142-ата годишнина от началото на военното образование в България и празника на Националния военен университет „Васил Левски“ бяха тържествено отбелязани във Велико Търново.
Капсули с пръст от военните гробища в Сливница и Гургулят от времето на Сръбско-българската война и от Прилеп от Първата световна война бяха положени за празника в криптата на университетския храм „Свети седмочисленици“.
„Ще се справим с изпитанията“, заявиха курсантите, които участваха във военния ритуал:
„Усещането е уникално, понеже се връщаме във времето, когато са се водили тези велики битки“.
„Дава ни повече воля, да бъдем по-силни, да се борим за нашата родина“.
В приветствието си към курсантите от Националния военен университет „Васил Левски“ във Велико Търново вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов посочи:
„Вие получавате една възможност да се изградите като лидери не само на своите войници и подчинени, лидери в българското общество, стожери на българщината, стожери на българския национален интерес“.
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов заяви, че разчита на курсантите за модернизацията на Българската армия:
„Да бъдете мозъка и двигателя на този процес, за да бъде Българската армия достоен гарант на независимостта и териториалната цялост на нашата родина“.
Предстои реализацията на проекти за подобряване на научно-изследователската инфраструктура, спортните и битови бази, посочи началникът на военния университет бригаден генерал Иван Маламов.
В университета беше открит кабинет по военна история, който носи името на Гоце Делчев.
Държавният фонд "Земеделие" е превел 10 милиона лева на фермерите по схемата за държавна помощ за използваното от тях гориво. Това е вторият транш от помощта, първият беше изплатен в края на миналата година. Така 11 500 земеделски производители са получили вече общо 84 милиона лева или по 36 стотинки отстъпка в акциза на литър гориво...
Най-ниското равнище на безработица в област Търговище е регистрирано през декември миналата година и то е 10,1 на сто, съобщават от Регионалната служба по заетостта в Русе. Най-много са безработните в община Антоново, 465 или близо 24 процента. В община Опака са 23 процента или 555 души. В община Попово безработните са 1282-ма, а най-малко..
Новите щамове на коронавируса доведоха до рестрикции при пътуване. Германия изисква представянето на отрицателен PCR тест от пристигащите от повече от 20 държави, включително съседна Чехия, а също Португалия, Испания, Египет и САЩ. По границите с държави от ЕС, където няма граничен контрол, влизащите в страната ще бъдат проверявани на случаен принцип...
Четвърт милиард работни места са загубени заради икономическите удари на пандемията от Covid-19, докладва днес генералният директор на Международната организация на труда към ООН Гай Райдър: "Това е най-тежката криза за трудещите се след Голямата депресия от 30-те години на миналия век. Негативните ѝ ефекти са далеч по-големи от глобалната..
В Плевен тестват 48 процента от учителите с бързи тестове за коронавирус. РЗИ създаде гъвкава организация и учебният процес няма да бъде нарушен. "Тестването е по желание и напълно безплатно, 48 процента в областта са се записали и 37 на сто от непедагогическите специалисти, тестването е по график до 3 февруари", посочи Албена Тотева,..
Фармацевтичната компания "Астра Зенека" не е дала задоволителни отговори днес на Еврокомисията защо смята да не изпълни ангажимента си и да намали с 60 процента договорените доставки от ваксината си срещу Covid-19 до края на март. За това съобщи еврокомисарят по здравеопазването Стела Кирякидис, цитирана от Ройтерс. "ЕС е финансирал..
6 500 000 дози от ваксината на китайската компания "Синовак" бяха доставени днес в Истанбул. Това е втора партида за Турция, като първата беше от 3 милиона дози, които бяха използвани с темп по около 100 000 имунизации на ден. Турските власти са поръчали общо 50 милиона дози от китайската ваксина.
„ Вече започва да сработва колективният имунитет ... Над 50% от хората няма и да реагират на вируса, защото имат преимунитет от предишни срещи с..
"Напълно успешен" и "пълен провал" - така анализаторите Слави Василев и Михаил Кръстев поставиха в двете крайности на скалата на успеха изминалите 4..
" Оптимистичният вариант е около 1,5 - 2 милиона ваксинирани да имаме до края на август. Ако няма ваксина, не може да се ваксинираме. Държавата ще..