Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия предупреди ЕС за възможни контрасанкции

| обновено на 11.02.21 в 18:17
Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Говорителят на руското министерство на външните работи Мария Захарова призова Брюксел да се въздържи от въвеждането на нови санкции срещу Русия заради случая „Навални“. Външните министри от Европейския съюз ще обсъждат въпроса на 22 февруари.

По време на седмичния си брифинг Мария Захарова категорично заяви, че ако Европейският съюз въведе нови ограничения срещу Русия, то незабавно ще последват ответни мерки: 

"Абсолютно недопустимо е използването на правата на човека и позоваването на демократичните принципи в качеството на геополитически инструментариум. Това изглежда особено цинично на фона на продължаващото пълно игнориране от страна на Брюксел на въпиющите нарушения на свободата на медиите и правата на рускоезичното население в Прибалтика и в Украйна, на абсолютното игнориране на проблемите в собствените страни". 

Захарова коментира и изгонването от Русия на трима дипломати от Германия, Швеция и Полша заради участието им в неразрешените от властите протести в подкрепа на Алексей Навални в Москва и Санкт Петербург. Според нея, с действията си те са нарушили Виенската конвенция за дипломатическите отношения. 

"Участието на служители на генералните консулства на Полша и Швеция и на посолството на Германия в акциите на 23 и 31 януари е не само намеса във вътрешните работи на Руската федерация, но и неприкрито и съзнателно неуважение на законите на страната на пребиваване". 

По-рано тази седмица върховният представител на ЕС за външни работи и сигурност Жозеп Борел призова за въвеждане на санкции срещу Русия заради задържането на опозиционния политик Алексей Навални, разкривайки, че блокът ще обсъди бъдещите си стъпки през следващите няколко месеца.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерите на ХСС (Маркус Зьодер) и ХДС (Фридрих Мерц).

Задава ли се нова коалиция между ХДС/ХСС и ГСДП в Германия?

В Германия сигналите за голяма коалиция между консерватори и социалдемократи се увеличават. След победата на опозиционния блок ХДС/ХСС на предсрочните парламентарни избори вчера вероятният бъдещ канцлер Фридрих Мерц заяви, че Германия има нужда от бързо съставяне на правителство. Смяна на властта в Германия, Мерц обеща "независимост от САЩ"..

публикувано на 24.02.25 в 12:26
Сергей Лавров

Русия иска "желязна договореност" Украйна да не става член на НАТО

САЩ ще трябва да определят специален представител, който да води диалог с Русия за Украйна. Това заяви днес руският външен министър Сергей Лавров на пресконференция след разговори с турския си колега Хакан Фидан в Анкара, предават турските медии, цитирани от БТА. "Трябва да има ясна и желязна договореност относно неприсъединяването на Украйна..

публикувано на 24.02.25 в 12:08

Самоделна бомба е избухнала в руското консулство в Марсилия, няма пострадали

Самоделна бомба е избухнала в руското консулство в Марсилия днес - в деня на третата годишнина от началото на руската инвазия в Украйна. Взривът е станал малко преди 8 ч. сутринта в района на руското посолство в Марсилия. Два коктейла "Молотов" са улучили вътрешния двор на дипломатическата сграда, без да има пострадали, както е потвърдил..

публикувано на 24.02.25 в 11:39
Украинска позиция в Донецк, юни 2024 г.

3 години война: Поглед към Одеса и бесарабските българи

Страшно е да живееш в такъв полудял свят. Това заяви пред БНР Тетяна Станева, режисьор, продуцент и основател на международния филмов фестивал ОКО. Тя си спомня детайлно случилото се преди точно три години, когато Русия започна война с Украйна. Украйна - 3 години след нахлуването на Русия "Българските медии ми съобщиха, че при нас..

публикувано на 24.02.25 в 11:35
Националният съвет за тристранно сътрудничество  заседава извънредно, 24 февруари 2025 г.

Социалните партньори не постигнаха консенсус за бюджета на ДОО

Управителят на Националния осигурителен институт Ивайло Иванов потвърди, че бюджетът на Държавното обществено осигуряване за тази година е разработен при допускане, че пенсиите ще бъдат осъвременени по швейцарското правило от 1 юли. Пред Националния съвет за тристранно сътрудничество Иванов отбеляза, че за пенсии тази година ще бъдат..

публикувано на 24.02.25 в 11:30
Стойчо Стойчев

Стойчо Стойчев за протеста на "Възраждане": Крайностите плашат хората

" Всяко нещо, което партиите правят публично по този начин, има за цел или да мобилизира избиратели, или да увеличава подкрепа. Със сигурност и "Възраждане" има най-вече това за цел, независимо какви са декларациите ". Това коментира пред БНР доц. Стойчо Стойчев – преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", относно протеста на..

публикувано на 24.02.25 в 11:21
Извънредно заседание на НСТС, 24 февруари 2025 г.

Работодатели и синдикати изтъкнаха проблеми в здравноосигурителната система

Съветът за тристранно сътрудничество обсъди бюджета на Здравната каса, който е с близо 16% по-висок, или 1,36 милиарда лева повече спрямо миналата година  и достига 9,4 милиарда лева. И работодателските организации, и синдикатите обаче посочиха редица проблеми в здравно-осигурителната система, които не са обхванати от проекта за бюджет. "Все..

публикувано на 24.02.25 в 11:18