Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гутериш: Равенството при разпространението на ваксините е изключително важно

| обновено на 18.02.21 в 17:49
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.
Снимка: Ройтерс

За координирани глобални усилия за всеобща ваксинация срещу КОВИД-19 настоя генералният секретар на ООН. На виртуално заседание на Съвета за сигурност Антониу Гутериш предупреди, че фрапиращото неравенство в началната фаза на ваксинационния процес подлага на огромен риск цялата планета.

Той призова Г-20 - групата на най-големите икономики в света, да създаде спешна работна група за изготвяне на Глобален план за ваксинация и да координира неговото изпълнение и финансиране.

Пред Съвета за сигурност на ООН Гутериш  отбеляза, че напредъкът по отношение на ваксинациите е  неравномерен и несправедлив. Само десет държави са приложили 75 процента от всички ваксини срещу Covid-19, докато над 130 страни не са получили нито една доза.

„Разпространението на ваксините срещу Covid-19 поражда надежда. Но в този критичен момент, справедливото разпространение на ваксините е най-големият морален тест пред световната общност. Трябва да гарантираме, че всички, навсякъде ще могат да бъдат ваксинирани възможно най-скоро“.

"Повече от 130 страни все още не са получили нито една доза. Засегнатите от конфликти са подложени на голям риск да бъдат изоставени. Когато ни удари пандемия, за да бъдем в безопасност всички, трябва всеки поотделно да бъде в безопасност. Ако позволим на вируса да върлува като пожар в Южното полукълбо, той ще мутира непрекъснато. Новите щамове могат да се по-агресивни и по-смъртоносни и да застрашават ефективността на ваксините, които имаме. Така пандемията ще се удължи и вирусът ще се върне да опустошава отново Северното полукълбо и икономическото възстановяване ще се забави", посочи още Гутериш.

Американският държавен секретар Антъни Блинкън, в първото си изявление пред Съвета за сигурност на ООН, декларира, че Вашингтон ще допринесе със значителна сума за снабдяването на по-бедните държави с ваксини. Освен това Съединените щати ще изплатят още този месец 200 милиона долара в бюджета на Световната здравна организация. "СЗО обаче трябва да бъде реформирана", заяви Блинкън - "и всички страни трябва да й предоставят пълната информация от началото на пандемията".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти от САЩ проучват възможността за модернизация на американската авиобаза в Кипър

Екип експерти от военновъздушните сили на САЩ започва оценъчната си мисия в Кипър за разширяването и модернизацията на авиобазата на острова. Първата им среща е днес с министъра на отбраната Василис Палмас. Американските експерти, които пристигнаха в Кипър в сряда от базата им в Германия, ще обсъдят с кипърските власти начини за..

публикувано на 23.01.25 в 04:41

Лондон е дом на над половин милион нелегални мигранти

Лондон е дом на около 585 000 нелегални мигранти или един на всеки 12 от населението на града, пише „Дейли телеграф“ като цитира доклад от проучване, поръчано от водната компания Thames Water, който доскоро е бил поверителен. „Дейли телеграф“ е получил достъп до проучването, съгласно закон за свобода на информацията за околната среда. Водната..

публикувано на 23.01.25 в 03:55
Илон Мъск

Мъск се съмнява, че може да се осъществи инвестиционното намерение за 500 млрд. долара за ИИ

Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..

публикувано на 22.01.25 в 22:15

Програма за младежи от 18 до 29 години от уязвими групи за стажуване в друга страна от ЕС

Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз.  Тази възможност се предоставя  по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май.  Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..

публикувано на 22.01.25 в 22:12
Лидерът на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо говори в долната камара на испанския парламент, Мадрид, архив, декември 2024 г.

В Испания заради коалиционни неразбирателства февруарските пенсиите ще са по-ниски от януарските

Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..

публикувано на 22.01.25 в 21:53

Ясни са състава и ръководството на постоянните комисии в НС, опозицията само с 1 председателско място

Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25.   Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..

публикувано на 22.01.25 в 20:32

Георги Господинов: Радиото е медията на общността

Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..

публикувано на 22.01.25 в 20:22