Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В 59 общини у нас няма интернет покритие

Експертите: Над 430 хиляди души ще имат интернет по Програмата за развитие на селските райони

Снимка: БГНЕС

Държавен фонд „Земеделие“ обяви прием на проекти за изграждането на широколентов интернет по селата и малките населени места. За финансирането на проектите е отделен бюджет от 82 милиона лева. Това са средства от Програмата за развитие на селските райони и целта на проектите е да се постигне 100% покритие на страната с бърз интернет.

Първата крачка е направена, а мярката е доста голяма, средствата са много, чака ни много работа с Министерство на транспорта, Държавната агенция за електронно управление, която е бенефициент, предстои одобряване на разходите, това е държавна помощ, която трябва да се одобри“, каза в „Преди всички“ Светослав Цеков, главен експерт от Министерство на земеделието.

На въпрос защо след като от 2018 година се правят опити да се активизира тази мярка все още няма интернет в цялата страна Цеков поясни:

От 2017 година работата по тази мярка не са спирани, трябваше да подготвим много документация, отворихме 2019 година мярката, но се оказа, че нямаме идентифицирани зони, в които ние да навлезем – т.нар. бели зони. Това са зони, в които съгласно изискванията на Европейската комисия в тези зони не само, че не трябва да има интернет в тях, а и в близките три години да не се предвижда изграждането от никой от операторите на такъв. А операторите са 700 и трябваше да има запитване към тях. Сета вече приключихме картографирането и се очертават 59 бели зони, в които няма никакво покритие – това е всяка пета община. Те са на разположени на територията на 23 области. От възможността за интернет ще могат да се възползват над 430 хиляди жители в тези райони", пояси експертът.

По думите на Светослав Цеков малко вероятно е да останат общини без интернет, ако има проблем с проектите, защото се работи в тясна връзка с Държавната агенция за електронно управление, за да няма неуспешни проекти.

"От  Европейската комисия вече имаме първо писмо по нотификацията и няма почти никакви забележки и това ме навява на мисълта, че вървим в правилната посока и по отношение на нотифицирането на помощта и не мисля, че към този момент има опасност да не осъществим тази мярка, а и съгласно Закона за държавните помощи ние имаме право да отворим мярка, но нямаме право да сключим договор с бенефициента, докато нямаме решение по държавната помощ от комисията", разясни още експертът.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50