Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическите кампании онлайн - тролене без позитивни послания на микро ниво

Снимка: pixabay

Онлайн комуникационните канали са ефективни само тогава, когато се използват постоянно, а не кампанийно, както се случва при повечето български партии. Това каза пред БНР Калин Василев от Агенцията за управление на онлайн репутация и дигитален маркетинг. Според него политическите формации правят две основни грешки в използването на онлайн комуникацията - първата е, че активират места в дигиталното пространство непосредствено преди самите избори.

„Стартирайки кампанията, аз не мога да видя днес нито една програма на нито една политическа формация за предстоящите избори.“

Сайтовете на политическите формации целогодишно се използват за препечатване на публикации, без да се създава съдържание, което да даде допълнителна стойност на гражданите и да информират за определени позиции на микро ниво, отбеляза Василев в предаването "Преди всички".

Използвайки социалните мрежи, партиите имат възможност да таргетират и да достигнат своите избиратели на най-ниско ниво, ако говорим за географско позициониране, посочи Калин Василев.

Моделирането на политическите послания трябва да бъде пречупено през призмата на по-малки, микро групи – квартал, малко населено място, дори село, за да можеш да достигнеш до тези твои избиратели.“

„Вторият генерален проблем, който те пренебрегват, е липсата на цялостен медиен мониторинг – кой, къде и какво говори.“

Формирането на политическа кампания в социалните мрежи в момента се свежда до използването на вътрешни ресурси. Така под формата на тролене се води основно негативна кампания срещу опонентите, изтъкна Калин Василев. За изминалите няколко кампании той не регистрира „нищо смислено и нищо позитивно, което да правят политиците“ в онлайн пространството.

Тяхната кампания се свежда до това да участват под коментари на опозиционните представители с фалшиви профили, под някакви картинки, които съдържат в себе си осмиващи послания или осмиващи реплики, извадени от контекста на техните опозиционери, но не и да мислят нещо позитивно, което ще даде добавена стойност на техните избиратели.“

Социалните мрежи тръгнаха да налагат по-стриктна регулация и да бъдат по-внимателни при използването им за политически кампании. Донякъде българските политически формации са запознати с тези регулации, но в друга част използват способите за избягване на явни послания, каза още в анализа си Калин Василев.

Българските политици започват да се пооглеждат и да проглеждат за използването на тип услуги, познати като социален инженеринг, допълни той.  

„Или как най-правилно да структурираме своите послания към гражданите, имащи определени виждания и нагласи, които да бъдат базирани на информацията, която самите хора споделят в социалните мрежи. Може би ако политическите партии в България използват подобен тип услуги, осланят кампанията си на подобни инструменти, биха пожънали много голям успех.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50

Камарата на представителите на САЩ одобри военната помощ за Украйна

След месеци забавяния американската Камара на представителите одобри дългоочакваната финансова помощ за Украйна на стойност 61 милиарда долара. Средствата са от критична важност за защитата на страната във войната с Русия, като голяма част от парите ще бъдат използвани за въоръжаване на украинската армия. Финансовият пакет за Украйна беше приет с..

обновено на 21.04.24 в 01:54
Искра Баева

Проф. Искра Баева: Мирът няма да доведе до разпадането на Украйна

Мир с някакъв компромис няма да доведе до разпадането на Украйна. Тя се сплоти и  не е застрашена, ако постигне мир . Русия няма потенциал да застраши цяла Украйна. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. Нито тезата на Русия, нито тезата на Украйна биха могли да се реализират в пълен обем . Русия не може категорично да спечели войната в..

публикувано на 20.04.24 в 11:11