Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повечето университети у нас започват втория семестър дистанционно

| обновено на 11.02.21 в 17:26
Снимка: Веселина Киричева

Повечето университети в страната ще започнат втория семестър в електронна среда. Това съобщиха за БНР от Националното представителство на студентските съвети. Практически занимания се предвиждат за някои специалности като медицинските науки. Очакванията са присъственото обучение във висшите училища да бъде възстановено напролет.

Равносметката в края на зимния семестър: бързо адаптиране към онлайн-обучението и успешна изпитна сесия. Обобщението е на Даниел Парушев - председател на Националното представителство на студентските съвети: 

"Може да кажем, че няма опасност от нулева учебна година. Навсякъде сесията вече поприключва. Онлайн-обучението наистина се получава, но не можем да го сравним с присъствената форма".

Затова преобладават и нагласите за физическо присъствие: 

 "От началото на март да се върнем в учебните зали и се надяваме това да бъде в заповедта - да може да се върнем в една учебна среда, било то и в хибридна форма, защото няма как да бъде заменен този личен контакт".

В Софийския университет оптималният вариант е обучението да се провежда в хибридна смесена форма, заяви ректорът проф.Анастас Герджиков: 
"В тези специалности и дисциплини, в които е възможно да започнем онлайн, за да бъде по-безопасно, но в същото време там, където има практически занятия, да започнем с присъствено обучение, както стана първия семестър".
Физическото присъствие е необходимо за специалност "медицина", както и за практическите занимания по природните науки, допълни ректорът. На този фон студентската общност призовава за завръщане в учебните аудитории, коментира Даниел Парушев от Националното представителство на студентските съвети. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

СУ започва втория семестър със смесена форма на обучение

Софийският  университет „Свети Климент Охридски“ планира да започне втория си семестър със смесена форма на обучение . Това заяви пред БНР ректорът на най-старото висше училище у нас проф. Анастас Герджиков. Разговорите със здравните власти..

обновено на 11.02.21 в 23:17
ВИЖТЕ ОЩЕ
Газопровод

ЕК: "Северен поток 2" не е проект от общ интерес

"Северен поток 2“ не е проект от общ интерес", заяви говорителката на Европейската комисия Ана-Кайса Итконен. Тя каза това по повод на съобщенията, че САЩ преговарят тайно в Швейцария за доставки на руски газ за Германия. Според германския вестник..

публикувано на 03.03.25 в 14:28
Регионален исторически музей в Пазарджик

Историческият музей в Пазарджик съхранява лични вещи на десетки участници в Руско-турската война

В Регионалния исторически музей в Пазарджик се съхраняват лични вещи на десетки участници в Руско-турската освободителна война.  След освобождаването на София, градът се оказва ключов за заключителното руско настъпление по направлението..

публикувано на 03.03.25 в 14:28

С над 25 млн. лв. Свищов ще има нов довеждащ водопровод

С над 25 милиона лева от Оперативната програма "Околна среда“ Свищов ще има нов довеждащ водопровод. С 9-километровото съоръжение се очаква да бъде решен проблемът с водозахранването на крайдунавския град от село Вардим. Градът има неизползваем..

публикувано на 03.03.25 в 14:16

В Пордим отбелязват Освобождението със спомен и за първия телефон в България

Община Пордим е най-малката община в област Плевен. Намира се на около 20 км от областния град. Това чудно красиво кътче от страната ни пази много история, свързана с Освобождението на България. Ако попаднете в Пордим ще бъдете впечатлени от един..

публикувано на 03.03.25 в 14:02

Силистренската художествена галерия чества 53 години от създаването си

Днес, когато България празнува своята свобода, Художествената галерия в Силистра отбелязва двойно тържество – националния празник и 53 години от своето създаване. За тази специална годишнина е подготвена изложба, която представя творби на..

публикувано на 03.03.25 в 13:50

И българите в Кипър отбелязват 3 март

С голям тържествен концерт с българска музика и танци ще бъде отбелязан националният празник на България, 3-ти март, в кипърската столица Никозия тази вечер. Той се организира от Съюза на българите в Кипър под егидата на българското посолство в..

публикувано на 03.03.25 в 13:50

Христо Пимпирев: На Антарктида се доказваме като морска нация, изпреварихме испанците

Към 10 април българският изследователски кораб се очаква да пристигне от Антарктида на пристанище , съобщи в интервю пред БНР проф. Христо Пимпирев, председател на Българския антарктически институт.  Той и група изследователи се завърнаха..

публикувано на 03.03.25 в 13:44