Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кириакиду: Настояваме за ясен план от "АстраЗенека" за бързото осигуряване на ваксините

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Спорът между фармацевтичната компания "АстраЗенека" и Европейската комисия не намери решение и след снощното заседание на Управителния съвет на Комисията и страните членки с представител на дружеството. Обявеното намерение на дружеството да съкрати доставките си на ваксини срещу Covid-19 за Европейския съюз с 60 на сто не е преодоляно. 

"Съжаляваме за продължаващата липса на график за доставка и настояваме за ясен план от "АстраЗенека" за бързото осигуряване на количествата ваксини, които сме резервирали за първото тримесечие". Това е последната публикация в "Туитър" на еврокомисаря по здравеопазването Стела Кириакиду, след като поредната среща между двете страни снощи също се оказа без резултат. Тонът, който до този момент беше по брюкселски завъртян, изведнъж придоби различен характер:

"Нека бъда пределно ясна - 27-те страни членки са единни, че "АстраЗенека" трябва да изпълни ангажиментите си по договора. Ние сме насред пандемия, губим хора всеки ден и това не са цифри или статистики. Това са хора със семейства, приятели, колеги и те всички също са засегнати". 

Скандалът избухна в края на миналата седмица, когато "АстраЗенека" обяви намерението си за драстичното съкращаване на доставките за ЕС. В началото на тази седмица нейният изпълнителен директор Паскал Сорио наля масло в огъня, като обяви, че дружеството няма договор за твърдо количество ваксини, а само трябва да положи "възможно най-голямо усилие". Еврокомисар Кириакиду: 

"Становището, че дружествата не са задължени да осигурят доставките, защото сме подписали договор за полагане на "възможно най-голямо усилие", не е нито коректно, нито приемливо. Ние подписахме споразумение за авансово закупуване на продукт, който в момента не съществува и за който още няма разрешение. И го подписахме, за да може компанията да изгради производствени мощности и да произведе определено количество от ваксините веднага след като получи разрешение за това. Логиката на това споразумение бе толкова валидна, колкото е и сега. Ние направихме предварителна рискова инвестиция, за да получим обвързващ ангажимент от дружеството за предварително производство, дори преди да получи разрешение". 

336 млн. евро - това е сумата, която фигурира в договора с "АстраЗенека", съобщи високопоставен представител на Комисията. Той обаче добави, че тя не е изплатена изцяло, тъй като се отпуска на траншове, а те са свързани с резултатите от клиничните проучвания. 

"Можем да си поискаме парите обратно при определени случаи на неуспех", уточни източникът. 

Не проработи и версията на Сорио, че драстичното съкращаване на доставките се дължи на проблеми с производството в завода в Белгия. 

Стела Кириакиду
"Неспособността да се осигурят производствени мощности е против буквата и духа на споразумението. Отхвърляме логиката на "Първи дошъл, първи обслужен". Тя може да работи в кварталните месарници, но не и в нашия договор за авансово закупуване. В него няма клаузи за приоритет. Няма и висша йерархия сред заводите, която да е упомената. Два от тях са в ЕС, други два - в Обединеното кралство. Ние възнамеряваме да защитаваме целостта на нашите инвестиции и парите на данъкоплатците, които са вложени там", допълни Кириакиду.

Ситуацията очевидно се усложнява от данните за износ на ваксини на дружеството към Обединеното кралство и това въпреки двата завода на Острова, а и към други страни:

"Нито една фирма не трябва да си прави илюзии, че не разполагаме със средства, за да разберем какво се случва. Затова искаме те да са възможно най-прозрачни при подаването на информация, защото ние знаем къде се произвеждат дозите и къде се изпращат след това".

"Митническите данни не лъжат, а ние разполагаме с тях", допълват експерти от Комисията.

Макар Федералната агенция за лекарства и здравни продукти да извърши проверка в завода на "АстраЗенека" днес съвместно с холандски, италиански и испански експерти, засега се съобщава лаконично, че експертите "ще се концентрират върху получената информация по време на инспекцията", като "докладът се очаква във възможно най-кратки срокове, но това може да отнеме няколко дни". А тази неприятна новина се прибавя към забавянето на доставките на ваксини на друга фирма - "Пфайзер"/"Бионтек". И макар оттам да уверяват, че до края на тримесечието ще наваксат с дозите, определено стои въпросителната как Комисията ще осъществи стратегията си да ваксинира 70 на сто от възрастното население до края на лятото и дали и през този ваканционен сезон не ни очакват същите перипетии като при предишния. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Боян Хаджиев: Израел няма интерес от ескалация и пряк конфликт с Иран

"За съжаление, светът не е свят на хората, той е свят на геополитиката, на политическия реализъм. Първата жертва е истината. Втората жертва е цивилното население ". Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в коментар за конфликта в Близкия изток. Според него Израел нямат интерес от..

публикувано на 04.10.24 в 08:10

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са дестилериите на розово масло, с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят...

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР психологът Весела Банова, основател на Сдружение "Дете и пространство". Сдружението отбелязва своята..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Цените на петрола се стабилизираха

Цените на петрола на международните пазари се стабилизираха след започналото покачване в отговор на притесненията от задълбочаване на кризата в Близкия изток. На фона на прогнозите за възможния отговор след изстреляните ракети от Иран срещу Израел - котировките на суровия петрол се повишиха с 10 процента. Цената на петрола на..

публикувано на 04.10.24 в 07:47

130 години от основаването на читалище "Светлина" в град Априлци

Народното читалище "Светлина 1894 г". – в град Априлци отбелязва днес и утре 130 години от своето създаване с откриване на паметник на основателите си, изложба и концерти. Читалището е духовно и културно средище и в момента към него има датски духов оркестър, детска вокална група, хор за народно пеене, танцов състав, клуб За народни..

публикувано на 04.10.24 в 07:44

Започват доставките по схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко"

Започват доставките на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти по схемите "Училищен плод" и "Училищно мляко", а днес е последният срок от обявения допълнителен прием, в който кандидатите за доставчици могат да подават документи за одобрение. Допълнителният прием се прави с цел да бъдат обхванати повече учебни заведения 95 доставчици..

публикувано на 04.10.24 в 07:36
Джон Винсънт Атанасов (1903 – 1995) и реплика на електронния компютър на Атанасов-Бери

121 г. от рождението на Джон Атанасов отбелязват в Ямбол и в с. Бояджик

Кулминацията на събитията, посветени на 121-вата година от рождението на Джон Атанасов - ще бъде днес в Ямбол и село Бояджик, откъдето са родовите корени на Бащата на компютъра. Днес се навършват 121 години от рождението на Джон Винсент Атанасов, чийто баща е роден в село Бояджик, но 13-годишен заминава за САЩ заедно с чичо си. Събития..

публикувано на 04.10.24 в 07:36