"Перспективни ще бъдат тези партии, които успеят да намерят мостове към диалог и които ще успеят да изведат някакви общи интереси над техния партиен егоизъм. Нещо, което е много трудно, но е дошло време". Това каза пред БНР проф. Ивайло Знеполски, философ, културолог и министър на културата в правителствата на Любен Беров и Ренета Инджова.
Според него се налага усещането, че 30 години след промяната трябва да завърши един цикъл.
"Политиката все повече се превръща в един партиен пазар - кой ще даде повече, за да спечели. Без оглед на това дали рационално се дава, дали се влага в сфери, които могат да ни изведат крачка напред", коментира още той и добави, че
По думите на философа протестите срещу правителството са засилили чувството на неориентираност на широки слоеве от населението, но не може да се говори с термина "народът":
"Народът иска, народът е на площада и т.н. не помагат за демократичното регулиране на ситуацията. Народът е една фикция. Той е суверен само по принцип, но винаги нещата се решават по демократичен начин чрез представителство. Народът управлява чрез представителство. затова нашите усилия трябва да са в парламентът да попаднат подходящи хора с качества, които могат да решават проблемите и които могат да водят конструктивен диалог".
Той подчерта, че наличието на малки, агресивни групи, използващи методи на границата на законността, е голяма опасност за демокрацията:
"Ако се върнем назад в историята, ще видим, че такива групи винаги са играли фатална роля".
В предаването "12+3" проф. Знеполски коментира предстоящите на 4 април парламентарни избори, като акцентира, че хвърлянето на съмнение за нечестни избори и за фалшифицирането им не води до нищо добро за никоя партия, защото тези, които днес говорят, че всичко е фалшиво, утре ще провеждат следващите избори.
"Дано експертите съумеят да се наложат над масовите протести срещу затворените заведения. ... Би било крайно неразумно отварянето им да се използва предизборно, ако здравната обстановка се влошава", смята културологът.
Проф. Знеполски беше категоричен, че програмно правителство не е добър вариант за управлението на страната и го сравни с пауза на изчакване и дебнене на хора, които не се променили политическия си нрав.
Той определи джипката като властови център, свързващ управлението с контрол:
"От една страна показва ангажираност, а от друга показва кой е на кормилото".
Интервюто на Даниела Големинова с проф. Ивайло Знеполски в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Кметове на 10 кметства и на 2 общини се избират днес на частични избори. Секциите в населените места отвориха в 7:00, като избирателите могат да дадат своя глас до 20:00 часа. Разкритите секции са общо 57 , като броят на избирателите по списък е 17 538. В Баните и в Мъглиж се избират кметове на общини. Вотът за кметове на кметства е в..
„ Добрата новина са парите и дебатът е как да разпределим парите. Никой не казва лошата новина - какво ще ни струва това, какви реформи трябва да направим , от какво да се лишим. Няма откровен анализ на това какво означава декарбонизацията, какво да се намали енергийната интензивност... Ние превръщаме дебата за структурните реформи в състезание за..
На бързи обороти репортерите на „Хоризонт“ фокусират новинарския поток през изминаващата седмица, в която най-споменаваната дума беше ваксина - търсена, спирана, недостигнала, преминала през „зелен коридор“, седмица на обещания и сметки, обвинения между управляващи и опозиция, редене на листи и гръмки фрази. Седем дни, в които министърът на..
„ Сигурно е, че не знаем какво ще стане на изборите . Не знаем електоратът на коя политическа група ще се въздържи от гласуване“. Това каза пред БНР социологът Андрей Райчев. Според Юлий Павлов „ не знаем много неща, но едно е ясно, че повече от 3 млн. души няма да отидат до урните “. Двамата политически анализатори коментираха в предаването „Неделя..
„ Парламентарната група на ГЕРБ имаше труден мандат в това Народно събрание , трябваше да се справяме с всички предизвикателства на дефицитния кворум и с всички законодателни ангажименти. Опозицията смята, че когато демонстрират несъгласие, е силна опозиция, независимо дали става въпрос за национални приоритети. В повечето случаи противопоставянето..
Местен референдум за отделянето на град Обзор и още 6 селища от община Несебър се провежда днес. 2 114 са жителите, които имат право да гласуват по постоянен и настоящ адрес. Те дават отговор на въпроса: „Подкрепяте ли предложението за обособяване на нова община с център гр. Обзор“. Инициативата за обособяването на нова община обхваща град..
Редица страни продължават да затягат рестриктивните мерки, наложени като противодействие на разпространението на Covid-19. Сред тях са Чехия, Словакия, Полша и в 5 от 20-те региона на Италия, където се отчита ръст на нови инфекции. Министерството на образованието на Турция отложи преминаването към присъствени занятия в училище на учениците,..
Ако наистина искаме нещо в България генерално да се промени след тези избори, логично е да заложим на новото, на новите лица, на новите идеи, на..
Идва, идва моментът, скъпи сънародници, на нашето свободно волеизлияние. Настъпи часът, когато ние, клетите рожби на отечеството, отново ще вземем..
Драматичната ескалация на културата на цензура, отмяна и заличаване, на политиките на идентичността и на критичните расови и джендър теории,..