Изложба на снимки по повод 110-годишнина от установяването на дипломатически отношения между Испания и България, открояващи паметни политически, обществени, културни, икономически и спортни събития, бе представена в градинката "Кристал" в София.
"Дипломацията се е променила много и това се отрази на двустранните отношения между държавите, има радикални промени. Отношенията са много сърдечни и тази изложба отразява това, но искахме да се фокусираме върху това как в двустранните отношения най-важното са хората, т.е. човешкият фактор и затова тази изложба я нарекохме "Срещи" - срещи между българи и испанци", каза в интервю за предаването "Нощен хоризонт" Н.Пр. Алехандро Поланко, посланик на Кралство Испания в България.
Имаме доста снимки, които са посветени на културната тема, изложби на Пикасо, изложби на фламенко, изложби, свързани с писатели като Варгас Льоса - това е важна част от общата ни история, изтъкна Н.Пр. Алехандро Поланко.
"Испанският в България е ценен и обичан и вероятно е едно от най-големите богатства. Ако Испания има международен имидж, това се дължи на факта, че испанският се говори на много места по света", подчерта той.
Пандемията от Covid-19 ни научи, че човек трябва да бъде внимателен, подчерта посланикът.
"Много е важно да се взимат предпазни мерки, важно е да имаш доверие в хората, които притежават техническите и научни познания....В Испания имахме една първа вълна от Covid-19, много силна, много неприятна, с изключително много починали, много разбити семейства и това ни показа, че нещата трябва да се взимат на сериозно и трябва да се взимат мерки, опитвайки се да не се отразяват върху икономическия ни живот, да не се отразяват на развитието ни, да не застават на пътя на личните ни отношения, но от друга страна има приоритети и приоритетите ни са да излезем всички от тази ситуация здрави".
Според Н.Пр. Алехандро Поланко болниците в Испания успяха да издържат на напрежението без да се пропукат.
"Много е важно в нашия случай управлението на регионално ниво, т.е. къде са огнищата, как да бъдат управлявани тези огнища и да се прилагат мерките към тези огнища, за да няма разпространение".
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..