Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Картофи от Германия и Франция се продават за български, нашите производители са гневни

Картофопроизводителите сигнализират институциите, предстоят проверки

Снимка: БГНЕС

Големи хранителни вериги и зеленчукови борси у нас продават немски и френски картофи като българско производство и по този начин заблуждават клиентите си. За това алармират от Националната асоциация на картофопроизводителите. Те внасят сигнали до НАП, Комисията за защита на потребителите и до Българската агенция по безопасност на храните с настояване за проверка.

От няколко месеца се наблюдава тенденцията и на големи борси, и в големите вериги да се предлагат немски и френски картофи с етикет „Произход: България“, става ясно от твърденията на председателя на Асоциацията на картофопроизводителите Тодор Джиков 

„И в търговските вериги наблюдаваме това, в някои от тях, вече повече от два месеца се случва, и в някои от складовете ни, на „Булгарплод“ в София, в Първенец, в Бургас, Варна, големите борси“, разказа Джиков пред БНР. 

Снимка: БГНЕСПроизводителите на картофи ясно могат да разпознаят продукцията си. И по външен вид се различават тези картофи. Ние сме професионалисти – с това се занимаваме. Обикновеният потребител не може да различи нито произхода на картофа, нито сорта.“

Неколкократно са сигнализирани и търговци, и продавачи на борсата, но тази тенденция продължава, поясни Джиков.

Складовете са ни пълни. Хората изнемогват. Нямат финанси. В същото време подпомагането в западните държави явно е в пъти по-добро. Дъмпингът е жесток“, коментира Тодор Джиков в предаването „Преди всички“.

В момента картофопроизводителите в Германия, Франция и Белгия получават минимум по 100-150 евро на декар допълнително подпомагане. Себестойността при тях излиза по-ниска, защото чуждестранните производители отдавна са организирани в големи кооперативи, разполагат с огромни пакетажни центрове, цехове и машини.

От Германия се предлагат картофи на цена 4-5-6 евроцента за килограм. Българските производители предлагат продукцията си за около 11 евроцента, уточни Тодор Джиков.

Снимката е илюстративна   Снимка: БТА

„Нека си купуват немските картофи като по-евтини. Нямаме нищо против. Но да си ги обозначават като немски. И да си ги продават като немски. За да може българският производител, който е решил да ни помогне, да избере по-скъпия български картоф. Да има право на избор, а не да бъде подвеждан, купувайки немския картоф, че помага на българин“, категоричен е Тодор Джиков.

Според него определени субекти на пазара използват безплатната реклама „произведено в България“. Подмяната се прави от фирмите доставчици, които имат пакетажни цехове, твърди Тодор Джиков.

Подменят произход, подменят и опаковки, препакетират тази стока и я предлагат за българска. И когато човек, който пазарува или от борса, или от определена верига, си мисли, че помага на българския производител, всъщност се оказва, че той е измамен. Просто подпомага търговията на определена фирма. Това е изключително нелоялно, изключително некоректно, изключително болезнено за нас в този момент, в който ние не можем да си продадем стоката.“

Проблемът води след себе си и друг – картофопроизводителите не могат да докажат и продажби за реализирана продукция, с което да получат обвързана подкрепа.

Снимка: Радио Видин

Реакцията на институциите:

От Сдружението за модерна търговия, в което членуват няколко от големите търговски вериги, отказаха коментар с аргумента, че всяка търговска верига ще вземе самостоятелно решение дали да направи проверка по твърденията на  Асоциацията на картофопроизводителите. 

Приходната агенция ще изчака получаването на сигнала, за да прецени дали в твърденията на картофопроизводителите има данни за данъчни нарушения и тогава ще се вземе решение за евентуална проверка. 

Правим проверка по всички получени сигнали, потвърдиха за БНР от Комисията за защита на потребителите. 

От Агенцията по храните съобщават, че се самосезират по медийните публикации и започват проверки още преди да са получили официалния сигнал от Асоциацията на картофопроизводителите. 

Инспекторите канят в проверките да се включат както представители на асоциацията, така и на останалите посочени в сигнала институции. 

При извършвания до момента контрол са проверявани документи за произход и годност на стоките, както и за проследимост на партидите. През 2020 година обаче няма установен случай на некоректно предоставяне на информация за предлаганите на потребителите картофи, сочат данните на БАБХ.

Повече за позицията на българските картофопроизводители - в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52

Чий е кабинетът и други акценти от отминаващата седмица

Н а 9 април 103-ото правителство на България положи клетва. За пръв път служебен кабинет прави това в Народното събрание, а не пред президента заради промените в Конституцията. Държавният глава Румен Радев не пропусна да го напомни и се разграничи от новия Министерски съвет. Докато в МС старият кабинет предаваше властта на новия,..

публикувано на 14.04.24 в 09:54