Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Симеонов от Горна Оряховица не спира да помага на хора в беда

Георги Симеонов
Снимка: Здравка Маслянкова

За седма поредна година 36-годишният Георги Симеонов от Горна Оряховица става Дядо Коледа, за да подкрепи каузата на човек, изпаднал в беда.

Добротворството на достойния българин тази година е посветено на 41-годишен мъж, болен от рак на стомаха, който се нуждае от скъпа операция. Самият Георги е с детска церебрална парализа и не спира да помага на другите, дори в годината на Covid-19.

„Аз не съм истинският Дядо Коледа. Аз съм човек със заболяване, тръгнал да помага. Това ме прави различен. Аз работя хубава работа. Има хора, които сами не могат да работят, заради това излизам, да им помагам“, каза Георги Симеонов.

Да прави добро и да помага на болни деца и възрастни – това прави вече седма година в навечерието на Коледа Георги Симеонов от Горна Оряховица. За доброто си сърце и каузите, на които се посвещава като Дядо Коледа добротворецът е удостоен с приза „Достоен българин“.

Желанието да помага се родило, когато приятели на Георги го завели в русенско село, където той се срещнал с Росен и семейството му, в което двама инвалиди се грижат за две тежко увредени деца. Тогава той решил, че всичко, което изкара като Дядо Коледа, ще дари на Росен.

Момчето не успя да се пребори за живота си. Но Георги продължава да помага. Последваха кампании за Вики с диабет, за Алекс, който имаше нужда от лечение на очите, за Пеньо, който се бореше с левкемията.

Дарявал е на манастира „Св. Николай” в Арбанаси, а след това участва в кампания за хандбалиста Ивелин Дачев, който претърпя тежка контузия.

Миналата година събра над 1200 лева за Марияна от Велико Търново. Жената не успя да се пребори с острата лимфобластома и Георги понесе тежко новината за нейната смърт, но не се отказа. В тази тежка година добротворчеството му е насочено към 41-годишен болен мъж:

За Павлин Павлов от Горна Оряховица с рак на стомаха, долната част, като паричната сума за операцията е 60 000 евро. Той да оздравее по най-бързия начин, да забрави за това нещо и да се грижи за неговите деца“, обяснява Георги Симеонов.

Ще бъде по-трудно през тази Covid година, дава си ясна сметка 36-годишният Георги Симонов, защото няма фирмени банкети и големи партита като други години. Но хората, които искат да даряват и са свикнали с неговото посредничество, вече му се обаждат, за да обещаят подкрепата си и тази година.

Георги ще посети всеки желаещ да помогне в битката с рака на 41-годишния Павлин Павлов и ще внесе малко радост в този не чак толкова празничен декември. Цената е само 5 лева, а младият мъж е готов да работи не само в Горна Оряховица, но и в Лясковец, Долна Оряховица, Велико Търново.

Разбира се, всеки може да задели каквото сметне за нужно над тези 5 лева, за да помогне на Павлин, за чийто живот работи Георги Симeонов през този декември.

"Категорично има хора, които помагат и се включват в тази кампания. Даже ми се обадиха хора от Полски Тръмбеш и искат да ги посетя. Посещавам семейства, партита, фирми и се забавляваме, даже пеем с хората. Всичко това е за благотворителна цел. В тази ситуация кауза ще има отново като аз ще си нося дезинфектант, с който ще си пръскам ръцете, дори ще имам и  ръкавици и ще се спазват метър и половина-два“, казва той.

36-годишният Дядо Коледа от Горна Оряховица е минал през много трудни периоди. Той самият е страдал достатъчно, борейки се с физически недъзи и добре знае колко е важно хората да се подкрепят, когато са изправени пред някакво житейско изпитание.

Въпреки заболяването си – детска церебрална парализа, Георги Симеонов работи от 15 години в колбасарско предприятие в лясковското село Драгижево. Това е второто ми семейство, казва Георги, а колегите му го подкрепят във всичко:

Много e отзивчив, помага на всички. Аз го познавам от много време и зная, че на много хора е помогнал до сега и на малки деца е помагал. Като Дядо Коледа ходи и радва децата“.

„Много всеотдаен колега,  хубаво момче, много е приятен, винаги изпълнява задълженията си и винаги помага на колеги“.

Мил, всеотдаен, много е добричък, много е работлив, много е отговорен. Даже на моменти ние, всички, си казваме, че трябва да вземаме пример от него. С най-голямото сърце. Не му свършва енергията. Винаги той е за каузите“, казват колеги на Георги.

А каузата на горнооряховския Дядо Коледа Георги Симеонов е да помага и вярва, че Коледното чудо съществува:

„Коледното чудо го има – хората да станат по-добри, да си отворят сърцата, както са го правили винаги, защото те не дават сумата от пет лева, те дават много повече. Каузата е за доброто, а доброто винаги побеждава“.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15