Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шест културни центъра в Пловдив привличат детската публика през февруари

Снимка: БГНЕС

През почивните дни на целия февруари културните институции в Пловдив ще обърнат специално внимание на децата. В инициативата на Общината се включват четирите пловдивски музея, Градската галерия и Народната библиотека „Иван Вазов“. Посещенията там ще бъдат безплатни за децата и на преференциални цени за родителите. Според заместник-кмета на града Пламен Панов една от целите на инициативата е да се насърчат посещенията, които заради пандемията са доста по-малко.

„Въведохме импровизиран комбиниран билет. Стикер, с който насърчаваме всички дечица, които искат да посетят е шестте музея в рамките на месеца“, обясни той. 

Децата, които съберат и шестте печата, ще участват безплатно в общо заключително събитие - ще могат да посетят детски спектакъл на Операта в Пловдив в Дома на културата „Борис Христов“ или представление от програмата на Кукления театър. 

В началото на март ще бъде оповестен и начинът на организация и всички представили картичката с печатите ще получат безплатните си билети, уточни Пламен Панов. Той вярва, че инициативата ще подпомогне и туризма, защото през уикендите освен пловдивчани, от комбинирания билет ще могат да се възползват и посетители на града от страната. 

„Детската публика много ни липсваше в последните месеци, затова и сме се постарали по различни начини да провокираме интереса на малките посетители“, споделя Светлана Василева, уредник в Етнографския музей. Там ще посрещат с вход свободен децата до 14 години.

Едно от нещата, които ще правят, са пъзели с картината на Иван Мърквичка „Пазар в Пловдив“, емблематичен експонат в салона на първия етаж на музея. Ще получат шаблони с кукерски маски, които да украсят по свое желание като подготовка за този празник. Ще решават тематични кръстословици.“ 

Музеят ще бъде и пространство за рисуване - децата ще могат да споделят това, което най-силно ги е впечатлило от посещението, а най-добрите творби ще бъдат представени в изложба. 

Имаме истинска водна мелница – показваме какъв е принципът на нейното действие. Любопитно им е да разберат, че розовото масло е било два пъти по-скъпо от златото в миналото“, допълва уредникът.  

Идеята за безплатните детски посещения през почивните дни се реализира от няколко седмици в Природонаучния музей, който е сред най-модерните в страната. За този месец са предвидени три различни тематични уикенда – пеперуден, космически и посветен на минералите.

Картички с Панагюрското златно съкровище ще получават малчуганите, които посетят Археологическия музей. Подаръци – детски книжки ще има и за най-изявените участници в творческите работилници и в познавателните игри в библиотеката. В галериите ще подготвят места за рисуване с тебешири или с маркери на бели дъски. 

Регионалният исторически музей в Пловдив  Снимка: РИМ ПловдивИсторическият музей също очаква малките посетители и любознателните им родители. Там ще раздават на децата книжки за оцветяване „Българското опълчение” и снимки от поредицата „Спомен от Пловдив” на сгради, която са били емблематични за града в миналото.  

Пандемията ни показа, че всички ние можем да се адаптираме. И музеите го показаха“, посочи заместник-кметът на Пловдив Пламен Панов. Той напомни, че най-активните следващия месец ще получат поканите си за представления от афиша на Кукления театър и Операта. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17