За какво да се харчат парите на данъкоплатците в столицата? За първи път бе дадена възможност жителите на София да се включат в обсъждането на бюджета на града. Проектобюджетът възлиза на рекордните 1 893 000 000 лева. Окончателното му гласуване е насрочено за 25 февруари, а дотогава предстоят и други дискусии.
„Трябва да бъде харчен за благоустрояване не само на центъра, а и на тези квартали, които са на 4-5 или 10 километра от центъра. Ние също плащаме данъци и искаме да ходим с токчета по тротоарите и по платната“, гласи едно от изразените мнения.
„Паркове, обновяване на парковете. Детски градини повече, училища“, „Паркоместа навсякъде“, „Караме велосипеди. Да има повече алеи – като в Холандия“, казват някои от анкетираните.
„Има голям контраст между центъра и кварталите“, „Крайните квартали са много изоставени. Но колкото и пари да се отпуснат, ако така се разхищават, нищо няма да стане. Как може една пейка да струва 10 хиляди лева и едно колче, дето ограждат тротоарите, да е 1000 лева?“
„Станахме бетон и всяко място, което остане свободно, се застроява“, „Буквално се отровихме. Не знам въздухът в София как ще се промени и как ще дишаме по-спокойно, ако не се въведат някакви правила“, отбелязват други.
„Трябва да се оправи въпросът с Витоша. Не може такава планина до нас, на две крачки, такива огромни опашки и да не може да се отиде събота и неделя“, коментират трети.
На 50 милиона ще възлизат инвестициите в улична инфраструктура. Заложени са 25 нови трамвая, 82 електробуса и 30 тролейбуса, обясни Марков в предаването „Хоризонт до обед“.
Стигаме до поредна година, в която бюджетът отново се обявява за рекорден, посочи Николай Николов, секретар на ПГ на БСП за България в Столичния общински съвет.
„Капиталовата програма за миналата година е изпълнена на 70%. От заложените 440 милиона – 140 отпадат и не са усвоени“, посочи Николов. Относно 10-те милиона, които ще отидат при районните кметове, той уточни, че разделено на 24 района това прави по 416 хиляди на район.
Още за бюджета на София слушайте в звуковите файлове.
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..