Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Традиция с бъдеще" градят възпитаниците на Националното училище по изкуствата във Варна

Снимка: Р. Донев

С първото издание на фестивала „Традиция с бъдеще“ през 2020 г. във Варна беше отбелязана 75-годишнината на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, а сега легендарното варненско Музикално училище се готви за нови срещи с публиката. Началото ще бъде поставено на 20 февруари, събота, с Ден на отворените врати – една утвърдена практика, която се радва на голяма популярност сред родители и бъдещи ученици. Преди броени дни училището посрещна любопитните кандидат-първокласници, а сега ще отвори вратите си за кандидатите за пети клас и техните родители.

Още в първия ден от програмата на фестивала ще бъде официално открито преобразеното коридорно пространство на историческата сграда на НУИ „Добри Христов“. Инициативата „Изкуство в крачка“ превръща училищните коридори в изложбени галерии, а така възпитаници и педагози ще имат шанса да работят в красива, артистична и естетична среда.

Концертите от афиша на фестивала ще продължат до 5 март и ще бъдат с интересни концепции и в различни културни пространства на Варна. Кулминация на фестивала ще бъде галаконцертът „Традиция с бъдеще“ на 23 февруари. От 18:30 ч. той ще събере в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център представителните състави на училището. На голямата сцена ще излязат класически и фолклорни хорове, оркестри и ансамбли, а специално място в програмата ще имат балетът и българските танци.

Организаторите предвиждат всички събития да бъдат заснети и ще могат да бъдат гледани в официалния канал на училището в YouTube.

Повече за замислената програма разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Румяна Петрова - директор на НУИ „Добри Христов“. Чуйте в звуковия файл.

Ето и програмата на фестивала:

20 февруари, 13:00 ч. - официално откриване на преобразеното коридорно пространство на сградата на НУИ „Добри Христов“. 

23 февруари, 18:30 ч. - Галаконцерт „Традиция с бъдеще“
Класически и фолклорни хорове, оркестри и ансамбли, балет и български танци
Място: Фестивален и конгресен център, зала 1

25 февруари, 18:30 ч. - „76 години от началото“
Концерт на преподавателите
Място: Градска художествена галерия

27 февруари, 11:00 ч. - „Артисти от бъдещето“
Концерт на най-малките ученици
Място: Концертна зала на НУИ "Добри Христов"

1 март, 18:30 ч. - „Акустична версия“
Рецитал на солистите от специалност „Поп и джаз пеене“ 
Място: Концертна зала на НУИ "Добри Христов"

2 март, 18:30 ч. - „Музика и форма“ 
Съвместна арт-инсталация на китаристи и скулптори
Място: Арт салон на Радио Варна

3 март, 18:00 ч. - „Магията на българската музика и танц“
Празничен спектакъл
Място: Фестивален и конгресен център

4 март, 18:30 ч. - „Партньори по клавишите“
Проект на клавирна катедра 
Място: Концертна зала на НУИ "Добри Христов"

5 март, 18:30 ч. - „Европейската традиция във Варна“
Концерт на солисти и камерни ансамбли
Място: Градска художествена галерия


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09
Проф. Саша Попов

Спомен за големия музикант Саша Попов

На 11 юли се навършват 125 години от рождението на големия български диригент Саша Попов - основоположникът на българското професионално симфонично дело.  Той е създател на първата симфонична формация у нас - Академичния симфоничен оркестър през 1928 г., по-късно, през 1936 г., прераснал в Царски военен симфоничен оркестър, последван от Държавния..

публикувано на 11.07.24 в 14:22

Джаз и арт в троянското село Орешак

В Националното изложение на занаятите в троянското село Орешак тази вечер се открива второто издание на джаз, арт и еко фестивал. В първата фестивална вечер, която е със свободен вход, гостите на изложението ще се насладят на изпълненията на джаз-групи от България, Китай и Бразилия, а през всички фестивални дни в парка на изложението ще са..

публикувано на 11.07.24 в 08:10

Arbanassi Summer Music оглася църквите музеи на Арбанаси

Между 7 и 12 юли 2024 г. в Арбанаси се провежда станалия традиция фестивал за класическа музика  Arbanassi Summer Music . Негови артистични директори са контрабасистката Юлита Фъсева и обоистът Димитри Местдаг - артистично семейство от Белгия, което е част от Антверпенския симфоничен оркестър.  Вече 14 години Юлита и Димитри успяват да организират..

публикувано на 10.07.24 в 20:11

Фестивал и академия Allegra - лятна музикална енергия за София

И тази година в разгара на лятото в София - от 12 до 20 юли - фестивалът "Алегра" ще зарадва своята публика с разнообразие, обхващащо целия спектър на класическата музика - от дует, квартет, октет, до камерен и симфоничен оркестър; от Хайдн, Моцарт и Бетовен до Глазунов, Курт Вайл, Корнголд, Пиацола и Майлс Дейвис За десета поредна година..

публикувано на 10.07.24 в 19:53
Д-р Джина Дундова-Панчева

Д-р Джина Дундова-Панчева - жената, която лекува и вдъхновява едновременно

Да живееш между Хипократ и Пегас означава да балансираш между реалността и мечтите, между грижата за тялото и храната за душата. Това е живот, изпълнен с емоции, където всяко лечение е акт на любов, а всяка песен - израз на най-дълбоки чувства. Това е животът на човек, който разбира, че истинското изкуство е в сърцевина на човешката същност, и..

публикувано на 10.07.24 в 16:26