Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марсоходът "Пърсивиърънс" кацна успешно на Червената планета

В НАСА разглеждат първите снимки, изпратени от марсохода "Пърсивиърънс"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Марсоходът на НАСА "Пърсивиърънс"  кацна успешно на Червената планета. Минути след това, в наземния контрол в Пасадена получиха от апарата първите черно-бели снимки от повърхността. Изпълняващият длъжността директор на НАСА Стив Джурчик обясни с какво ще допринесе сегашната мисия:

"Ако е успешна, може да я използваме за научна платформа за наблюдение и събиране на информация за бъдещите експедиции на марсоходи. Интересният начин на кацане ни позволява да изпращаме все по-големи и по-амбициозно изградени роботи на повърхността на Марс."

Марсоходът е в кратера Джезеро - избран заради предполагаемото му геоложко богатство, което би могло да разкрие историята на планетата. Целта е да търси следи от примитивен живот, а ще вземе и проби, които да бъдат върнати на Земята от друга мисия.

"Пърсивиърънс" е най-големият и сложен планетоход на НАСА и деветият космически апарат, кацнал успешно на повърхността на Марс.

Това е третото посещение на земен апарат на Червената планета в рамките на малко повече от седмица. Два апарата - на Обединените арабски емирства и Китай -  навлязоха в орбитата на Марс в два последователни дни миналата седмица.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мартеници от Кюстендил отново ще зарадват децата в Босилеград

Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов и група общинари посети Босилеград за поклонението за 152 години от гибелта на Левски. Те занесоха и мартеници и учебни помагала за децата там. Над 100 ръчно изработени мартеници, както и учебни помагала, занесе в Босилеград кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов. Това се прави всяка години от страна..

публикувано на 19.02.25 в 09:47
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: 34 години не се приема закон за оспорване на изборите, предвиден в Конституцията

От 34 години в България се самозаблуждаваме, че имаме честни и прозрачни избори . Това заяви пред БНР Красимира Катинчарова депутат от "Величие" в 50-ото Народно събрание. В преходните и заключителни разпоредби на Конституцията през 1991 г. има заложен текст, в който се казва, че до 3 години трябва да бъде приет  специален закон за оспорването на..

публикувано на 19.02.25 в 09:45
Мария Спирова

Мария Спирова: Tръмп и Путин играят ръгби, а Зеленски ще е топката

" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ".  Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според нея обаче съпротивителни сили има:  "Тях ги има, защото ние скоро ще разберем, че Тръмп изобщо не се интересува от това ние дали ще станем като него или не, той иска нас да ни няма . Ние рано или..

публикувано на 19.02.25 в 09:33

Мерки срещу безконтролното палене на Великденските огньове в Кипър

Два месеца преди Великден правителството на Кипър се опитва със спешни нормативни решения да се справи с безконтролното палене на традиционните огньове в нощта на Възкресението, които всяка година причиняват инциденти и пожари. На заседанието му днес ще бъде внесен законопроект за регулирането на този обичай на острова. С новия закон за първи..

публикувано на 19.02.25 в 09:26
Росен Желязков

Росен Желязков ще участва чрез видеоконферентна връзка в срещата за Украйна в Париж

Премиерът Росен Желязков ще участва във втората извънредна среща за Украйна, чийто домакин е френският президент Еманюел Микрон, съобщиха дипломатически източници от Брюксел. България получи покана от Елисейския дворец за участие в срещата, която ще се състои по-късно днес. Премиерът Желязков ще участва чрез видеоконферентна връзка. На..

публикувано на 19.02.25 в 09:19
Доналд Тръмп и Илон Мъск

Тръмп и Мъск дадоха съвместно телевизионно интервю

Американският президент Доналд Тръмп и милиардерът - предприемач Илон Мъск дадоха съвместно интервю за американската телевизия Фокс Нюз. В интервюто водено от прочутия журналист Шон Хенети Тръмп заяви, че уважава Мъск за неговия бизнес нюх и технологични умения, но най-вече цени това, че надзиравания от него отдел за правителствена..

публикувано на 19.02.25 в 08:42
доц. Боян Хаджиев

Доц. Боян Хаджиев: Европа проспа много години, получи напомняне да се събуди

В крайна сметка САЩ и Русия започнаха да си говорят и тепърва от тези разговор ще излизат теми. Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС. Преговори Лавров - Рубио в Рияд за войната в Украйна Турция и Сърбия са готови да бъдат домакини на мирни преговори между Украйна и Русия "Тръмп,..

публикувано на 19.02.25 в 08:41