Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След 25 години България с европейската титла в художествената гимнастика

Българските гимнастички спечелиха три медала от финалите на отделните уреди при девойките на европейското първенство по художествена гимнастика, което се провежда в Киев (Украйна).

Стилияна Николова спечели европейската титла във финала с лента. Българската фурия изигра изключително силно и най-чисто от всички финалистки съчетанието си по музика на „Канкан“ и заслужено взе най-високата оценка - 21.550 точки.

Това е първа европейска титла за България след 25-ет годишна пауза. За последно през 1995 година Теодора Александрова спечели европейското злато в многобоя и във финала на обръч.

Среброто на този уред стана притежание на представителката на домакините Карина Сидорак – 21.200 точки, а с бронза се окичи Дария Атаманова (Израел)– 21. 150 точки.



Само една десета раздели Стилияна от първото място във финала с топка. Българката представи с много настроение и хъс съчетанието си, но за съжаление допусна неточност в пируета панше, което и коства златото и получи 22.700 точки. Шампионка с 22.800 точки стана представителката на домакините – Полина Карика. Третото място с 22.550 зае Елизавета Зоркина (Беларус).

Ева Брезалиева спечели бронзовото отличие във финала с въже. Непосредствено след края на изпълнението си българката получи оценка от 20.450 точки, което и отреждаше четвъртото място. Последва подаване на контестация за оценката й за трудност от старши треньорът Валентина Иванова, която беше уважена от съдиите и оценката беше повишена с 0.400 точки  - 20.850, което означаваше трето място и бронзов медал. Първа е Дина Агишева (Беларус)– 21.550 точки, втора се нареди Дария Атаманова (Израел)– 21.500 точки.


Във финала с бухалки Ева Брезалиева остана на косъм от почетната стълбичка. Българката се нареди на четвъртата позиция (22.750 точки), след силна игра, но и  пропуснат елемент на финала, заради липса на време. Шампионка е Дария Атаманова (Израел)– 24.350 точки. Втора и трета завършиха Елизавета Зоркина (Беларус)– 23.350 точки и Евелин Кошис (Унгария)– 22.900 точки.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зюмюр Бютучи

Зюмюр Бютучи с контузия, аут от ЦСКА за три седмици

Футболният ЦСКА стартира подготовката си за предстоящото домакинство на Черно море от 25-ия кръг на първенството в събота. "Червените " имаха интензивно занимание на базата в Панчарево, в което акцентът бе поставен върху комбинативността и преодоляването на пресата на съперника. В края бе организирана двустранна игра на ограничено пространство...

публикувано на 12.03.25 в 07:44
Оскар Пиастри

Оскар Пиастри подписа нов дългосрочен договор с Макларън

Оскар Пиастри подписа дългосрочен договор с шампиона при конструкторите в автомобилната Формула 1 Макларън, съобщава агенция Ройтерс. Подобни сделки по-рано получиха изпълнителният директор Зак Браун, отборният директор Андреа Стела и съотборникът на австралиеца Ландо Норис. През миналия сезон Пиастри спечели в Унгария и Азербайджан, а Макларън..

публикувано на 12.03.25 в 07:38
Ига Швьонтек

За по-малко от час Ига Швьонтек си осигури четвъртфинал в Индиън Уелс

Двукратната шампионка Ига Швьонтек записа експресна победа с 6:1 и 6:1 срещу Каролина Мухова и се класира на четвъртфиналите на турнира по тенис за жени в Индиън Уелс, който е с награден фонд от близо 9 милиона долара.  Полякинята, бивша номер 1 в света, е загубила само шест гейма на тазгодишната надпревара в САЩ. Тя разгроми Мухова с..

публикувано на 12.03.25 в 07:33
Донарума

Донарума прати ПСЖ на четвъртфинал в Шампионската лига

Джанлуиджи Донарума отрази две дузпи, а Усман Дембеле отбеляза единствения гол от игра и Пари Сен Жермен елиминира Ливърпул в осминафиналите на Шампионската лига по футбол. Байерн (Мюнхен), Интер и Барселона също преодоляха съперниците си и ще играят в следващата фаза на най-престижния клубен турнир. Ливърпул бе тотално надигран от Пари Сен..

публикувано на 12.03.25 в 06:07
Барселона без проблеми стигна до четвъртфиналите на ШЛ

Барселона без проблеми стигна до четвъртфиналите на ШЛ

Барселона се класира за четвъртфиналите на Шампионската лига по футбол, след като победи с 3:1 Бенфика в реванша в Испания и отстрани португалците с три гола разлика. Следващият съперник на каталунците ще бъде победителят от срещата между Борусия Дортмунд и Лил. Барселона доминираше изцяло в срещата срещу Бенфика и си изкова победата още през първото..

публикувано на 11.03.25 в 21:47

България започна с победа участието си в IHF Emerging Nations Championship

България стартира с победа участието си в петото издание на IHF Emerging Nations Championship, което се провежда в зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта във Варна. В първата си среща от група А на надпреварата момчетата на треньора Илиан Василев надделяха над Парагвай с 35:18. За победителите Светлин Димитров завърши с 12/12 гола, а Михаел..

публикувано на 11.03.25 в 20:59

Почина Тодорка Шишкова - знакова фигура в художествената ни гимнастика

На 76- годишна възраст почина една от големите фигури в българската художествена гимнастика - Тодорка Шишкова. Шишкова е бивш председател на Българската федерация по художествена гимнастика (1990-1999), председател на Техническия комитет към Европейската федерация по гимнастика ЮЕГ (1985-1988),  член на изпълнителния  комитет на ЮЕГ (1988-1991)..

публикувано на 11.03.25 в 20:30