"На първи март се кичим с мартеници, те са направени от бял и червен конец. Червеният е символ на слънцето и на топлината, а белият на дълголетието, добротата, щастието", каза четвъртокласничката Теодора Ананиева.
Тя и нейните съученици прекараха незабравим час в работилницата на Регионалния исторически музей в Плевен и сами изработиха своите мартенички:
"Бяхме в музея и правихме мартеници, беше много забавно, всякакви различни, интересни начини", допълни Илина Георгиева.
"Аз направих Пижо и Пенда, не с много детайли, свързани с бели и червени конци", каза Станислава Кожухарова.
"Аз направих доста мартеници - едната от тях е като медальон, беше с три мъниста, беше като колие, тя беше с вълна - бяла и червена. Беше отвътре направено като цвете, имаше тичинка, бях направила Пижо и Пенда, те също бяха от вълна, бях направила една главичка на Баба Марта, тя също беше от вълна с едни сини очички, които бяха като очила на Баба Марта", разказа Теодора Ананиева.
"Както момичетата, аз също направих Пижо и Пенда - най-обикновени за дясната част на пазвата", допълни Николай Илиев.
Милена Бельовска е учител с над 30 годишен стаж, енергична и с голяма любов към традициите и обичаите. Тази любов тя предава на своите ученици:
"Традиция стана всяка година учениците от Основно училище „Йордан Йовков“ да посещават Етнографския отдел на Регионалния исторически музей и да изработват със сръчните си пръсти мартеници, като вплитат не само белия и червения конец, но и своите пожелания за здраве и късмет. При изработването на своите мартеници децата вложиха много старание и усилия, за да зарадват своите близки и приятели. Чрез изработването им да събудя интереса, желанието да съхраним този празник Баба Марта".
Учениците от 3-ти и 4-ти клас са се включили в благотворителен конкурс за изработване на мартеници, организиран от Община Плевен и Център за работа с деца
"Със своите изработени мартеници те ще зарадват болни деца и възрастни хора в УМБАЛ "Георги Странски" - Плевен, като им пожелаят бързо оздравяване и възстановяване".
Мартеницата остава един от най-обичаните символи на България, подчерта Милена Бельовска:
"Нека на 1-ви март да се поздравим с Честита Баба Марта, да закичим себе си, приятелите, любимите хора, а защо не и непознати с мартеници, за да ни съпътстват здраве, благоденствие и това, което ние учителите се опитваме да им предадем, вярваме, че те ще продължат и в бъдеще, защото няма нищо по-хубаво от това човек да види в своите възпитаници своите идеи и да види своите деца, които учи успешни, да обичат всичко българско".
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци " Възродителният процес в..
С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..