Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поетът Симеон Аспарухов: Пиша за нещата, които виждам и от които се вълнувам

Симеон Аспарухов
Снимка: Десислава Грамадникова

Поетът Симеон Аспарухов е голям почитател на Българското национално радио. От дете пораснах с радиото, защото това беше информационна кутия, около която се събирахме вкъщи. Радиото остана и до днес в моя дом“.

В предаването „Графити по въздуха“ той сподели, че пише „за този свят, който подминаваме, за който всички твърдим, че го разбираме, но се оказа, че го омаловажаваме и подминаване с ежедневните си действия и постъпки“.

Книгата „Приказка за теб“ все още не достъпна за читателите, тя е колекция от стихотворения, които са писани в рамките на четири години.

„Много от текстовете отпаднаха, които съм написал в този период, но с моя редактор Маргарита Петкова много внимателно селектирахме кое да остане, за да се оформи една линия, която да няма зигзаги, всичко да бъде много плавно, да бъде елегантно и да бъде актуално, защото аз съм съвременник и пиша за нещата, които виждам и нещата, от които се вълнувам“.

2020 година беше изключително повратна година в живота на всеки: 

„Когато е наблизо страхът от страха, тогава човек показва едно друго лице, тогава излизат други мисли“. 

Симеон Аспарухов е роден в София през 1977 г. Като ученик е бил репортер в студентското радио "Га-га", към БНР „Христо Ботев“. Изучава психология във Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, по-късно се квалифицира като данъчен и митнически посредник в „Търговско-промишлена палата“. Дебютната му книга с поезия носи името „Дни за обичане” (2017). В следващата година в поетичен проект с поета Емилиан Примов издават обща книга-диалог, озаглавена „Говорим за Нея“. В самото начало на 2018 г., заедно с поетесата Ива Спиридонова, създава издателство за българска съвременна поезия и белетристика „Библиотека България“. Поддържа поредицата „Това е България“ в месечното двуезично списание „Fly Guide“. Редактор е на книги от съвременни автори, пише ревюта и представя артисти от различните изкуства в страницата на „Библиотека България“ и в платформата „Тетрадката.ком“. Кореспондент на „Културни новини“. Член на Съюза на българските писатели.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59