Парламентът одобри окончателно Споразумението за продажбата от и между България, Швеция и фармацевтичната компания „Янсен“ закупуването и доставката на ваксината срещу Covid-19.
Първоначално страната ни отказа закупуването на ваксината, но правителството реши да предприеме действия за осигуряването ѝ.
Заради първоначалния отказ България ще получава ваксината чрез друга страна членка на ЕК, а реалната доставка и употреба на ваксините ще започне след издаване на разрешение за употреба от еврокомисията, по предложение на европейската агенция по лекарствата.
Депутатите одобриха и проекторешение за участието на България в сключените от Европейската комисия и производителите на лекарствата „Кюрвак“ и „Модерна“ предварителни споразумения за покупка на ваксини във връзка с пандемията.
Междувременно белгийският държавен секретар Ева де Блекер огласи цените на ваксините, което впоследствие изтрила от социалните мрежи, тъй като информацията е поверителна.
Според огласените данни доза от ваксината на „Астра Зенека“ струва 1,78 евро, на „Пфайзер“ - 12 евро, на „Модерна“ - 18 долара.
Посочените данни са част от предварителните споразумения за доставка, подписани от Европейската комисия.
В пленарната зала ще се обсъждат и изменения на Закона за мерките и действията при извънредно положение.
Гърците продължават протестите с искане да бъдат осъдени виновните за железопътната катастрофа. Фермерите искат правителството да приеме исканията им и съобщават от утре за пътни блокади. Мерим Тенев: Протестите в Гърция са заради забавено разследване на влаковата катастрофа край Лариса Днес отново предвестиха в много градове на..
Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..
Районната прокуратура в Горна Оряховица повдигна обвинение на 31-годишен мъж за склоняване към проституция и трафик на малолетно момиче от социален дом. На мъжа беше наложена мярка за неотклонение „задържане под стража“. 31-годишният Юмер с прякор Еврото от горнооряховското село Върбица един месец незаконно е принуждавал 15-годишно момиче от..
Лена Бориславова вече е обвиняема за документно престъпление. Лена Бориславова е получила призовка, за да ѝ бъде предявено обвинение От Софийската районна прокуратурата съобщиха, че разследването срещу депутата от "Продължаваме Промяната" - "Демократична България" е приключило и че материалите по него са били предявени на..
Наркооранжерия за отглеждане на канабис е открита в бивша мандра в кюстендилското с. Ваксево, съобщиха Районната прокуратура. По случая има задържан, издирва се и негов съучастник. Образувано е досъдебно производство. Лабораторията е била добре оборудвана. Мандрата не е работила повече от 20 години и е била продадена наскоро от нейния..
Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стигат до работна сила в държави извън ЕС и се оказва, че не могат да ги задържат, каза в интервю пред БНР Атанаска Тодорова , експерт в отдел "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. "За 2024 г...
Разходите за отбрана на членовете на НАТО от Европа и Канада са нараснали с 20% през 2024 г., с което общите разходи на съюзниците на САЩ в алианса са се повиши с повече от 485 милиарда долара. Това е довело до общ ръст на допълнителните инвестиции през последните години от 640 на 700 милиарда долара, заяви генералният секретар на НАТО Марк..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Каквито и правила да се сложат като процедура по избор на нов ВСС, няма политическа гаранция, че ще бъде спазена процедурата , предупреди в интервю..