Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ал. Баунов: Кремъл или ще се надиграва с Навални, или ще го изолира

Алексей Навални
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руските власти имат два варианта за решаване на проблема „Навални“ - да се надиграват с него на политическата арена или да го изолират от нея, като го оставят за дълго зад решетките. Това мнение изказа в интервю за БНР руският политолог Александър Баунов. Според него съдебното решение във вторник ще е показателно до голяма степен за това кой вариант са предпочели стратезите в Кремъл. 

При какви обстоятелства Навални все пак може да бъде пуснат на свобода?  

"Ако освобождаването на Навални е цената за установяването на добри отношения с новото правителство на Съединените щати или даже с новото правителство на Германия, то е възможно да платят тази цена. Засега изглежда, че Съединените щати от своя страна не са готови да установяват добри отношения с Русия. Тогава защо да пускат Навални? Ако Путин пусне Навални, какво ще направи Байдън в замяна? Ще отмени санкциите? Няма. Ще се сприятели с Путин, ще се среща с него, ще се усмихва? Няма. Могат да пуснат Навални в замяна на нещо. Когато това нещо се появи, външният фактор може да изиграе някаква роля.  

Второто е конкуренцията между отделните групи в руската управляваща класа. Там има различни мнения за това какво да се прави с Навални. Виждаме това при всяко гръмко дело. Видяхме го при делото на режисьора Кирил Серебреников, което продължи дълги години. По същия начин едни групи си съперничиха с други. Тук, разбира се, съперничеството ще бъде още по-ожесточено, защото става дума не за непослушен режисьор, а за човек, който се смята за пряк конкурент на Путин. 

Третият вариант е държавната машина просто да реши, че Навални е по-вреден в затвора, отколкото на свобода. Той се ползваше с покровителството и благоволението на някаква част от политическия истаблишмънт. Тези хора могат да се застъпят за него. Откъде знаем това? Той вече беше условно осъден. Въпреки че нарушаваше условната си присъда, не се оказа в затвора. Освен това в качеството си на условно осъден можеше да пътува в чужбина".  

Политологът Баунов е на мнение, че положението на Навални се е влошило от момента, в който президентът Путин започва да вижда в негово лица не враг, а предател, не руски опозиционер, а инструмент на външна агресия срещу Русия

"Това беше човек, който работеше вътре в страната с руска аудитория. Сега се превърна в човек, който работи с международна аудитория против Русия. Той призовава например за въвеждането на санкции срещу Русия, срещу ключови фигури от руското ръководство. Всичко това от гледна точка на хора като Владимир Путин е предателство. Той, разбира се, не се съмнява, че Навални е общувал с чуждестранните спецслужби. Още повече според мен той е убеден, че самото пристигане на Навални в Русия е спецоперация". 

При това положение ще доведе ли случаят „Навални“ до допълнително влошаване на и без това лошите отношения между Русия и Запада?  

"Несъмнено ще доведе. А как иначе! Вече се чуват съответните гласове от Америка, от Брюксел, да не говорим за Източна Европа – Прибалтика, Полша… Всичко това стеснява полето за маневри на Владимир Путин. Това ще повлияе най-вече на руско-американските отношения, защото в Америка има нови администрация. Тази администрация и без това е настроена много решително по отношение на Русия след разкола заради Тръмп. А Тръмп, това не подлежи на оспорване, е приятел на Путин. Ако се опиташ да оспориш тази теза в Америка, в най-добрия случай си наивен човек, а в най-лошия – тръмпист. Тази теза остава валидна и в нейно потвърждение Путин арестува главния опозиционер, когото преди това е искал да убие. Как след всичко това Байдън ще разговаря с Путин?  

Ще има и санкции, още повече че Навални вече е с по-висок статут. Той има вече достъп до първите лица на световната политика. Постепенно се превръща в политически затворник с много висок статут, каквито бяха навремето академик Сахаров и Александър Солженицин. 

И президентският говорител Дмитрий Песков, и министърът на външните работи Сергей Лавров, и председателят на Думата Вячеслав Володин бяха повече от категорични, че нямат намерение да се съобразяват с мнението на западните си колеги. Означава ли това, че лошите отношения със Запада изобщо не ги притесняват?  

"Преди 20 години или някъде до 2007-2008г. Путин и Лавров виждаха проблем в това, че отношенията им със Запада може да се влошат. А сега не виждат такъв проблем. Всъщност какво им е доброто на добрите отношения със Запада? Да погледнем проблема от друга страна. Какво ще дадат на Русия добрите отношения със Запада? Ако в замяна на добрите отношения Западът постоянно ще иска някакви отстъпки, ще ни учи как да живеем, ще се меси и ще пречи на Русия да реализира интересите си, да помага на съюзниците си и т.н. Иранската върхушка също не може да бъде уплашена с лоши отношения със Запада. ТЕ са лоши по определение. Това е фон на съществуване. Като времето, като климата. Такъв е нашият климат - у нас и студено и имаме лоши отношения със Запада. 

Може ли Навали да обърка сметките на Кремъл за предстоящите тази есен парламентарни избори?

Според Александър Баунов може, ако Навални приложи технологията на умното гласуване, която изпробва за първи път на изборите за градски парламент на Москва през 2019 г. , когато Избирателната комисия не допусна до участие във вота независимите кандидати на опозицията. Навални организира масови протести и призова гражданите да гласуват за всеки друг, но не и за кандидатите на управляващата партия „Единна Русия“:

"Навални показа двойна ефективност. И организира масов протести от нищото, и промени състава на московския парламент. Всичко това вероятно е било разглеждано като репетиция за парламентарните избори и в щаба на Навални, и в Кремъл. А популярността на „Единна Русия“ като цяло в страната е много по-ниска от популярността на екипа на московския кмет в Москва".

Интервюто на Ангел Григоров с Александър Баунов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж е със спукан череп след падане в изкоп

Мъж е със спукан череп, след като е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин. Това съобщиха от ОД на МВР – София. Инцидентът е станал вчера сутринта. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Пострадалият е настанен в болница със спукан в основата череп.

публикувано на 18.02.25 в 11:18
Оператор заснема Fugaku, японски суперкомпютър

Петър Статев: Ако ни одобрят проекта с ИНСАЙТ, в рамките на 2026 г. ще построим фабрика за ИИ

Работим заедно с ИНСАЙТ на Су "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютърът ни "Дискавър" и заедно кандидатствахме за създаване на фабрика за изкуствен интелект, но първо трябва да ни одобрят. Ако ни одобрят, в рамките на 2026 г., ще построим фабриката и ще имаме ресурс със 100 пъти по-голям от досегашния, каза в интервю пред БНР..

публикувано на 18.02.25 в 11:13

В стабилно състояние е медсестрата, ранена при ПТП-то с линейка край Владая

Пострадалата медицинска сестра при инцидента с линейка, която се обърна около 15 ч. вчера при Владая, е в стабилно състояние.  Тя е откарана в "Пирогов", казаха за БНР от болницата в Кюстендил, където тя и шофьорът работят.  Шофьорът е пострадал леко, той не е на болнично лечение.  Колата се прибирала към Кюстендил, след като закарала..

публикувано на 18.02.25 в 11:04

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката"

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката" в посока пътя Котел - Омуртаг, съобщи директорът на Областно пътно управление Сливен Митко Иванов. Товарният автомобил е закъсал на изкачването след село Мокрен, но вече е изтеглен. От Областна администрация съобщиха за друг закъсал тир в района село Тича. Предприети са..

публикувано на 18.02.25 в 11:02

И в Босилеград отбелязват 152-годишнината от гибелта на Васил Левски

152 години от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана  в Босилеград на 18 февруари. По традициия на тази дата,за да могат да пристигнат повече почитатели на Апостола от България. Организатори са от Столична община – дирекция "Култура",  Културноинформационния център "Босилеград", Сдружението "ГЛАС" и Гражданският комитет "Западни покрайнини".  От..

публикувано на 18.02.25 в 10:57

ВСС пак отложи произнасянето си по казуса със съдия Мирослав Петров

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отново отложи произнасянето си по сигнала на съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров, който поиска защита след прокурорска проверка във връзка с отказа му да отнеме автомобила на осъдения за шофиране след употреба на алкохол Ивайло Цветков - Нойзи. Причина за отлагането беше, че Софийската..

публикувано на 18.02.25 в 10:52
Александър Александров

Уроци по летене и живот в “Да бди над нея” на френския писател Жан - Батист Андреа

"Красива история с вкус на носталгия и портокали". Така можем да опишем романа на френския писател, сценарист и режисьор Жан - Батист Андреа - "Да бди над нея" .  През 2023-та историята получава най-високото литературно отличие на Франция - наградата "Гонкур" .  Като майсторска скулптура, Жан Батист вае историята на талантливия си..

публикувано на 18.02.25 в 10:44