Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Георги Нехризов: Състоянието на Александровската гробница е катастрофално

Оригиналът на гробницата е под разпадаща се тенекиена барака, Министерството на културата е пасивно, казва археологът

Александровска гробница - копие
Снимка: Емил Енчев

Трябва да се изготви обща концепция на опазване на Александровската гробница и да бъде възложена от Министерството на културата на компетентни специалисти, но то се отнася твърде пасивно към проблема. Това обясни пред БНР археологът доц. Георги Нехризов, ръководител на повече от 40 археологически експедиции у нас.

Стенописите на гробницата са били укрепени при първоначалната ѝ реставрация. Работили са няколко екипа. Днешното им състояние обаче според Нехризов не е добро.

Цялото състояние на гробницата наистина е катастрофално. Виждаме, че въпреки мерките, които са предприети докъм 2008-2009 година, нещата след това са оставени на грижата на времето. А може би самият факт, че е изградено копие, води до неглижиране на оригинала. Туристическият център на 300 метра от гробницата е пълен с посетители.“

Гробницата в момента стои под една тенекиена барака, която се разпада. Вътре осветлението почти не работи. Т.нар. датчици, които трябва да следят атмосферата вътре, температурата -  отдавна са излезли от строя“, допълни картината доц. Нехризов.

Стъпки относно такъв важен паметник не могат да бъдат предприети без санкцията на Министерството на културата, уточни той.

През 2019 година е бил поканен италиански експерт, който е документирал целия интериор на гробницата. „Успя да установи използваните пигменти за оцветяване, подготвителните техники преди изписване – неща, които не са видими с просто око.“

За разлика от добре познатата Казанлъшка гробница, в Александровската стенописите са разположени във фриз, в който най-важни са ловните сцени. Има изобразени сцени на битки. Присъства и традиционната погребална сцена, която не е добре съхранена, разказа археологът.

В гробницата в Александрово стенописите в гробната камера са запазени 65-70%, 30% за са загубени.

„Уникалното в тази гробница е графитът, изобразен на една от стените. Нарисуван е след стенописването – в профил младежка глава. Има много интерпретации за това кой е подписал там, но не се приема засега, че това е авторът на стенописите, защото в онова време не е било присъщо тази волност да се позволи да остави името си в това свещено пространство.“

На фона на останалите предимно млади хора прави впечатление фигурата на по-възрастен дебел, гол мъж с двойна брадва. Този символ се свърза с царската и жреческата власт.

Човешките фигури са рядкост в живописната култура на траките“, отбеляза Георги Нехризов.  

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

Александровска гробница - копие




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15