Министерството на образованието и науката обмисля удължаване на учебната година с две седмици за учениците от 1-ви до 6-и клас през юни. Това съобщи ресорният министър Красимир Вълчев.
"Тоест ако училищата решат следващите седмици да провеждат дейности по интереси, проектни дейности, всякакъв тип занимания в електронна среда, да отложат учебните седмици за юни месец. От 1-ви до 6-и клас имаме две седмици маневреност през юни месец. От 7-и до 12-и клас не искаме да навлизаме през юли месец. Педагогическите съвети ще решат тази проектна седмица кога да я оставят. Ако я оставят за края на годината, могат и екскурзии да организират включително. Надеждата ни е, че до Коледа ще бъде пълното преустановяване на учебния процес в образователните институции. След Нова година най-вероятно пак ще имаме необходимост от преустановяване, но то ще бъде частично, с редуване".
През следващата седмица ще бъдат гласувани допълнително 15 милиона лева за подкрепа на училищните бюджети, с които да бъдат закупени лаптопи, таблети дезинфектанти, машини за пречистване на въздуха.
До края на учебната година ще има 100 хиляди нови компютри в системата на образованието, съобщи още министър Красимир Вълчев.
Софийският градски съд прие видеотехническата експертиза по делото за смъртта на 15-годишния Филип Арсов, който загина на пешеходна пътека в центъра на София. Тежкият инцидент стана на улица "Гурко" в началото на септември 2023 г. На днешното заседание бяха изслушани част от вещите лица. Приетата видеотехническа експертиза показва момента на удара, а..
Въвеждането на еврото няма да промени лихвените проценти по съществуващите кредити. Това става ясно от публикация на Асоциацията на търговските банки. В нея от организацията уточняват, че когато лихвата по заема е фиксирана, тя ще бъде същата и не по-висока от тази преди датата на въвеждане на еврото. Ако договореният лихвен процент по кредита е..
Протестиращи пред Съдебната палата в София искат честни избори, независима прокуратура, разделение на властите и ненамеса в работата на институциите. Демонстрацията е под наслов "Пеевски вън", а организатор е инициативата "Правосъдие за всеки". "Не може г-н Пеевски, който разполага с 20-30 депутати, да бъде основна фигура в обществото и до голяма..
Договореността между руския и американския президент за спиране на взаимните удари на Русия и Украйна по енергийни обекти не издържа и няколко часа. Москва и Киев размениха обвинения за саботиране на преговорите, но по-късно през деня стана ясно, че са разменили и повече от 300 военнопленници. Тръмп: Разговорът с Путин беше много добър и..
С анулирането на дипломата за висше образование на Екрем Имамоглу той вече няма възможност да се кандидатира за президент , защото това е задължително изискване, но още по-сериозно нещо са обвиненията за тежки престъпления - корупция и подпомагане на терористична организация. Това каза пред БНР Мариян Карагьозов от Института по балканистика към..
Повече от три денонощия след трагедията в македонския град Кочани, проявите на съпричастност към пострадалите не спират. Повече от 600 души в цялата страна са дарили кръв през последното денонощие. Над 600 души дариха кръв за пострадалите в Кочани само за ден, във Варна - близо 70 Сред тях са и десетки ученици и учители от Добрич. Акцията там..
От 1 юли пенсиите ще бъдат увеличени с 8,6 на сто, реши парламентът при окончателното гласуване на закона за Държавното обществено осигуряване. Така минималната пенсия ще се увеличи до малко над 630 лева. НС прие увеличението на пенсиите с 8,6% от 1 юли В пленарната зала депутатите вече работят по бюджета на Здравната каса. От 1..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Спиране на насилието и реформи в политиката за защита на животните – това са целите на сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията"..