Обилните валежи в Сливенско и снеготопенето в планината увеличиха нивото на водите в региона. Във вилната зона, която се намира непосредствено до града, част от основни пътища се превърнаха в речни корита.
Това не се случва за първи път, разказват живеещи в местността Гюргюнлюка в селищно образувание Изгрев. Според техните свидетелства сигнали до общината в Сливен са били изпращани многократно, но до момента са предприемани частични действия за отстраняване на проблема или са правени само констатации.
По-възрастните жители на този район на вилната зона си спомнят, че водата през зимата и пролетта си тече така от 30 години и няма сила, която да я спре или отбие, така че да не залива дворовете и пътя.
„Водата идва някъде отгоре, върви в малък канал, след това прави рязък завой надолу и идва насам“.
Възрастното семейство Стайка и Димитър Яневи разказват как се е наложило да купят съседен имот, да изградят бетонна стена, за да спрат прииждащите след дъжд или сняг води.
„Вчера сме затворени вкъщи, защото не мога до магазин да отида“.
Стайка Янева си спомня и други случаи, когато били без оградата. „И водата ми влезе вкъщи. Не можем да си отворим вратата да излезем. Дворът ми беше 40 сантиметра вода. Избата ми се напълни с вода“.
Преди четири години имало общинска проверка, пратили човек да види откъде идва водата. Без резултат.
Реката по улицата си тече безпрепятствено по пътя, по който на ден преминават множество хора и автомобили. Единственият асфалтов път стига точно до водата, а местните, къде на шега, къде наистина, казват, че от там започва „зоната на здрача“ - черен път, без канализация, през лятото прах, зиме наводнения и лед, а през нощта - без улично осветление.
Младото семейство Стоименови, което наскоро е построило своя дом на проблемната улица и отглежда трите си деца там, споделя неволи и очаквания.
„При дъжд се случва това, че не можем да излезем от тази или другата врата. Тук се получава една река, която издълбава. Тук е пълно с деца. Училището е на 300 метра и 20 години нищо не се прави. Кал през зимата и страшно много прах през лятото“.
Всички гадаят откъде тръгва проблемът, но ясен отговор няма. Само 100 -150 метра метра още по на изток тече още по-пълноводна река по сравнително широк и много използван път. Тя се разклонява на две - към близката нива и надолу по улицата, и стига... незнайно къде.
„През дворовете е пробило, избива през дворовете по улицата и наводнява всички къщи“.
Защо водата е оставена да направи речни корита от неасфалтираните улици във вилната зона от пресцентъра на Община Сливен отговарят в писмен вид:
„Местността Гюргюнлюка е част от селищно образувание Изгрев в землището на град Сливен. Уличната регулация не е приложена в по-голямата си част, заради огромната площ, която по мащаби се равнява на града. От създаването на селищното образувание, Общината следва законовите процедури за осигуряване на инфраструктурата там. Екипът е запознат с конкретния казус. При постъпване на подобни сигнали, е реагирано своевременно и с необходимите действия. Случаи от подобен характер са изключително трудни за решаване поради необходимостта от огромни инвестиции и финанси, с каквито Община Сливен не разполага“.
А хората тук искат малко, защото освен за жители на зоната, се считат и за данъкоплатци и граждани с права и задължения.
„Искаме нормална инфраструктура за живот. Нищо специално, нищо особено. Асфалтиран път. Обособени места за боклук. Осветление“.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.
Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..
Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство . Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..
Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите . Според психолозите освен с децата, трябва да се..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..