Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домашният оксиметър - довчера непознат, сега с огромен ръст в продажбите

Снимка: Ани Петрова

Малки устройства за измерване на кислорода в кръвта позволяват показателят да се следи в домашни условия. Оксиметърът спечели голяма популярност по време на епидемията от коронавирус, докато преди това се използваше най-вече от хора с белодробни заболявания.

Александър Симидчиев  Снимка: БГНЕС

Оксиметрията е много полезен метод, когато някой е заразен и има оплаквания, посочва пулмологът д-р Александър Симидчиев. „Тогава той много добре мониторира основния проблем, който се получава в резултат на това заболяване – засягане на белия дроб.“

Нормалната сатурация е над 95% за хора, които нямат белодробни заболявания. Когато стойността е под 95%, вече трябва да се гледа с повишено внимание, а ако спадне под 90, е редно човек да бъде в болница, пояснява пулмологът. Важно при Covid-19 е сатурацията да е над 95%, за да сме спокойни, че няма тежко засягане на белия дроб.

„Когато сатурацията е под 90%, повечето вътрешни органи и системи започват да усещат недостига на въздух“, подчертава специалистът. 

Измерването на пулса пък служи за контрол на адекватно измереното наличие на кислород в кръвта, защото „това е пулсовата вълна, която докарва прясна кръв до върха на пръста, където се измерва с едно светодиодче“, допълва д-р Симидчиев.

Николай Костов  Снимка: БГНЕС

В аптеките отчитат повишено търсене на домашни оксиметри. Временният дефицит обаче постепенно се преодолява.

„Досега имаше доста сериозен недостиг, защото има огромно търсене на този уред. Преди нямаше никакво търсене, не беше популярен“, казва председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.

Цената на оксиметъра се движи между 30 и 300 лева. При някои от по-евтините модели се стига до абсурдни ситуации да бъдат отчетени стойности и за неодушевени предмети, споделят в интернет потребители, заснели експеримента. 

„Търсенето е огромно. Буквално това, което сме продавали за последното тримесечие на миналата година, в момента го продаваме за един ден“, потвърждава Пламен Манев от фирма за респираторно оборудване. И при първата, и при втората вълна там са били подготвени с достатъчно пулсоксиметри и кислородни концентратори.

Хората са много изплашени, до огромна степен като резултат от информацията, която ни залива от медиите отвсякъде“, гласи обяснението на Манев за активното търсене на уредите за измерване на кислорода в кръвта.

Румен Христов от Масачузетския технологичен университет надгражда ползите от диагностиката чрез наблюдение на жизнени показатели с безжичен сензор. В домашни условия следят между 10 и 20 пациента с коронавирус.

Можем безконтактно да следим дишането на тези хора, виждаме как се променя честотата на дишане на един пациент в най-тежките дни от болестта. Нашата бизнес идея е да събираме колкото се може повече информация.“

С устройството, което прилича на бяла картина на стената, Христов е снабдил баба си в България и това му позволява да следи здравето й от хиляди километри разстояние.

Повече по темата - в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да минеш годишния технически преглед с катализатор под наем?

Катализатор с кратък живот от Китай или нов катализатор , но под наем за прегледа. Това е дилемата пред онези собственици на автомобили, които имат притеснения, че не биха минали годишния технически преглед . Министерството на транспорта затегна мерките за изгорелите газове преди месец. Но и започна промяна в наредбата, за да може..

публикувано на 25.08.24 в 20:30

Венцислав Венев: Непрекъснато се говори за туризма като приоритет, но той липсва в дългосрочните стратегии

Днес пред Народния театър "Иван Вазов" започват честванията по повод 129 години от основаването на Българското туристическо движение от видния роден писател и общественик Алеко Константинов .  Те ще продължат в събота и неделя , посочи пред БНР Венцислав Венев, председател на Българския туристически съюз.  "Винаги в последната събота и..

публикувано на 23.08.24 в 11:49

След ЛГБТ поправките: черни списъци с учители, саморазправа, възмущение

Българският хелзинкски комитет намира публикуването от варненската структура на партия "Възраждане" на списъка с учители, подписали писмо в опозиция на последните изменения на Закона за предучилищното и училищно образование, за противозаконно действие, което нарушава основни човешки права на засегнатите. БХК ще предостави правна помощ на хора в..

публикувано на 23.08.24 в 10:21
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Пеевски изпусна ДПС и ще се съпротивлява докрай

"Ако вътрешният министър е качествен и не допусне равномерно купуване на гласове, ще бъде ужасно трудно за г-н Пеевски да постави началото на сериозен политически проект . Той изпусна от ръцете си нещо много по-ценно – ДПС." Това мнение изрази пред БНР пиар експертът Арман Бабикян от движението "Ние идваме", бивш депутат. От ключовите..

публикувано на 22.08.24 в 11:04
Минчо Спасов

Минчо Спасов: Пеевски е като шофьор, който кара с 200 по "Струма", но идва Кресненското дефиле

През последните десетина години България се управлява от коалицията ГПС (ГЕРБ и ДПС).  Това заяви пред БНР Минчо Спасов, адвокат и бивш депутат. Според него тази коалиция е родила казуси като тези с Калин Стоянов и Димитър Главчев. По думите му, упоритостта на Калин Стоянов да запази поста си на вътрешен министър се дължи на амбиция "..

публикувано на 22.08.24 в 08:28

Безводие: Бедствено положение се очаква в още 5 села в Павликенско

Заради безводие се очаква да бъде обявено бедствено положение в още пет села от община Павликени , обяви пред БНР кметът инж. Емануил Манолов. "В половината от селата, а те са 19 в нашата община, положението е тежко, вече и невъзможно. В три от селата обявихме частично бедствено положение - Димча, Сломер и Лесичери. Ако засушаването..

публикувано на 21.08.24 в 15:36

Веселин Налбантов, хотелиер: Взех кредит, за да си платя тока!

Хотелиери и ресторантьори остават твърди в намерението си на 27 август да затворят пътя Бургас – Варна . Това потвърди пред БНР Веселин Налбантов – зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Те обаче не знаят в тази политическа обстановка към кого да се обърнат. Утре предстои среща на инициативния комитет, където ще..

публикувано на 21.08.24 в 15:05