Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“ подкрепя млади майки от уязвими групи

Снимка: БГНЕС

Тръст за социална алтернатива изпълнява проекта „Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“. Проектът  е насочен към млади майки, които очакват първото си дете във високорискова група под 22 годишна възраст.

Правят се интензивни домашни посещения на младите майки, като под интензивни нямаме предвид 5-6 пъти да посетим майката. От възможно най-ранния етап на бременността медицински сестри и акушерки, които са минали едно много интензивно специализирано обучение, посещават жените в домовете им, като в някои ситуации това са 50-60, даже повече посещения за целия етап на посещенията, което е доста работа. Всяко едно посещение е около час-два, което са изключително много часове с една единствена цел да се подобри здравето на майката  в началото, особено когато говорим за много млади момичета, защото както имаме момичета, които са на 22, така за жалост имаме и деца, които са в ранна възраст на 13 години, които нямат представа какво им се случва. Те тепърва трябва да изграждат умения за справяне с това предизвикателство, което  им се случва, да изграждат родителски умения“, каза в предаването „Нощен хоризонт“ Марина Евгениева, клиничен лидер.

Изпълнението на проекта е започнало през 2015 година. Първата фаза е завършила през 2016 година, в момента се прави пилотно тестване, по време на което екипът работи с болница „Шейново“ в София и с УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив.

„Тази грижа и тази програма, искрено, целият екип се надяваме да я видим на национално ниво, в комплект с програма, която да е за всяка една бременна жена, нещо, което е критично нужно в нашето майчино и детско здравеопазване“, допълни Евгениева.

В програмата са включени до момента близо 160 семейства, като повечето от тях отпаднаха заради миграция в чужбина. Медиатори провеждат разговори с майките от ромската общност.

„Храната за една бременна жена, която живее в крайна бедност, също е критичен фактор. Това, което ние се опитваме да правим, е да запълваме различни дупки, но не можем да храним майките. Това, което успяваме да им осигурим, освен патронажна грижа, е лекарства при нужда по време на бременността, защото така пряко влияем върху срока на бременността, защото една инфекция в средата на бременността би довела до преждевременно раждане или до увреждане“, подчерта Марина Евгениева.

Желанието да се грижим, желаните да се отдаваме, желанието да видим отговора на нашата работа в посвещението на здравната грижа към нуждаещите се хора. Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ Станислава Симеонова, семейна сестра и ръководител на екип „Семейни сестри“. 

Задълженията на семейните сестри са предимно нравствени или поне ние ги приемаме такива. Задълженият ни като организация на работа е периодично посещение на семействата, които са включени в тази програма, и обгрижването им“, подчерта Станислава Симеонова.

“Ние сме семейни сестри, ние ставаме член на тяхното семейство и доста често те споделят емоционални преживявания от техния жизнен път, от тяхното ежедневие и понякога се сблъскваме с техни семейни случки, проблеми, препятствия, които те не могат да преодолеят сами и докато ние намерим път ни есе включваме в целия този процес на преодоляване на това предизвикателство“, каза още тя.

И докато партнираме на семейството в този път ние също преживяваме този проблем и наистина това ни държи емоционално свързани с тези семейства“, допълни Симеонова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40