Млад мъж пое инициативата в помощ на бездомник, който от години е без покрив. И в жега, и в студ е на главната пешеходна улица в града, в компанията на своите четириноги приятели.
Силвето, Черньо, Сара и Тошко са приятелите на Цвятко от улицата. Кучетата го следват навсякъде и не се отделят от него. Споделя, че може би заради омразата между хората се обърнал към животинките. Цвятко много добре реди думите, но трудно се разбира какво казва.
Всеки път първо храни кучетата, после изяжда останалото. Обяд му дават от църквата, помагат му и от съседните магазини. И джобовете му не са съвсем празни, благодарение на минувачите.
В Габрово няма приют, но зимно време Общината прибира бездомните хора. Цвятко отказва, макар и временно, да съжителства с други като него. По думите му сред тях имало агресивни и затова предпочитал да е навън. Аз не ги харесвам и те не ме харесват, казва човекът с кучетата, който е на 64 години и в последните 12 живее без покрив.
Подавали са му ръка. Преди можел да се справя и сам, но вече му е трудно с болестите, които има – диабетик е, засегнати са краката му, страда от сърдечна недостатъчност и хипертония.
Цвятко и кучешкото му семейство привличат вниманието на млад човек от Габрово, който замисля да снима документален филм, но в разговорите помежду им решава да се заеме да му помогне.
„Може би месец и нещо го подготвям – да ми сподели, да си поговорим, евентуално да му помогна“, споделя Даниел Ненов.
Чрез социалните мрежи той се свързва с други габровци и обединяват усилията си. От агенция за недвижими имоти му помагат в търсенето на жилище под наем и получава разбиране от собственичката.
„Тя каза – настанете го, пък оттам нататък ще мислим за средствата. Бях много притеснен, нито един лев нямах в мен, даже и в момента съм безработен. Стана едно малко чудо. Хората трябва да осъзнаем, че трябва да поемем някаква инициатива. Не може все да викаме – аз не мога да направя това, защото примерно нямам парите да го направя. Не, не е така“, казва Даниел.
Точно преди да стане снежно и мразовито, Цвятко беше подслонен, а местни жители дариха 1500 лева за покриване на разходите и за нуждите му. Лекар е поискал да помогне, като плати два наема, други хора ще поемат сметките за ток. С Даниел се свързали и габровци, които не живеят в града.
„Вчера ми писа една жена, която иска да му прати колет. Тя е живяла в Габрово известно време и е успяла да изгради някаква връзка с Цвятко, да говори с него. Жената беше въодушевена от това, че сме му помогнали“.
Институциите в града се задействаха, имаме тяхната подкрепа и тяхното съдействие, отбелязва още Даниел Ненов.
Очаква се тези дни 64-годишният мъж да бъде освидетелстван от ТЕЛК. Тогава вече може да кандидатства за настаняване в дом за хора с увреждания, за което ще съдействат от местната дирекция за социално подпомагане. Засега Общината ще му осигури грижи чрез социалния патронаж, регулярно ще го посещава и медицинска сестра.
Стореното от 21-годишния Даниел развълнува мнозина. Той успя да обедини хората в помощ на Цвятко и затова има своите лични причини.
„Баща ми е алкохолик и до някаква степен виждам в него един друг Цвятко. И знам, че той може да е също на улицата, да е в същата ситуация. Цвятко ми сподели, че неговият баща е бил алкохолик. Значи той е бил на моето място“, разказва младият мъж.
А на Цвятко му е трудно да повярва, че има покрив над главата си и топла стая. На хората, на които го дължи, пожелава „да са живи и здрави всички.“
Мислите му са при четириногите му приятели. Загрижен е дали ще оцелеят.
Чуйте историята на Цвятко в звуковия файл.
Снимка: Велина Махлебашиева„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..