Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво може да се подобри в провеждането на референдуми у нас

Снимка: БГНЕС

„Швейцария, която сочим за идеала за пряка демокрация, не практикува смесване на избори с референдуми, но пък Северна Америка, където явно на първо място се цени времето на избирателя и икономическите съображения са важни, има толкова много избори да се правят, няма как да имате отделно референдуми. В изборния ден всичко, което се е появило като въпроси – квалифицирани подписки за решаване, местни, федерални, щатски длъжности, във фиксирания изборен ден се решава с много дълга бюлетина.“ Това обясни пред БНР Даниела Божинова, председател на Българското сдружение за насърчаване на гражданската инициатива. 

При нас проблемни за допитванията се явяват праговете за тяхното иницииране. Има и много неясноти при проверките, подчерта Божинова.

„И най-накрая, като един Херкулес ако сте минали през всички тези подвизи успешно, най-накрая вие сте един неуспешен инициатор, защото не можете да преодолеете бариерата на кворума, която също е плаваща, движеща се, всеки път е различна, защото трябва да постигнете бройката на предишните избори. За радост, на местните избори имаме фиксиран праг, който не е нисък, но все пак е фиксиран – 40%.“

Даниела Божинова  Снимка: БГНЕС

В малките населени места не е толкова трудно инициирането и постигането на тези 40%, но все пак това е висок праг, смята Даниела Божинова.

Едновременното провеждане на избори и референдуми често се инструментализира от партиите за постигане на тяхна тяснопартийна цел. 

Аз нямам проблем с това, че партиите така хитруват с референдумите, стига тези референдуми да са смислени, хората информирано да гласуват и най-вече: накрая решението да тежи – то да е обвързващо, а не само консултативно. Наистина хората трябва да са овластени да решат въпроса окончателно, за да имат значение за тях референдумите и да се мобилизират да отидат да гласуват на въпросния референдум.“

Росица Матева  Снимка: БГНЕС

Законът за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление трябва да претърпи доста корекции, смята Росица Матева, председател на Обществения съвет към Централната избирателна комисия. От опита си като член на ЦИК в предишен мандат тя посочи, че трябва да се подобри организацията на тези форми за участие на гражданите.

Снимка: БГНЕС

Нямаме практика в България да бъдат организирани и провеждани местни референдуми заедно с национални избори, посочи Матева.

Така например, ако в столичния район Изгрев се проведе местен референдум на датата на парламентарните избори, каквато заявка има направена, гласуването по местния референдум ще се извърши в секционни избирателни комисии, различни от тези, които организират националните избори. Това се дължи на законодателните разпоредби.

Снимка: БГНЕС

Праговете както за националните, така и за местните референдуми трябва да бъдат преосмислени, смята Росица Матева. Според нея при гласуване по повече от един въпрос заради досегашната практика това да става с една бюлетина отчитането на резултатите става доста трудно.

„Има доста неща, които могат да бъдат подобрени. В последните десет години в България са организирани три национални референдума. От 2017 година до момента има организирани девет местни референдума. Имаме вече опит и може да се ползва този опит, за да се подобри законодателството.“

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иглолистната гора в землището на село Осоица

Жители на Осоица пред стачна готовност заради съмнения за незаконна сеч

Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г. са над 1200. При близо ¾ от случаите сечта в действителност е била незаконна. На редакционната поща на програма "Хоризонт" пристигна сигнал с твърдение за незаконна сеч в района на село..

публикувано на 10.01.25 в 10:14

Независимо от вида на плащането, цената на Зеления билет е 1 лв.

" Наблюдава се активност. Има адекватно отношение към пътниците, които желаят да ползват Зелен билет. На този етап можем да бъдем доволни , но конкретни данни ще има в края на деня". Това каза пред БНР Владимир Лазаров – ръководител на сектор "Маркетинг" в Центъра за градска мобилност. Той увери, че ЦГМ има готовност да посреща такива..

публикувано на 09.01.25 в 11:14

Зорница Карагьозова: У нас грижата за болния с деменция приключва с издаването на рецепта

Повече от 100 000 са били българите с деменция преди 10 години, откогато е последната статистика. Този брой непрекъснато расте, лавинообразно . Застаряването на населението е проблем не само в европейски, а и в световен мащаб, коментира пред БНР Зорница Карагьозова от Сдружение "Алцхаймер". Няма политика в България, която да се..

публикувано на 09.01.25 в 08:50

Шарени джаз веселяци от Канада: Кои са Shuffle Demons?

Интересно музикално попадение. Така можем да определим канадските джаз веселяци Shuffle Demons . Бандата от Торонто се отличава с оригинални лирики и запомнящи се изпълнения на живо, придружени с цветна и понякога шокираща хореография. След яркото им изпълнение на джаз феста в Боровец , момчетата дадоха специално интервю за "Изотопия"...

публикувано на 08.01.25 в 18:29

Търсят се най-изявените млади личности на България

За десети път Международната младежка камара започва да търси 10-те най-изявени млади личности на България. Отваря се специална форма за номиниране, която ще е достъпна до полунощ на 28 февруари. Инициативата насърчава и признава постиженията на млади българи на възраст между 18 и 40 години в ключови области на обществения живот.  " През тази..

публикувано на 08.01.25 в 10:14

Росица Станулова: Ефектът от вейповете е непредвидим

Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..

публикувано на 07.01.25 в 12:10

Доротея Николова: "Санитарен кордон" вероятно ще е в челните позиции на "Думи на годината"

От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..

публикувано на 07.01.25 в 10:45