Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксинационните паспорти и новите разделителни линии - седмичен обзор на събитията по света

Снимка: архив

Седмица, в която битката за ваксините стана още по-мащабна. И все по-ясно се очертаваха нови разделителни линии - между имунизирани и неваксинирани срещу Covid-19. Често звучеше понятието "зелен паспорт". Според едни - билет за вход към нормалния живот, според други - поредно посегателство срещу свободата.

"Обединихме се около въвеждането на дигитален имунизационен паспорт", съобщи германският канцлер Ангела Меркел след видеоконферентна среща на върха на Европейския съюз. До три месеца Еврокомисията ще е готова с техническите условия по сертификата, допълни Меркел.

Израел обяви, че е ваксинирал половината си население с първа доза на "Пфайзер" и повече почти една трета - и с втората и въвежда зеления паспорт.

9-милионната страна оглавява световната класация за ваксинирани на глава от населението. Няма недостиг на дози, но властите отчитат забавяне. И предлагат ваксината в пакет с храни и напитки. 

След три национални карантини в Израел отново отпадат ограниченията. Пазари и молове са отворени за всички, но спортни зали, хотели, басейни - само за ваксинирани. Страната планира споразумения за туристически коридори, отново само за имунизирани.

В Русия е регистрирана трета ваксина срещу Covid-19, съобщи премиерът Михаил Мишустин. По думите му първите 120 хиляди дози „КовиВак“ ще се появят на пазара в средата на март. Планира се до края на годината да бъдат произведени 20 милиона дози и препаратът да излезе на международния пазар.

Има опити да се поставят под съмнение успехите на Русия в медицината и в борбата срещу коронавируса, заяви руският президент. Владимир Путин

определи като безперспективен натиска върху Русия със санкции и блокиране на международни проекти. Москва е обект на целенасочена информационна кампания с недоказани обвинения по редица въпроси, подчерта Путин.

Седмицата донесе ключови съдебни решения в Северна Македония. Три доживотни присъди бяха произнесени по случая Монструм  - убийството на петима македонци край Смилковското езеро през 2012-та. Протест срещу решението предизвика напрежение в Скопие. Демонстрантите скандираха "Диктатура", развяваха албански и американски знамена.

В същото време бившият директор на Управлението за сигурност и контраразузнаване Сашо Миялков беше осъден на 12 години затвор по делото "Таргет-Твърдина", а бившият вътрешен министър Гордана Янкулоска - на четири години. Делото е свързано с продължително масово подслушване, засегнало около 20 000 граждани.

Сашо Миялков беше обявен за издирване и арест, а после сам се яви в прокуратурата в Скопие и обясни, че е бил болен.

Преди това премиерът Зоран Заев сравни изчезването му с бягството през 2018 година на първия му братовчед - бившия премиер Никола Груевски. Той подчерта, че обществото очаква справедливост.

Въздушен удар срещу подкрепяни от Иран шиитски милиции в Сирия стана първата военна операция под ръководството на новата президентска администрация и беше окачествен като силно послание към Техеран в момент, в който Вашингтон се опитва да съживи ядреното споразумение от 2015-та.

Китай призова администрацията на Джо Байдън да възобнови конструктивния диалог, след като отношенията между двете страни паднаха до най-ниската си точка от десетилетия по време на управлението на Доналд Тръмп.

От звуковия файл можете да научите повече за политическото напрежение в Армения, за данъчните проблеми на бившия испански крал и за това как млада американка, преболедувала като дете от рак, ще лети в Космоса.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13