От няколко месеца се наблюдава тенденцията и на големи борси, и в големите вериги да се предлагат немски и френски картофи с етикет „Произход: България“, става ясно от твърденията на председателя на Асоциацията на картофопроизводителите Тодор Джиков
„И в търговските вериги наблюдаваме това, в някои от тях, вече повече от два месеца се случва, и в някои от складовете ни, на „Булгарплод“ в София, в Първенец, в Бургас, Варна, големите борси“, разказа Джиков пред БНР.
Производителите на картофи ясно могат да разпознаят продукцията си. „И по външен вид се различават тези картофи. Ние сме професионалисти – с това се занимаваме. Обикновеният потребител не може да различи нито произхода на картофа, нито сорта.“
Неколкократно са сигнализирани и търговци, и продавачи на борсата, но тази тенденция продължава, поясни Джиков.
„Складовете са ни пълни. Хората изнемогват. Нямат финанси. В същото време подпомагането в западните държави явно е в пъти по-добро. Дъмпингът е жесток“, коментира Тодор Джиков в предаването „Преди всички“.
В момента картофопроизводителите в Германия, Франция и Белгия получават минимум по 100-150 евро на декар допълнително подпомагане. Себестойността при тях излиза по-ниска, защото чуждестранните производители отдавна са организирани в големи кооперативи, разполагат с огромни пакетажни центрове, цехове и машини.
От Германия се предлагат картофи на цена 4-5-6 евроцента за килограм. Българските производители предлагат продукцията си за около 11 евроцента, уточни Тодор Джиков.
„Нека си купуват немските картофи като по-евтини. Нямаме нищо против. Но да си ги обозначават като немски. И да си ги продават като немски. За да може българският производител, който е решил да ни помогне, да избере по-скъпия български картоф. Да има право на избор, а не да бъде подвеждан, купувайки немския картоф, че помага на българин“, категоричен е Тодор Джиков.
Според него определени субекти на пазара използват безплатната реклама „произведено в България“. Подмяната се прави от фирмите доставчици, които имат пакетажни цехове, твърди Тодор Джиков.
„Подменят произход, подменят и опаковки, препакетират тази стока и я предлагат за българска. И когато човек, който пазарува или от борса, или от определена верига, си мисли, че помага на българския производител, всъщност се оказва, че той е измамен. Просто подпомага търговията на определена фирма. Това е изключително нелоялно, изключително некоректно, изключително болезнено за нас в този момент, в който ние не можем да си продадем стоката.“
Проблемът води след себе си и друг – картофопроизводителите не могат да докажат и продажби за реализирана продукция, с което да получат обвързана подкрепа.
Реакцията на институциите:
От Сдружението за модерна търговия, в което членуват няколко от големите търговски вериги, отказаха коментар с аргумента, че всяка търговска верига ще вземе самостоятелно решение дали да направи проверка по твърденията на Асоциацията на картофопроизводителите.
Приходната агенция ще изчака получаването на сигнала, за да прецени дали в твърденията на картофопроизводителите има данни за данъчни нарушения и тогава ще се вземе решение за евентуална проверка.
Правим проверка по всички получени сигнали, потвърдиха за БНР от Комисията за защита на потребителите.
От Агенцията по храните съобщават, че се самосезират по медийните публикации и започват проверки още преди да са получили официалния сигнал от Асоциацията на картофопроизводителите.
Инспекторите канят в проверките да се включат както представители на асоциацията, така и на останалите посочени в сигнала институции.
При извършвания до момента контрол са проверявани документи за произход и годност на стоките, както и за проследимост на партидите. През 2020 година обаче няма установен случай на некоректно предоставяне на информация за предлаганите на потребителите картофи, сочат данните на БАБХ.
Повече за позицията на българските картофопроизводители - в звуковия файл.
На Международния ден на жената и година след първия регистриран в България случай на Covid-19 историята е на жената, открила първия коронавирус, поразил човека, Джун Алмейда . „Тя беше изключителен талант, със сигурност заслужава да бъде в зала на славата. Всичко, до което се докосна в проучванията си, се превърна в злато. Без съмнение..
По-чист въздух и спиране на проектите за инсталации за горене на отпадъци ще поискат на протестни шествия днес представители на сдруженията „За Земята“ и „Дишай Девня“ . Общото между София и Девня са плановете на общините да изградят инсталации за горене на отпадъци . В североизточния град подобни проекти вече са реализирани, има и нови..
"Трябва да се прави разлика между зараза и заболяване. Не съм чул от милионите ваксинирани хора срещу Covid-19 да има някой, който да е развил тежко заболяване от коронавируса ". Това каза пред БНР имунологът проф. Доброслав Кюркчиев, ръководител на лабораторията за клинични изследвания на УМБАЛ "Св. Иван Рилски". Той подчерта, че и трите..
Министерството на външните работи излезе с позиция по повод становището на двамата американски сенатори , които предупредиха, постоянната корупция и влошената медийна среда у нас са сред заплахите за българко-американските отношения. От външното министерство изразяват учудване по повод личната позиция на Боб Менендес и Джим Риш, която не изразява..
Крайният срок за издаването на техническите паспорти на сградите е 31 декември 2022 година, потвърди в предаването „Хоризонт до обед“ Валентин Йовев, заместник-министър на регионалното развитие. Сградите, строени след 2007-2008 година имат такива паспорти, защото това е изискване за въвеждане в експлоатация . Санираните сгради също трябва..
Онлайн комуникационните канали са ефективни само тогава, когато се използват постоянно, а не кампанийно, както се случва при повечето български партии. Това каза пред БНР Калин Василев от Агенцията за управление на онлайн репутация и дигитален маркетинг. Според него п олитическите формации правят две основни грешки в използването на онлайн..
"В изолацията и пандемията хората със зависимости са търсили много по-често Спешната помощ, това сочат данните от Националната информационна линия , което пък означава, че хората са отлагали търсенето на медицинска помощ за решаване на проблема им", заяви в "Хоризонт до обед" Светослав Кирилов, терапевтичен директор на Асоциация за..
"Трябва да се прави разлика между зараза и заболяване. Не съм чул от милионите ваксинирани хора срещу Covid-19 да има някой, който да е развил тежко..
" Българската прокуратура не разбира мисията, целите и задачите на Европейската прокуратура ". Това мнение изрази пред БНР Душана Здравкова, бивш съдия,..
" Досега не сме били в такава предизборна ситуация. Коронакризата създава благоприятна среда популисти да посеят отровни семена в душите на хората и да..