Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Маркет линкс“: 42% от българите биха поръчвали лекарства онлайн

По-младите и жителите на големи градове предпочитат да си вземат онлайн поръчката в близка аптека

Снимка: Ани Петрова

Около 42% от пълнолетните българи или около 50% от ползващите интернет биха били готови да закупят онлайн медикаменти, предписани от лекар. Това сочи национално представително проучване на агенция „Маркет линкс“, проведено сред 1000 души. То ще бъде огласено в детайли днес на онлайн дискусия, посветена на електронното здравеопазване и организирана от вестник „Капитал“.

В момента у нас онлайн могат да се търгуват само лекарствени продукти без рецепта.

И двата сценария - поръчаното онлайн да се получи на адрес у дома или в аптека, са почти еднакво привлекателни за хората, отбеляза в интервю за предаването „Преди всички“ Станислава Чипова, директор „Пазарни проучвания“ в агенция „Маркет линкс“.

Възрастовата група 18-34 г. и живеещите в голям град проявяват по-голям интерес към получаване на поръчаните онлайн лекарства в аптека, сочат данните от проучването. „Които не биха чакали часове и дни за доставка, а биха скокнали до най-близката аптека и биха си взели самите медикаменти.“

Около 40% от жителите на по-малки населени места биха били склонни да купуват медикаменти онлайн, както с доставка до дома, така и с получаване на продуктите в аптека, уточни Чипова.

Пандемията показа, че този въпрос е на дневен ред да бъде решен, коментира пред БНР адвокат Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите. По думите му, както са решени въпросите за електронните рецепти и за електронните направления за Covid изследване, така има въпроси, които следва бързо да се решат, а не да се чака тепърва месеци и години.

В повече от 15 общини изобщо няма аптеки – това са около 50 хиляди души, които нямат достъп до фармацевтична грижа, изтъкна Таушанов.

Според него получаването на лекарства чрез поръчка онлайн трябва да се разположи в по-широка рамка и да се включат още специални диетични храни за медицински цели, както и медицински изделия за конкретни групи пациенти.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01