В края на миналата седмица в Пирин загина 18-годишен скиор, който траверсирал един от улеите на връх Тодорка и предизвикал лавина. Минути по-късно до него достига приятел, с когото са карали, а след това и планинските спасители, но се оказва, че момчето е загинало на място.
Районът е бил изключително лавиноопасен. Дебелината на лавината е била между 50 и 120 см, а ходът ѝ - от порядъка на километър. Става дума за огромна маса, обясниха от Планинската спасителна служба. Според нейния директор Емил Нешев проблемът с извънпистовото каране не трябва да се решава със забрани. В света има обособени зони за фрийрайд, тези терени се поддържат и обезопасяват, има регламенти, които се спазват. Тук такива регламенти няма.
В неделя обаче се случва нещастният инцидент с него. Момчето е било добре екипирано, но загива на място.
“Влиза в Бъндеришки улей, където отключва голяма снежна дъска (вид лавина - бел.ред.), предизвикана от силния вятър през последните няколко дни в Пирин. Вследствие на това целият улей от средата се отцепва и го повлича надолу, за съжаление, с фатален край” - обяснява Росица Михайлова, един от основателите и председател на Българска лавинна асоциация.
“Бобо и неговият приятел са имали за цел да карат по реброто, не да се спускат по улея. Те са били отгоре, на горското ребро, между Горски и Първи улей. Там е бил планът да карат. Бобо прави едно траверсиране, с което напуска по-безопасната зона на реброто - така навлиза в улея и активира лавината, но не е карал там и не е бил планът да карат там.
Тези улеи реално никога не ги караме, дори да са много безопасни условия - първо, защото винаги има потенциална опасност, второ - не представляват интерес откъм терен за по-опитни карачи. Винаги гоним ребрата, които откъм лавинна опасност са много по-безопасни от улеите” - обяснява съотборникът на Бобо, Валери Пелтеков.
Всяка година се организира лекция по лавинна безопасност (линк към последната онлайн лекция - тук), има редовни практически курсове. Освен това, човек трябва добре да се е информирал за актуалната лавинна обстановка, но са нужни и активни действия от куротите - например, при висока опасност курортът може да реши да не пуска някое съоръжение, за да се ограничи достъпът на хора до там. Много широк спектър от мерки съществува по света, които се използват - казва Панайотов.
“Регламентирането на карането на ски не съществува в България. Водени са различни разговори, но доникъде не се е стигнало. Нямаме, за съжаление, и някаква регламентация, която да изисква ангажимент от ски-курорти да вземат отношение по този въпрос, и за момента - не ми е приятно да го кажа, но - нашите курорти игнорират напълно този проблем и, в крайна сметка, казват - нашата отговорност свършва до границата на ски-пистата, независимо, че лифтовите съоръжения изнасят туристите нависоко в планината”.
В България има по-малко инциденти с лавини, в сравнение с алпийските страни, но все повече хора карат извън пистите, което е световна тенденция, особено засилила се покрай Ковид-пандемията и затварянето.
“Тоест, това е една ситуация, от която ние не можем да се крием. Ако искаме да сме страна, която развива планински туризъм, трябва да започнем да разбираме какво е планински туризъм”.
Създадената миналата година Българска лавинна асоциация е изцяло на доброволчески начала и до момента не е получила финансиране от държавата, а за да бъдат изготвяни лавинни бюлетини, трябват ресурси - казва Росица Михайлова.
Повече информация може да бъде получена в курсовете за лавинна безопасност, които редовно се организират от БАССЕС, а за обстановката - в платформата avalanche.bg, на сайта на Българската асоциация по ски - свободен и екстремен стил, както и на сайта на ПСС.
От вчера на пазара е и книгата "Лавини в България", чийто автор е Момчил Панайотов, в съавторство с д-р Бенжамен Ментешев и д-р Севдалина Михайлова.
В следващите дни лавинната безопасност е изключително висока, предупреди Момчил Панайотов, който е и планински спасител.
В памет на Бобо Гарибов.
Почивай в мир, дете!...
****
Саджид Садпара бе най-младият участник в експедициите на К2 тази зима. С голям интерес медиите и световната алпийска общност очакваха разказа му, тъй като той беше последният, видял баща си Али Садпара, исландеца Джон Снори и чилиеца Хуан Пабло Мор, преди тримата да изчезнат под върха на 5 фервуари. Саджид е най-младият човек в..
Симоне Моро е един от най-добрите алпинисти на всички времена. Осъществил е най-много първи зимни изкачвания на осемхилядници, четири - Шиша Пангма (2005 г.), Макалу (2009 г.), Гашербрум 2 (2011 г.) и Нанга Парбат (2016 г.). Четири пъти е бил на Еверест. Известен е и с уменията си на пилот - през 2013 г. издига за първи път в историята хеликоптер..
"Ниската култура обича високите държавни постове" . Това е изречението на месеца, а негов автор е Георги Узунов от Поликраище.
Огромна мартеница подготвят в Гара Лакатник, за да я спуснат от скалите над селото в понеделник, първи март, от 11 часа. Тя е дълга 40 метра, изработена е от винил и ще бъде спусната и закрепена към скалите от местни планински спасители и алпинисти. Очакват хора се от цялата страна, пътеките и районът са почистени, разказва Цанка Коюва от..
В началото на месеца белгиецът Шон Вилануева обра овациите в алпийските среди по света - той осъществи исторически соло траверс на Фиц Рой и 8 от “сателитните” му върхове в Патагония. Да се катериш сам, осигурявайки се сам, извличайки багажа си за няколко дни с въже, е истинско предизвикателство - не само физически, но и психически...
На 24 февруари се навършват 70 години от рождението на Петър Атанасов, доайен на информацията за алпинизъм и дългогодишен водещ на рубриката за екстремни спортове в предаването на БНР “Спорт и музика”. Близо 4 десетилетия той съобщаваше новините от България и света в тази област в различни медии. Един от основателите на..
Силен вятър и висока лавинна опасност прекратиха и поредния опит за атака на Манаслу. И докато Симоне Моро остана в Базовия лагер, след като прецени, че прогнозата не дава възможност за щурм на върха, Алекс Чикон, Иняки Алварес и шерпите Чепал, Намджа и Гелум потеглиха нагоре. Те обаче прекратиха атаката на 7050 м височина. По-късно, вече от Базовия..
Влогърът Даниел Богдански докосна хиляди хора по света с кратките си филми, посветени на България. Той започва да прави филми за България още..
Частните траурни агенции в Ловеч са изправени пред невъзможност да работят нормално след приетите през януари промени в общинската наредба за..
Саджид Садпара бе най-младият участник в експедициите на К2 тази зима. С голям интерес медиите и световната алпийска общност очакваха разказа му,..