публикувано на 15.05.25 в 09:19

Капитан Любомир Чанев - гост на гимназия в Благоевград за 24 май

Капитан Любомир Чанев ще бъде специален гост на Природоматематическата гимназия в Благоевград, а поводът е тържеството за 24 май и изпращането на випуск 2025. Елитното училище кани изявени българи, които с постъпките и каузите си са вдъхновители на младото поколение. Елена Йончева: Моряците са в добро състояние Хутите са..

публикувано на 15.05.25 в 09:14
Елена Дариева

Елена Дариева: След мащабна контракампания трудно се обясняват ползите от еврото

След въвеждането на еврото през 2002 г. ЕК редовно провежда проучвания във всички страни от еврозоната. При последната вълна са били анкетирани близо 19 000 европейски граждани. 7 от всеки 10 – 71% смятат, че еврото е добро за тяхната страна, а 22% са на противоположното мнение. Това обясни в интервю за БНР социологът от агенция "Насока"..

публикувано на 15.05.25 в 09:13