Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рамадан Аталай: Енергетиката винаги я „връзваме“ с изборите, затова е в такова положение

Достатъчно сме закъснели с либерализирането на пазара на едро, казва депутатът от ДПС

Рамадан Аталай
Снимка: БГНЕС

Енергетиката винаги я „връзваме“ с изборите и затова е в такова положение, каза пред БНР Рамадан Аталай, депутат от ДПС и член на Комисията по енергетика в парламента. Стигнали сме до момента, в който изборите не би трябвало вече да влияят на законовата рамка, изтъкна Аталай, който е вносител на законодателни промени, предизвикали критични реакции

Целта на предложенията според Рамадан Аталай е „да поставим енергетиката в едни релси, които водят не към затъване“, да се чудим как да се измъкне чрез държавни помощи, а да излезем на свободния пазар и да ѝ дадем възможност да се развива самостоятелно, съответно инвеститорите, които имат интерес, на пазарен принцип да инвестират.

Предложенията, направени между първо и второ четене, не са нещо ново, в енергийните среди още от 2003 година се обсъжда либерализирането на пазара на едро да приключи до 2007 година, ние не сме си либерализирали пазара, уточни Аталай. 

„Тези предложения смятам, че ще бъдат подкрепени от всички политически формации, ако искаме да въведем пакета „Чиста енергия“ за всички европейци“. 

Идва периодът, в който другите държави вече ще започнат да си усвояват средствата, свързани със зелената енергия, ние все още ще чакаме пред вратите на ЕК за дерогация, а те ще ни казват – защо не си либерализирате пазара. Достатъчно сме закъснели“, коментира Рамадан Аталай в предаването „Преди всички“.

По думите му не сме изпълнили и директива от 2009 година за общите правила за пренос и доставка на електрическата енергия. „Също не сме го изпълнили“. 

Ние все още се опитваме да отделим големи средства от данъкоплатците, за да осигурим определени производства“, посочи Рамадан Аталай.

Достатъчно сме закъснели с либерализирането на пазара на едро, категоричен е той. „И оттук нататък Европейският съюз, Европейският парламент, всичко, което е свързано с декарбонизацията, няма да ни позволят държавата да инвестира в производствата на едро“. 

Аталай допълни, че се учудва защо „всички са се наежили, че предложенията са направени само с цел да се прекратят договорите с американските централи“ в „Марица изток“.

„Ако ние продължаваме да даваме чанти с пари и държим старите си производства, докога ще има възможността народът да отделя от собствения си джоб, за да плаща на губещите производства?“. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Евродиректива улеснява производството на електричество за собствени нужди

От тази година влиза в сила евродиректива, която трябва да улесни хората при производството на електричество за собствени нужди. България не е ратифицирала документа, но има време до средата на годината да го направи, каза Балин Балинов от..

обновено на 04.01.21 в 14:31
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам..

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за..

публикувано на 01.12.24 в 08:00