Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Александър Христов: Предстои свирепа предизборна кампания

Снимка: Ани Петрова

„Ясно е, че по-ранните избори биха дали повече позитиви на ГЕРБ. Една от причините е много важна – всеки следващ ден с ограничения, затваряния, ръстове на болни хвърля камъни в тяхната градина и намалява шансовете да постигнат добър резултат.“ Това коментира пред БНР доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации и преподавател по политическа комуникация и изборни кампании.

Насрочването на изборите за най-късната възможна дата през май може да предизвика много бурна реакция, то би било изключително трудно и би била необходима подобаваща комуникация, смята Христов.

В момента всички политици са в ситуация, в която каквото и да направят, някой ще е недоволен. Ако дадат възможност изборите да се проведат колкото е възможно по-рано, ще получат обвинения, че не се грижат за здравето на хората. Отлагането ще постави под въпрос едва ли не че не се спазват демократичните ценности.“

Александър Христов е категоричен, че предстои „свирепа кампания“, а на политическото поле имаме ситуация „всеки срещу всеки“. 

Тези парламентарни избори ще минат под знака на коронакризата и ако има намаляване на избирателната активност, то вероятно ще се дължи на опасенията на хората да гласуват, отбеляза той. Според Христов подобен отлив е неизбежен, особено за възрастни хора, за политически по-неактивни и за такива, които се притесняват за здравето си.  

Смесват се политически и здравни съображения. Ако има ръст на заболелите, президентът и политиците ще бъдат обвинявани, че правят избори насред трети пик на пандемията, посочи преподавателят.

Евентуално решение за гласуване от разстояние трябва да бъде комуникирано правилно, за да са сигурни хората, че техният глас няма да се „изгуби, корумпира, промени“, но на практика време за такъв тип организация на вота няма, предупреди Александър Христов.

Кампаниите много отдавна започнаха да се пренасят в социалните мрежи. Ако допреди 4-5 години говорехме, че политическите сили не виждат и не използват техния потенциал, сега те вече са подготвени, изтъкна Христов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46

Дейността на Областния информационен център в Плевен е гарантирана до 2029 година

Областният информационен център в Плевен продължава своята работа след подписан договор между Общината и Управляващия орган на Програма "Техническа помощ". Той е за срок от шест години. Размерът на безвъзмездната помощ възлиза на 1 290 754 лева. Основните цели, от които четиричленният екип се ръководи, са повишаване нивото на..

публикувано на 25.08.24 в 07:34

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36