Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от Основно училище „Йордан Йовков“ в Плевен направиха мартеници с пожелание за здраве

Ученици от Основно училище „Йордан Йовков“ в Плевен
Снимка: Латинка Светозарова

В Плевен над 200 деца изработиха мартенички в работилница на Регионалния исторически музей. Сред тях са и четвъртокласниците от Основно училище „Йордан Йовков“ с класен ръководител Милена Бельовска.

"На първи март се кичим с мартеници, те са направени от бял и червен конец. Червеният е символ на слънцето и на топлината, а белият на дълголетието, добротата, щастието", каза четвъртокласничката Теодора Ананиева.

Тя и нейните съученици прекараха незабравим час в работилницата на Регионалния исторически музей в Плевен и сами изработиха своите мартенички:

"Бяхме в музея и правихме мартеници, беше много забавно, всякакви различни, интересни начини", допълни Илина Георгиева.

"Аз направих Пижо и Пенда, не с много детайли, свързани с бели и червени конци", каза Станислава Кожухарова.

"Аз направих доста мартеници - едната от тях е като медальон, беше с три мъниста, беше като колие, тя беше с вълна - бяла и червена. Беше отвътре направено като цвете, имаше тичинка, бях направила Пижо и Пенда, те също бяха от вълна, бях направила една главичка на Баба Марта, тя също беше от вълна с едни сини очички, които бяха като очила на Баба Марта", разказа Теодора Ананиева.

"Както момичетата, аз също направих Пижо и Пенда - най-обикновени за дясната част на пазвата", допълни Николай Илиев.

Милена Бельовска е учител с над 30 годишен стаж, енергична и с голяма любов към традициите и обичаите. Тази любов тя предава на своите ученици:

"Традиция стана всяка година учениците от Основно училище „Йордан Йовков“ да посещават Етнографския отдел на Регионалния исторически музей и да изработват със сръчните си пръсти мартеници, като вплитат не само белия и червения конец, но и своите пожелания за здраве и късмет. При изработването на своите мартеници децата вложиха много старание и усилия, за да зарадват своите близки и приятели. Чрез изработването им да събудя интереса, желанието да съхраним този празник Баба Марта".

Учениците от 3-ти и 4-ти клас са се включили в благотворителен конкурс за изработване на мартеници, организиран от Община Плевен и Център за работа с деца

"Със своите изработени мартеници те ще зарадват болни деца и възрастни хора в УМБАЛ "Георги Странски" - Плевен, като им пожелаят бързо оздравяване и възстановяване".

Мартеницата остава един от най-обичаните символи на България, подчерта Милена Бельовска:

"Нека на 1-ви март да се поздравим с Честита Баба Марта, да закичим себе си, приятелите, любимите хора, а защо не и непознати с мартеници, за да ни съпътстват здраве, благоденствие и това, което ние учителите се опитваме да им предадем, вярваме, че те ще продължат и в бъдеще, защото няма нищо по-хубаво от това човек да види в своите възпитаници своите идеи и да види своите деца, които учи успешни, да обичат всичко българско". 

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00