Болки в гърлото, в ставите и мускулите, дългосрочна загуба на обоняние, сърцебиене, невъзможност за фокусиране десетки дни след прекарването на болестта – това са само част от симптомите, споделяни в мрежата.
Ние сме във фазата на пика, което като основен медицински проблеми налага мобилизация на всички усилия, но връщането на тези хора към нормалния им начин на живот ще бъде сериозен проблем, прогнозира проф. Постаджиян.
Хората питат лекарите дали е нормално да се очакват подобни дългосрочни симптоми като част от картината, сподели от практиката си той.
Арман Постаджиян уточни, че има натрупан достатъчно опит от преболедуване на други вируси, при които също е било наблюдавано продължаване на част от симптоматиката.
„Факт е, че се наблюдават проблеми с регулации на артериалното налягане, с регулации на сърдечната честота, които трябва да бъдат наблюдавани.“
Не по-малко значим ще бъде психологическият фактор, смята проф. Постаджиян.
Знаем, че в момента една пета от хората, прекарали Covid, развиват посттравматични стресови разстройства, някои от които са по-меки, но други изискват по-продължителна помощ, отбеляза Пламен Димитров пред БНР.
Той открои следните признаци - хронично изтощение и трудно възстановяване, липса на концентрация, артимии и нарушения на сърдечния ритъм, които нямат нищо общо с органичния статус, а са на нервна почва, стомашно-чревни проблеми, често повтарящо се главоболие с мускулни схващания на врата и раменете, проблеми със съня, депресивност, тревожност.
Пламен Димитров припомни, че изследване от март до края на ноември сред 2300 икономически активни българи е показало, че 68 на сто от тях, дори непреминалите пряко през Covid вълната, показват невротични преживявания и поведение.
Достатъчно е в човешките системи това да се обсъжда активно, както се прави ежеминутно в медиите, в социалните мрежи, за да възникнат тези прояви на тревожност, поясни психологът.
Ако имаме един човек, пряко заразен и преминал през вируса, около него има десет, които имат травматични преживявания и имат нужда от психологическа помощ.
„Вирусът се разпространява по въздушен път, но реално тревожността, стресът и травмата - достатъчно е да се споменат думите. Ние сме символни животни, хората, и от символните се поболяваме“, коментира Пламен Димитров.
Оздравяването означава възстановено биопсихосоциално благополучие, обобщи Димитров.
"Успяхме да издирим семействата. В момента тече процес по идентификация. Не мога да ви опиша в какво състояние са близките ". Това каза пред БНР Диана Димова от "Мисия Криле" за развоя на трагичния случай със загиналите в Странджа в навечерието на Нова година непълнолетни мигранти. Организацията от Стара Загора, която получи един от..
"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..
Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..
2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..
Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..
Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти. Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..