Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спад на икономика с 5% и 4,8% бюджетен дефицит в Германия през 2020 г.

| обновено на 14.01.21 в 18:02

Рекордните 1244 жертви на коронавируса за денонощие и над 25 000 нови случая отчете днес институтът „Роберт Кох“ в Германия. Ръководителят му - Лотар Виилер, призова работодателите да преминат към повече дистанционна работа.

В същото време статистическият институт отчете 5-процентен спад на германската икономика за миналата пандемична година. 

За първи път от 2011 година Германия отчита бюджетен дефицит - хазната е на минус 4,8 процента. През март и април 2020 цели отрасли на германската икономика на практика бяха спрели работа. Затворените граници спряха търговията. 

Петпроцентния спад в икономиката ресорният министър Петер Алтмайер нарече „драматичен“.

„Това, че спадът е с почти един процент по-малък от очакваното в началото на пандемията, не ни носи успокоение“, добави той.

През 2009 година, годината на финансовата криза, най-силната европейска икономика се сви с 5,7 процента. За сега това е най-големият икономически спад в историята на Федералната република.

За следващата година икономическият министър очаква „чувствително възстановяване“, но не назова конкретни цифри. През есента Алтмайер прогнозира ръст през 2021 г. от 4,4 процента.

„Заедно с финансовия министър ще направя всичко възможно да гарантираме необходимите финансови средства, за да се справим с това предизвикателство и да предотвратим необратими щети за германската икономика“, заяви Алтмайер и призова, в годината на регионални и национални парламентарни избори партийните интереси да останат на заден план.

Рецесията през изминалата пандемична година обаче е малко по-сдържана от пазарните очаквания за свиване на БВП с 5,1% и е малко по-плитка от икономическия спад с 5,7% през 2009 г. , когато беше в сила последната глобална финансова криза.

На календарно коригирана база германската икономика се понижи през миналата година с 5,3% след повишение с 0,6% през 2019 г.

Почти всички икономически сектори бяха силно засегнати от коронавирусната пандемия през 2020 г.

В индустрията (изключвайки строителството), която представлява малко над една четвърт от цялата икономика, беше отчетен спад през миналата година от 9,7%, като само в рамките на промишлеността спадът беше от 10,4 на сто.

Промишлеността беше засегната от последиците от коронарната пандемия най-вече през първата половина на 2020 г., отчасти заради временните прекъсвания в глобалните вериги за доставки.

Икономическият спад беше особено силен в сектора на услугите (с 11,3%), като пониженията бяха толкова значителни, колкото никога досега, посочва Destatis.

Междувременно брутната добавена стойност в строителството нарасна с 1,4% през миналата година.

Графика на промяна на БВП на Германия на годишна база


Въздействие от коронарната пандемия беше отчетено и в потреблението. За разлика от финансовата и икономическа криза преди близо десетилетие, когато икономиката беше подкрепена от всички компоненти на потребителските разходи, разходите за крайно потребление на домакинствата през 2020 г. се свиха с 6% годишна база, което беше безпрецедентно намаление, посочва немската статистика.

Правителствените разходи за крайно потребление пък се увеличиха с 3,4% и имаха стабилизиращ ефект на фона на негативните последици от коронавирусната пандемия. Това, наред с други неща, се дължеше на държавните разходи за придобиване на защитно оборудване и за болнични услуги.

Брутното образуване на основен капитал отчете спад от 3,5% - най-голямото намаление след финансовата и икономическа криза от 2008/2009 г. Противно на тази тенденция, бруто образуването на основен капитал в строителството нарасна с 1,5%.

Брутното образуване на основен капитал в машини и съоръжения се срина с цели 12,5% спрямо предходната година. Брутното образуване на основен капитал в други дълготрайни активи, които включват по-специално научноизследователска и развойна дейност, се свиха с 1,1 на сто, показва експресната оценка на Destatis.

Пандемията от коронавируса също така оказа голямо негативно влияние върху външната търговия на Германия. Износът и вносът на стоки и услуги през 2020 г. се понижиха за пръв път от 2009 г насам, като експортът се сви с 9,9%, а импортът с 8,6 на сто. Спадът беше особено голям при вноса на услуги, като това дължеше главно на високия дял на туризма, където беше регистриран много рязък спад.

Икономическите резултати през 2020 г. бяха постигнати от 44,8 милиона заети лица. Това представлява намаление с 477 000, или с 1,1% спрямо 2019 г. Поради пандемията приключи тенденцията на нарастване на заетостта, която продължи повече от 14 години дори по време на финансовата и икономическа криза от 2008/2009 г. Този спад засегна особено силно заетите лица н непълно работно време и самонаетите, докато броят на служителите, подлежащи на социално осигуряване, остана стабилен. Изглежда, че бяха избегнати големи уволнения най-вече чрез държавната програма за защита на работните места.

Икономическият спад през 2020 г. беше омекотен от безпрецедентния набор от спасителни и стимулиращи мерки, които коалиционното правителство на канцлера Ангел Меркел започна да предприема още от март, когато страната се оказа в първия коронавирусен локдаун.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НСИ: БВП на България възлиза през 2023 г. на 185,233 млрд. лева

През 2023 г. БВП на България възлиза на 185,233 млрд. лева. Съгласно предварително обявения календар, през 2024 г. е извършена хармонизирана бенчмарк ревизия на данните за брутния вътрешен продукт, която обхваща БВП на регионално ниво за периода 2018 - 2022 година, посочва Националния статистически институт. Югозападният район има най-голям..

публикувано на 11.02.25 в 11:26

Изслушват съдията, отказал да отнеме автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи

Близо час членовете на Съдийската колегия на ВСС спориха как да протече процедурата по изслушване на съдията, отказал да отнеме автомобила на шофиралия след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи. Съдия Мирослав Петров поиска защита от съдебните кадровици заради последвали съдебния му акт действия на прокуратурата. Миналата година,..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

НОИ: Средният осигурителен доход за 2024 г. е 1655 лв.

Средният осигурителен доход от 1-ви януари до 31-ви декември миналата година е 1655,5 лева, отчете Националният осигурителен институт. Спрямо 2023 година ръстът е от близо 210 лева. Показателят се взема предвид при ежегодното осъвременяване на пенсиите от 1-ви юли, което се извършва по т.нар. Швейцарско правило.  Припомняме, че процентът..

публикувано на 11.02.25 в 11:07
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

10 души са поискали убежища от вицепрезидента през 2024 година

10 лица са подали молба за закрила до вицепрезидента миналата година - според доклада на Комисията по предоставяне на убежище. Експертите са продължили работа и по други 11 молби за закрила от предходни години. Кандидатите, подали молби за убежище, са от Русия, Сирия, Ирак, Сомалия, Мианмар, Алжир и Бангладеш. Сред мотивите им да получат..

публикувано на 11.02.25 в 11:05

ЕК: Митата на САЩ няма да останат без отговор

"Неоснователните мита за ЕС няма да останат без отговор - те ще доведат до твърди и пропорционални контрамерки". Това казва в изявление председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на алуминия и стоманата, които трябва да влязат в сила от 12 март. Тя подчертава,..

публикувано на 11.02.25 в 11:02

Емил Георгиев: Българският потребител е най-онеправданият в ЕС

"Оттук-оттам се чува, че нашият призив е популизъм. Ако се направи представително проучване, над 60-70% от потребителите ще приемат нашия призив. Нямаше как да останем безучастни към галопиращите цени ." Това каза пред БНР Емил Георгиев от Федерацията на потребителите преди обявения национален бойкот срещу високите цени на храните в..

публикувано на 11.02.25 в 10:57

Гърция: Все повече българи ползват устройство за безконтактно плащане на магистрални такси

След отварянето на границата с Гърция все повече българи и румънци предпочитат да използват устройство за безконтактно плащане на магистрални такси, което спестява време от спиране на таксуващите пунктове. Устройството е безплатно и може да се поръча от България на сайта на магистралата "Егнатия одос". Пратката е освободена дори от такса..

публикувано на 11.02.25 в 10:55