Ранобудното петленце стартира по „Хоризонт“ през 1975 година, когато доайенът на българската електронна музика Симо Лазаров създава емблематичния радиосигнал, разпознаваем и до днес. Той вече 45 години неизменно звучи по Българското национално радио.
„Детската рубрика за приказки продължава да радва малките слушатели всяка делнична сутрин в 6.50 часа - вече по вълните на програма „Христо Ботев“, разказва в „Преди всички“ Ирина Вълчанова, ръководител на Детската редакция в БНР:
„Последните четири години то е по „Христо Ботев“, към днешна дата се опитваме да разкажем всички най-любими и добри приказки, като в четвъртък се изявяват деца, които пишат. Това са деца, които традиционно участват в Националния конкурс за детско литературно творчество „Искри“ на БНР“.
Стремежът децата, които редовно слушат радио, да откриват познати гласове, е запазен и до днес. Едно от основните действащи лица в приказните минути е актьорът Ицко Финци, привлечен като разказвач.
„Ранобудното петленце“ не поставя началото на детските рубрики в ефира на БНР. Всъщност реализацията на предавания за деца е сред първите дейности в организираното радиоизлъчване в България“, припомня още Ирина Вълчанова. Създавани от най-утвърдените имена на културния елит на България, детските радиопредавания изпълнявали своята образователно-патриотична мисия.
Днес Детското БНР се подготвя от четири дами, които работят всеотдайно, за да покрият интересите на най-вярната, но и най-критична аудитория - детската. В екипа влизат Калина Колева, Виолета Димитрова, Ани Маринова и отговорният редактор Ирина Вълчанова. Освен „Ранобудно петленце“, детската редакция създава обогатеното радиосъдържание, което призовава и към развитие на въображението и креативността на малките слушатели.
В своята дългогодишна история детските радиопредавания се открояват като високо професионален медиен творчески продукт с възпитателна и образователна функция. Чрез тези кратки форми десетилетия наред и все още радиото провокира към размисъл, дарява на своята аудитория радост и вдъхновение, както и среща със свободата на мисълта и смелия порив на въображението.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Блъскани, удряни, разпарчетосвани на съставните си части, одрасквани, пребоядисвани, чупени и въобще – тероризирани под всякаква форма от ръцете и въображението ни. Такава е съдбата на не една и две малки колички, паднали в плен на ръцете и въображението ни. Някои играчки с размер на кибритена кутия обаче спасяват кожата и лака , защото..
НЯМАШ ИЗБОР Това е мотото на One Book Boostore - книжарница, в която се продава само една книга. Автор на ексцентричната идея и неин реализатор е Йордан Радичков - внук на големия писател. Отидохме да видим какви ги е сътворил до парка Заимов в центъра на София. „Разполагаме с една книга, можеш да разгледаш..
История за доброто, което обединява хората, развълнува мнозина в Габрово. Млад мъж пое инициативата в помощ на бездомник, който от години е без покрив. И в жега, и в студ е на главната пешеходна улица в града , в компанията на своите четириноги приятели. Силвето, Черньо, Сара и Тошко са приятелите на Цвятко от улицата. Кучетата го следват..
„ Преди да подкрепим една кампания искаме медицински документи за болния пациент и ако тя има дарителска сметка, тогава я включваме на нашата страница за подкрепа “, каза в „Преди всички“ Магдалена Делева от групата " Плетем за българските деца", в която десетки жени плетат приказни герои, а средствата отиват за различни каузи чрез групата..
„Кутия на доброто” е рубрика за добри новини и добротворчески проекти. Тя беше вдъхновена от репортаж на кореспондентката на БНР във Велико Търново Здравка Маслянкова за 11-годишния /тогава/ Александър Симеонов от възрожденския град Елена, определян като медицинско чудо след като с уроци по цигулка и обичта на две жени преборва парализа. „Кутия..
В продължение на 67 години хидрологическият бюлетин за нивото на река Дунав звучеше всеки делничен ден след новините в 15.00 часа в ефира на Българското национално радио. Бюлетинът започва да се излъчва през 1949 година като задължение на страната ни по Дунавската конвенция. Същото правят във всичките 10 държави, през които реката има..
Мездра забрани разполагането, ползването, поддържането и развитието на 5G мрежа и на съоръженията към нея на територията си. Така северозападният град стана вторият у нас след Балчик, приел местен мораториум върху разпространението на технологията . Вносител на предложението е общинският съветник Радослав Маринов от местната коалиция на..
„Загубите за ресторантьорския и хотелиерския бизнес са разбираемо големи“, коментира в предаването "Преди всички" удължаването на извънредните мерки до..
„ Задължителна поправка в закона е видеонаблюдение след приключване на изборния ден - застъпник да може да снима видео, когато свърши изборният ден и..
Отчитаме изключително добра тенденция от въведените противоепидемични мерки в страната , като това рефлектира и върху заетостта на болничните легла..