Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимир Кумчев: Мачкането на българския производител е по всички линии

Има лобизъм в две посоки – на вносителите на препарати за растителна защита и на вносителите на плодове и зеленчуци от Турция, твърди агробизнесменът

Красимир Кумчев
Снимка: БГНЕС

Преди дни правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. С приетите промени се криминализират производството и разпространението на неразрешени и фалшиви продукти за растителна защита. Предвидено е наказание до 4 години лишаване от свобода и глоба от 2 до 4 хил. лв. за пренасяне на неразрешени пестициди през границата на страната, когато извършеното не представлява маловажен случай и е в нарушение на установения ред.

За миналата година у нас са задържани над 25 тона нелегални продуктиГоляма част от неразрешените за употреба в България пестициди се внасят от Турция.

Нелегалният внос не е от днес и не е от вчера, изтъква агробизнесменът Красимир Кумчев.

Препаратите никак не са фалшиви. При това са от три до пет пъти по-евтини от тези, които ни се предлагат на българския пазар.“

„Министерството е земеделието и Агенцията по храните твърдят, че това са опасни препарати и канцерогенни. Да приемем, че това е така, но възникват два въпроса. Ако това е така, защо всеки ден от Турция се внасят стотици тонове плодове и зеленчуци от Турция, които са третирани със същите тези опасни препарати? Значи трябва да бъде спрян този внос, но не спира. Вторият ми въпрос е, ако в плодовете и зеленчуците - внос от Турция, няма остатъчни количества опасни пестициди, защо не се осъществява легален внос на тези препарати? Българският производител вместо да харчи по 300-400-500 лева на декар, да харчи примерно по 60-70-80 лева на декар“, коментира Кумчев в предаването „Преди всички“.

Снимка: БГНЕС

Препаратите за растителна защита не са продукт, който може да се произвежда в гаражи и нелегално, категоричен е Красимир Кумчев. Активните вещества и на оригиналните продукти, и на турските, са едни и същи, допълва той. Кумчев смята, че турската държава има собствено производство за нуждите на земеделието, на „цени, които ние можем да мечтаем“.

Снимка: БГНЕС

Красимир Кумчев допуска наличието на лобизъм в две посоки – на вносителите на препарати за растителна защита у нас, както и за вносителите на плодове и зеленчуци от Турция

„И всъщност мачкането на българския земеделски производител е по всякаква линия. Един път ще ви продаваме скъпо препаратите, един път ще внасяме евтино къде обмитени, къде необмитени плодове и зеленчуци от Турция. В крайна сметка важното е, че има кой да плаща – първо ние, производителите, а след това целокупният български народ в качеството си на потребител. Естествено е, че тази няколко пъти по-голяма цена на препаратите за растителна защита, които се продават в България, ние си я калкулираме в себестойността на продукцията.“

Всяка година отчитаме спад, с всяка година производството на български плодове и зеленчуци намалява, обобщава Красимир Кумчев.

Чуйте цялото интервю в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира кампанията „Излез от пътя на лошия холестерол! Изследвай се!“

Стартира кампанията „Излез от пътя на лошия холестерол! Изследвай се!“. Официалното й откриване бе на една от „спирките на здравето“, която се намира на Орлов мост и е с визията на Александър Везенков. Най-добрият ни баскетболист е един от посланиците на инициативата. На старта на кампанията софиянци и гости на столицата можеха..

обновено на 30.08.24 в 14:26
Драгомир Иванов

Драгомир Иванов: Ще расте апетитът на властите да слагат ръка на социалните мрежи

"Големият извод от този случай е, че всяка власт ще има апетит към подобни платформи, защото те канализират, насочват гражданска енергия, граждански гняв . Много бързо се организира това гражданско недоволство. Затова всички тези платформи ще бъдат недолюбвани от правителствата по света ." Това мнение изрази в интервю за БНР журналистът..

публикувано на 30.08.24 в 10:01

„Синьо лято" в парк "Гео Милев"

По повод настъпването на новата учебна година район „Слатина“ организира специално събитие за всички настоящи, бъдещи и бивши ученици. То ще се проведе под надслов „Синьо лято – Слатина“   на 14 септември в парк „Гео Милев“ от 16:00 до 22:00 часа.  Като част от активностите, свързани с мероприятието, стартира и конкурс за домашни..

публикувано на 29.08.24 в 17:19

За нуждата от вяра извън политическите страсти

Политически совалки, шоу програми и материален лукс владеят ежедневието днес, но имами ли време за ближния, за другия до нас, готови ли сме да дадем, преди да вземем? -  За християнското учение в съвременния живот говорим с две дами, посветени на богословието в думи и багри. Марина Йорданова е иконограф и член на Българското..

публикувано на 28.08.24 в 10:00
Градския площад в Старе место - Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава

"Пътуване без куфар" - разходка из малко познати места край Братислава ни предлагат Гавраил Гавраилов , създател на рубриката "Има ли мегдан" в "Графити по въздуха" и съпругата му, журналистката Весела Николаева . Весела е и познавач и на керамиката и изключителна кулинарна специалистка. "Ние посетихме Братислава, като си отделихме време да..

публикувано на 26.08.24 в 11:54
Тома Белев

Тома Белев: Половината от добива на вода за питейни цели не се измерва!

410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим . Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването. Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта..

публикувано на 26.08.24 в 08:32

В село Люти брод се проведе празникът на врачанския мискет

Наскоро в мездренското село Люти брод се проведе четвъртото издание на празника на врачанския мискет. Уникалният местен винен сорт бяло грозде и произведените от него вина и ракии събраха на десния бряг на река Искър срещу скалния феномен "Ритлите" десетки любители на бутиковите напитки и регионалните деликатеси. Свои продукти..

публикувано на 25.08.24 в 07:46