Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Япония отбелязва 10 години от аварията в ядрената централа Фукушима

| обновено на 11.03.21 в 12:23
Премиерът Йошихиде Суга (вляво) се покланя пред император Нарухито и съпругата му на възпоменателната церемония в Токио
Снимка: БТА

Япония отбелязва 10-ата годишнина от разрушителното земетресение и предизвиканото от него  цунами, които опустошиха североизточното крайбрежие на страната. Бедствието доведе до тежка ядрена катастрофа и отне живота на близо 20 хиляди души.

Жителите на префектурите Фукушима, Ивате и Мияги запазиха минута мълчание в 14.46 часа местно време. В този момент точно преди десет години трус с магнитуд 9, последван от цунами, разлюля Япония и доведе до най-сериозната ядрена авария в света след тази в Чернобил през 1986 г.

Местни жители почетоха с цветя жертвите на специално отредени за това места, а други отправиха молитви за душите на загиналите от морския бряг.

Японският премиер Йошихиде Суга отбеляза годишнината с минута мълчание на възпоменателна церемония в столицата Токио.

Премиерът каза:

„Никога не трябва да забравяме ценните уроци, получени с цената на големите жертви на бедствието. За пореден път обещавам, че ще продължим да правим преглед на политиката за предотвратяване и смекчаване на бедствията, за защита на живота на хората и ще работим във всички области, за да укрепим нацията ни и да направим нашата държава, устойчива на бедствия.“

През последното десетилетие за възстановителни работи са похарчени над 277 милиарда долара, но нивата на радиация все още са високи и местните жители не могат да се завърнат.

В церемонията взеха участие също император Нарухито и съпругата му. Императорът призова всички да се обединят и да подкрепят хората, преминали през страдания, за да може те да си върнат нормалното ежедневие. 

Извеждането от експлоатация на АЕЦ ще отнеме десетилетия. Преди две години токийски съд оправда трима високопоставени служители на енергокомпанията ТЕРСО, по обвиненията в служебна небрежност.

Ядрената катастрофа във Фукушима засили протестното движение в света срещу използването на атомната енергия, а Германия се отказа от ядрената енергетика. Следващата година там трябва да бъде изключен и последният реактор. Десет години по-късно и в хода на обсъжданията на Европейската зелена сделка атомната енергия отново се възприема като климатично неутрален енергиен източник.

"Не е достатъчно да кажем, че разчитаме на атомната енергия, защото е чиста и почти не отделя  вредни емисии. Това безспорно е важен аспект, но трябва да направим повече за да повишим сигурността на ядрените реактори и да се погрижим за съхранението на отработеното гориво", коментира пред „Хоризонт“ проф. Антонио Хуртадо, ръководител на катедрата по ядрена физика в техническия университет в Дрезден. Още по темата може да чуете тази седмица в предаването ни „Събота 150“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04