Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Домът на хумора в Габрово показва портрети на любими на поколения българи артисти

Портрет на Велко Кънев, 1987 г. Автор: Джемал Емурлов
Снимка: Дом на хумора Габрово

Любимите лица на хумора и сатирата събира в една зала Домът на хумора в Габрово. Изложбата е от колекцията портрети, автопортрети и шаржове от фондовете на музея. Публиката ще разсмиват образите на писатели, актьори, художници и габровски зевзеци, развеселявали поколения българи.

Във време на изолация и дистанция, имаме нужда да се засмеем. Затова и екипът на Дома на хумора кани публиката на изложба, в която от портретите гледат любимци на поколения българи.

Подредени са 95 творби – живописни платна, пластики и шаржове, създадени от средата на миналия век до наши дни. 

В много държави има такава институция – национална портретна галерия, в която можеш да видиш портрети на интелектуалци, на владетели, на значими обществени фигури. Ние решихме, че ще си направим една малка портретна галерия въз основа на това, което имаме“, разказва директорът Маргарита Доровска.

Дядо Миньо Попа, 1983 г. Автор: Никола Николов

Публиката ще си припомни единствения реален персонаж на габровските шеги – дядо Миньо Попа от Боженци - търговец, предприемач и зевзек, който бил особено пестелив човек, но никога скъперник. Яденето му било толкова постно, че и муха не го кацала, но с дарените от него жълтици била завършена читалищната сграда в Габрово.

До лика на този възрожденец са лицата на Чудомир и Алеко Константинов, на Тодор Колев и Велко Кънев. В залата са подредени шаржове на Радой Ралин, Дечко Узунов, Стоянка Мутафова и Татяна Лолова, излезли изпод ръката на Борис Димовски. Разпознаваеми са Григор Вачков, Светлин Русев и Йордан Радичков, шаржирани от Доньо Донев.  

Радой Ралин, 1985 г. Автор: Борис ДимовскиМного от образите, пред които зрителите ще се спрат, са на личности, познати от гостуванията им в Габрово, някои от тях и от техни участия във фестивалите на хумора и сатирата.

За някои ще бъде носталгична и то по хубав начин“, допълва Маргарита Доровска за изложбата. „През спомен за хора с принос към нашата културна реалност. Някои от образите изобщо няма да бъдат разпознаваеми пък за по-младото поколение.“

Сред личностите от културния живот има и политици от миналото – портрети на Тодор Живков и на Людмила Живкова. „Желю Желев със сигурност е разпознаваем български общественик.“

Изложбата представя платна, пластики и шаржове на 41 автори. Сред тях са Стоян Венев, Владимир Димитров-Майстора, Георги Чапкънов, Тодор Цонев, Любен Зидаров.

Портретите са подредени на разстояние метър и половина един от друг, за да е безопасно за зрителите.

Изложбата ще бъде открита тази вечер в 6 часа и ще остане на разположение на публиката до 31 август.

Чуйте и звуковия файл.
Снимки: Дом на хумора Габрово

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31