Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Танцът на пингвините” - филм за обитателите на Антарктида

Теодосий Спасов на Антарктида
Снимка: Християн Цвятков

В Дом на киното в София от 17:00 часа можете да видите филма “Танцът на пингвините”. Той е художествено-документален прочит на Антарктида от маестро Теодосий Спасов. Месец преди да бъде обявена пандемия от коронавирус, той потегля с българска експедиция към най-студената точка на Земята и се завръща оттам буквално дни преди светът да бъде затворен.


Какво преживява Теодосий Спасов на Антарктида, как успява там да създаде своя последен музикален албум заедно с китариста Християн Цвятков и какво представлява животът на Ледения континент през погледа на един творец, ще видим в лентата “Танцът на пингвините”.

"Филмът е наистина майсторски направен от Ема Константинова - режисьор и Румен Василев - оператор. В него могат да се видят и другите присъстващи. Там бяхме общо 23 души по това време в нашия лагер. Дава посоки за размисъл, дава място за уважение на всички учени, които се борят с природата там и успяват да направят своите лични и световни открития", каза в предаването "Закуска на тревата" Теодосий Спасов.

Антарктида          Снимка: Теодосий Спасов

Той подчерта, че два филма за Антарктида са се появили преди музикалния албум от експедицията, в която той е участвал:

"Нарочно бавя музикалния албум, за да мога да улуча по-нормално време, ако имаме шанса да ни подмине тази пандемия, за да мога да организирам концерти на живо на тази музика".

Пътуването до Антарктида е било "пробен камък", сподели Теодосий Спасов:

"Един момент от моя живот, който ме накара да се замисля за времето, с което разполагам и как бих могъл разумно да се пласирам в това време - кому трябва да го давам, по-малко пилеене вече. Човек е хубаво да мисли повече за себе си и близките си, за най-верните приятели, да дава шанс също за открития на нови приятелства, да бъдат те стойностни, уважаващи времето, чувствата един към друг, човещината. Разбрах също, че тези места, към които човечеството протяга ръце - необитавани до този момент, само обитавани от природните жители там, тези, които са родени там, колко заплашително става, колко нашето нахалство човешко добива огромни размери, как планетата се задъхва, как ние прекаляваме с нашето присъствие навсякъде, едни на други си създаваме проблеми". 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45