Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктория Денева пази традициите и изработва мартеници от естествени материали

Снимка: Фейсбук - Виктория Денева

Силистренката Виктория Денева изработва мартеници от естествени материали по стара технология, събира и суши билки, бере лавандула, суши чушки, царевица, събира житни класове. Обработва вълна. Една млада жена, която е пазител на българщината.

Виктория Денева е занаятчия. Посветила е живота си на дърворезбата. Нежните ѝ ръце създават и страховити маски за кукери, и оригинални мартеници граничещи с произведения на изкуството.

"Аз съм родом от Трявна и моят занаят е дърворезбата. С останалите неща като мартеници, кукери, кожени изделия започнах да се занимавам сравнително късно в изблик към моя интерес към етнографията".

Набавянето на материалите е част от пътя, за да се стигне до крайния резултат - изделието.

Снимка: Фейсбук - Виктория Денева

Виктория Денева признава, че не е имала желание да се занимава с изработването на мартениците. Но преди няколко години всичко се променя.

"Това беше моето несъгласие затова започнах да правя мартеници, защото за мен е обидно да се продават и разпространяват кичозни и изкуствени мартеници. Смятам, че далеч по-красиви са ръчно изработените, по-ценни са - затова започнах и аз да правя".

Снимка: Фейсбук - Виктория Денева

Виктория Денева зави, че избягва изкуствените, найлона и модерните материали, с които много лесно се работи.

Съвсем очаквано по-възрастната част от населението е тази, която се радва на изработените в съответствие с духа на българщината мартеници. И ако през последните години българинът се стремеше да се чувства европеец и гражданин на света, то сякаш вече е налице едно завръщане към българското. Усещане, което не убягва и на хора като Виктория, които имат мисията да го съхраняват. Тенденция, която според нея идва от липсата.

"Мисля, че първо не трябва да го мързи човек, да се рови дълбоко и да изучава основните неща, които са важни като познание, да има искрено желание и отношение към българската традиция - най-вече изучаването в дълбочина, за да сме изрядни, да бъдем честни към българските обичаи и традиции трябва да го опознаваме, а това познаване е свързано с четене, издирване и пазене, информация и знание", допълни Виктория Денева.

Снимка: Фейсбук - Виктория Денева

Свикнали сме да приемаме традициите като нещо, чието място е в миналото, но хора като Виктория са моста, по който преминава знанието от древността към бъдещето. Те правят така, че да ги почувстваме като нещо съвременно и винаги необходимо. Затова е хубаво да ги познаваме, да се научим да ги откриваме в множеството около нас и да се учим от тях.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22