Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Н.Пр. Алехандро Поланко за дипломацията през сърцата на два народа

Н.Пр. Алехандро Поланко
Снимка: личен архив

Изложба на снимки по повод 110-годишнина от установяването на дипломатически отношения между Испания и България, открояващи паметни политически, обществени, културни, икономически и спортни събития, бе представена в градинката "Кристал" в София.

"Дипломацията се е променила много и това се отрази на двустранните отношения между държавите, има радикални промени. Отношенията са много сърдечни и тази изложба отразява това, но искахме да се фокусираме върху това как в двустранните отношения най-важното са хората, т.е. човешкият фактор и затова тази изложба я нарекохме "Срещи" - срещи между българи и испанци", каза в интервю за предаването "Нощен хоризонт" Н.Пр. Алехандро Поланко, посланик на Кралство Испания в България.

Имаме доста снимки, които са посветени на културната тема, изложби на Пикасо, изложби на фламенко, изложби, свързани с писатели като Варгас Льоса - това е важна част от общата ни история, изтъкна Н.Пр. Алехандро Поланко.

"Испанският в България е ценен и обичан и вероятно е едно от най-големите богатства. Ако Испания има международен имидж, това се дължи на факта, че испанският се говори на много места по света", подчерта той.

Пандемията от Covid-19 ни научи, че човек трябва да бъде внимателен, подчерта посланикът.

"Много е важно да се взимат предпазни мерки, важно е да имаш доверие в хората, които притежават техническите и научни познания....В Испания имахме една първа вълна от Covid-19, много силна, много неприятна, с изключително много починали, много разбити семейства и това ни показа, че нещата трябва да се взимат на сериозно и трябва да се взимат мерки, опитвайки се да не се отразяват върху икономическия ни живот, да не се отразяват на развитието ни, да не застават на пътя на личните ни отношения, но от друга страна има приоритети и приоритетите ни са да излезем всички от тази ситуация здрави".

Според Н.Пр. Алехандро Поланко болниците в Испания успяха да издържат на напрежението без да се пропукат.

"Много е важно в нашия случай управлението на регионално ниво, т.е. къде са огнищата, как да бъдат управлявани тези огнища и да се прилагат мерките към тези огнища, за да няма разпространение".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26
Ирен Кривошиева

Ирен Кривошиева: Мястото на паметник на Стефан Данаилов е в градинката пред Народния театър "Иван Вазов"

"След кончината на Стефан Данаилов, който е баща на моя син, имах едни личен момент, в който исках да направя нещо, но извън този личен момент, идеята ми да има паметник на Стефан е свързана с това, че в неговата фигура ние можем да намерим палитра от изкуство, политика, десетки роли в киното и в театъра , той беше част от Народното събрание,..

публикувано на 18.06.24 в 10:38