Федерацията на таксиметровите водачи и превозвачи в България провежда общонационален протест пред сградата на Столичната община. Протестът започна с шествие от три лъча. Участваха около 20 автомобила. Организаторите обясниха това с противоепидемичните мерки. Някои шофьори, дошли на протеста, останаха разочаровани и се разотидоха.
Автомобилите на протестиращите трябваше да се съберат пред Общината в 11:30 часа, но минути след 12:00 часа дошлите не бяха многобройни, предаде репортер на БНР. Полицията беше оградила отрано мястото за протеста, като тук има достатъчно представители на органите на реда, които да го осигуряват.
Мястото на протестната акция – пред Столичната община, е избрано заради искането за вдигане на тарифата за превоз, което може да разреши именно общината.
След като проведоха събрание на открито, протестиращите влязоха в сградата на общината, за да проверят какво се е случило с внесените от тях искания.
Началната такса да стане 2,10 лева, а дневната тарифа да бъде 1,30 лева на километър - това е основното искане на превозвачите. Заедно с това те настояват за адекватни условия на труд, премахване на патентния данък за настоящата година, да се приравни тази услуга към обществения градски транспорт, както и да се забранят приложенията за споделено пътуване, техническият преглед на автомобилите да важи за една година и колите са оборудвани с паник бутон.
Исканията бяха внесени на 26 ноември в Министерския съвет, но няма отговор до момента, така че таксиметровите превозвачи смятат, че са неглижирани от властта.
Георги Димитров от Федерацията на таксиметровите водачи и превозвачи заяви:
"Условията, които бяхме поставили тогава на властимащите, към настоящия момент нямаме нито вест, нито кост. Таксиметровите услуги са в плачевно състояние. Загубата на оборот при нас е между 70 и 80% през деня и 90% почти през нощта. Ние сме изправени на ръба. Голяма част от нас може да загубят не само работата си, а да загубят и собствеността, която в 60% от случаите е собственост на лизинговите компании."
Трябва обаче да се отбележи, че Таксиметровият синдикат подлага под съмнение националната представителност на днешния протест и оттам твърдят, че не всички превозвачи стоят зад него.
Те изчакват приемането на Наредба 34 за таксиметровия превоз, което се очаква до края на годината. От Таксиметровия синдикат подчертават, че са в постоянна връзка с държавните институции за тях протестите ще бъдат крайна мярка.
В Плевен таксиметрови шофьори се събраха на протест пред Общината. Заради намаления обем на работа с над 60 процента в условията на пандемията те настояват и за отлагане на патентния данък.
Настояваме за адекватни условия на труд, каза Мария Попова, заместник-председател на синдикална организация на таксиметровите шофьори в града:
„Искаме тарифите да бъдат актуализирани, дейността ни да бъде наистина приравнена с тази, която е на обществения градски транспорт, защото страдаме от разделението на двата вида превоз.
Ние също сме обществен транспорт, работим с клиенти, както автобусните и тролейбусните линии.
Приет е в момента един закон – от 1 януари 2021 година, ние нямаме право да спираме на спирките, да взимаме и да оставяме клиенти, застрашени сме от санкцията 6 месеца без книжка, спряна кола от движение и 1600 лева финансова санкция. Имаме нужда от помощ от държавата, имаме нужда от диалог с държавата – да бъдем чути и нещата да се променят.“
"По радиото чухме за такъв протест, не знаем за какво се протестира", казаха пред БНР таксиметрови шофьори от Сливен:
"Но патентният данък трябва да отпадне, колко месеци сме в пандемия..., но цените са приемливи, това не е проблем, въпросът е да има клиенти...", посочиха те.
"Цените на таксиметровите услуги не са повишавани от девет години. Ние предлагаме да има единна цена, която да удовлетворява всички...", каза Димитров без да даде за пример конкретни суми.
Георги Димитров посочи, че ако исканият им не бъдат изпълнени, може да се очакват още по- мащабни протести.
Още по темата в звуковите файлове.
Акциите на компанията за електромобили "Тесла" поевтиняха с 11 процента тази седмица. Пазарното отражение последва някои изяви на собственикът и най-богат човек в света Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп. Причината за срива в стойността на акциите от "Блуумбърг" отдават на шокиращия спад в продажбите на "Тесла" през..
Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение". В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..
Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес. В подобен протест в Хановер са се включили 24 000 души. Тази вечер слоган на шествията беше "Демокрацията има нужда от теб", с който се..
Американските телевизионни сериали "Шогун" и "Хитринки" спечелиха наградите за най-добра драма и най-добра комедия на церемонията "Изборът на критиците". Трима японски актьори в "Шогун" взеха ключови отличия в категориите за драматични поредици - Хироюки Санада за главна мъжка роля, Таданобу Асано и Моека Хоши съответно за поддържащи мъжка и..
Ливан има ново правителство с министър-председател Науаф Салам, обявиха от канцеларията на президента Жозеф Аун. В състава му има 24 министри.С президентски указ беше приета оставката на служебния премиер Наджиб Микати. Новият кабинет бе формиран след продължили повече от три седмици консултации между партиите и под пряк натиск от страна на..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху е изпратил делегация в катарската столица Доха за следващия етап от преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщиха израелски медии. Преговорите за втората фаза на примирието се очаква да са по-трудни, отбелязват анализатори. В нея "Хамас" трябва да освободи още десетки заложници в замяна на..
Софийският градски съд отрече да е издавал постановление през декември миналата година, с което да е оттеглена европейската заповед за арест на Петьо Петров-Еврото - нещо, което заяви в четвъртък при изслушването си в парламента заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов. Това съобщи БТА. Какво казаха пред НС представителите..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стигат до..