Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова пощенска марка е посветена на габровския карнавал

пощенска марка, посветена на габровския карнавал.
Снимка: Велина Махлебашиева
Ноември е специален в календара на карнавалните градове по света – през този месец започва карнавалното време и се слага началото на подготовката за веселите празненства и маскаради, които предстоят през следващата година. Заради епидемичната обстановка и пълната неизвестност габровци се въздържаха да обявят мото на карнавала, каквато е традицията, но в Дома на хумора беше валидирана и пусната за продажба пощенска марка, посветена на габровския карнавал.
Мащабният габровски карнавал е пренесен в изображение с размери на пощенската марка 39 на 49 мм. Художественият проект е на габровката Пепа Маркова, чиито спомени за веселия празник са от детството. За да пресъздаде карнавалната атмосфера на празника с емблематичните герои от шествието на шегобийците, проучва снимки от празниците в годините назад. 

Част от този карнавален сюжет е Чарли Чаплин, други познати персонажи са Малвина със сините коси, Пиеро и Арлекин.

Филателното издание, отразяващо най-старият карнавал в България – габровският, се разпространява в тираж от 6000 броя и струва 3 лева. Пускането му в употреба е част от годишния план за родното маркоиздаване, с който биват отбелязани кръгли годишнини, значими събития и личности.

За колекционерите на пощенски марки и особено за габровците сред тях новото издание е събитие. Богдан Стефанов, председател на местното филателно дружество, е изпратил няколко плика – с логото на Дома на хумора и сатирата и с карнавалната марка, до свои колеги ценители.

Макар че в последните години не се занимава с колекциониране, един от най-големите филателисти у нас Андрей Пенчев не спира да се интересува от новите издания. 97- годишният габровец със златни медали от 7 световни филателни изложби, раздал колекцията си на по-младите, които имали интерес към сбирката му.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22