Членове на британското кралско семейство бяха обвинени в расизъм от съпругата на принц Хари Меган Маркъл. Херцогът и херцогинята на Съсекс, които от миналата година живеят в Калифорния, дадоха интервю за Опра Уинфри, в което Маркъл сподели, че е мислила дори да се самоубие.
Още няма потвърдени официални данни, но се смята, че интервюто на американската водеща Опра Уинфри по Си Би Ес (CBS) с Хари и Меган е било най-гледаното в човешката история.
В поредица от зашеметяващи откровения по време на двучасовото интервю с Опра Уинфри Меган Маркъл разкри, че членовете на кралското семейство открито са изразили загриженост за това колко тъмна ще бъде кожата на сина ѝ Арчи, че са изразили готовност да го лишат от кралска титла и че са отказали да гарантират сигурността му.
Днес CBS пусна клипове от интервюто, които не са излъчени, в един от които принц Хари потвърждава, че расизмът е била една от основните причини двойката да напусне Острова.
Също днес Опра Уинфри заяви, че човекът, за който става дума, не е кралицата или нейният съпруг принц Филип, но тя не може да разкрие името му, защото е била помолена от двойката да не го прави.
В интервюто Меган казва още, че за разлика от други членове на кралското семейство тя и Хари нито веднъж не са били защитени от институцията по време на кампанията на таблоидите срещу тях.
„Всичко това се случваше просто защото дишах. Просто не исках да съм жива повече“, каза разплаканата Меган в отговор на въпрос дали е мислела за самоубийство.
Присъединилият се по-късно към интервюто принц Хари обясни, че отношенията с баба му кралица Елизабет Втора са били добри, но тези с баща му принц Чарлз рязко са се влошили. Двойката обяви, че бебето, което очакват през лятото, ще бъде момиче.
Херцогът и херцогинята на Съсекс се преместиха да живеят в Калифорния, след като официално се отказаха от кралските си повинности през март 2020 година.
Общественото мнение в кралството е на двата полюса.
Кореспондентът на Би Би Си по въпроси на кралското семейство Джони Даймънд заяви, че това е било едно „опустошително интервю“ за монархията.
Той допълни, че много от разкритията са прекалено лични и едва ли изобщо ще последва някакъв официален отговор от Бъкингамския дворец.
Интервюто предизвика оживени и противоречиви реакции във Великобритания. Преобладаващото мнозинство от хората съчувстват на Меган Маркъл за преживяното от нея. Мнозина правят аналогии със случая с принцеса Даяна.
Дийн Скот, близък приятел на принц Хари от армията, каза, че при целия му респект към кралското семейство има неща, които не трябва да се премълчават. Омид Скоби, автор на книгата „Да намериш свободата: Хари и Меган“, изтъкна, че двойката много точно е успяла да разграничи в интервюто монархията като институция от самото кралско семейство, което ѝ прави чест.
Има и крайни мнения като това на антимонархическата група „Република“, че в името на Великобритания и по-младите „тази прогнила институция трябва да си отиде“.
От другата страна на аргумента биографът на кралското семейство Анна Пастeрнак заяви, че интервюто е оставило горчив вкус с устата ѝ с проявеното пълно неуважение към Бъкингамския дворец. Телевизионният водещ Пиърс Могран, който е отявлен критик на Меган Маркъл, посочи, че тя заслужава „Оскар“ за изиграната роля в интервюто, което според него е пълно предателство към кралицата и кралското семейство.
От Бъкингамския дворец още няма реакция. Добре запознатите с кралското семейство смятат, че такава може дори да не последва.
Меган Маркъл, херцогинята на Съсекс, заяви, че не могат да очакват от нея да мълчи, ако кралското семейство играе активна роля в разпространяване на „вечни лъжи“ за нея и съпруга ѝ принц Хари. В интервю за известната американска телевизионна водеща..
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви,..
В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се..
Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на..
Регионалната библиотека "Емануил Попдимитров“ в Кюстендил осигури виртуален асистент - консултант, за потребителите, посещаващи интернет страницата на местния културен институт. Това ще подобри дигиталното обслужване, а библиотеката се нарежда сред..
Екип на Министерството на образованието и науката разяснява на място възможностите за кандидатстване в български ВУЗ за средношколците от Босилеград и Цариброд. Срещата със средношколците от босилеградската гимнания беше днес, а в Цариброд е..
Над 27 500 лева събраха ученици от Кърджали в подкрепа на дете - инвалид. В училището ще бъде изграден асансьор, за да може осмокласникът Арджан Мехмед да се придвижва с инвалидната си количка до учебните кабинети. По-голямата част от сумата беше събрана..
През миналата година в област Монтана са станали най-много пожари за последните 5 години. Регистрирани са 1224 пожара, което е с над 300 повече от 2023 година. Увеличението се дължи най-вече на станалите през лятото пожари в сухи треви и гористи..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...