Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-19 влияе и на съня

Д-р Петър Чипев: Сънят има значение за имунния отговор

Специалистът препоръчва повече движение и престой на слънце, което синхронизира биологичния часовник

Снимка: Pixabay

Много пациенти с коронавирус имат нарушения в съня както по време на самата инфекция, така и след прекарването й. Това обясни в предаването „Хоризонт до обед“ д-р Петър Чипев, пулмолог и специалист по медицина на съня към Европейската дружество за изследване на съня.

По време на заболяването затрудненията със съня се дължат на директния ефект на вируса върху централната нервна система, уточни той.

Процесът на безсъние в някои случаи продължава месеци. Д-р Чипев сподели случай на жена, която вече 4 месеца е в състояние на тотално безсъние. „И това е провокирано след вируса, при положение, че тя не е имала такива проблеми преди да се разболее.“

Има значение колко спим за това какъв магнитуд на имунна реакция ще проявим към „провокация“, сочат изследвания, цитирани от пулмолога.

„Има 4-5 добре структурирани проучвания, които показват, че след ваксинация хората, които спят по едни 7.5 – 8 часа за денонощие развиват много по-пълен и по-силен имунен отговор с почти двойно повече антитела спрямо тези, които спят около 4 часа в денонощие и са хронично недоспали в периода около ваксинацията.“

В сегашната ситуация на масово ваксиниране хората трябва да се замислят за режима си на бодърстване и сън, категоричен е специалистът.

Утре предстои да излезе статия на екипа на д-р Петър Чипев „Кошмарът от Ухан или как Covid влияе върху съня ни“.

Изследванията показват, че има промени в циркадния ритъм с около 1 час – забавена фаза на заспиване и забавена фаза на събуждане. Здравните работници са сред най-потърпевшите. Д-р Петър Чипев определи учениците като другия голям рисков контингент. 

По думите му, когато и учениците, и работещите у дома обвързват работната среда със средата за сън и покой, нещата се объркват на когнитивно-поведенческо ниво: „обвързваме работата със съня и в един момент сънят се превръща в работа“.

Относно засилената тревожност през последната година на пандемия д-р Чипев отбеляза, че повечето подобни проучвания освен проблемите със съня изследват и тези с тревожността и депресията. „Които логично значително са нараснали.“

Инфодемията или лавинообразното натрупане на информация относно Covid има отношение към проблема, смята д-р Петър Чипев. Той съветва вечер да не се гледа толкова много телевизия и да не се прекалява с попиването на негативна информация за коронавируса.  

Снимка: БТА

Норвежко проучване се фокусира върху намалената активност на хората под карантина и качеството на съня, изтъкна още Чипев.

„Също така липсата на слънчева светлина, която има отношение към циркадния ритъм. Бидейки продължително време затворени хората, не се излагат достатъчно на слънчева светлина и това не е само проблем на витамин D, а и проблем на съня, защото основният синхронизатор на биологичния часовник е слънчевата светлина“, коментира Петър Чипев. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Еленков: Има контрол върху пожара край Свиленград

Има контрол върху пожара. Локализирани са отделните огнища и се наблюдават постоянно от пожарната. Екипите са на място.  Това заяви пред БНР Георги Еленков - председател на Общинския съвет в Свиленград.  Той увери, че няма риск за хората и населените места . " Горят само и единствено малка част гори, останалото са храсти, треви и..

публикувано на 16.07.24 в 10:10

Общините не са готови да въведат новия модел на таксата за битови отпадъци

Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ). "До момента общините са изцяло сами в този процес . Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика . Цялата..

публикувано на 16.07.24 в 10:06

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията

Цивилни специалности дават шанс за работа и в армията . Това обаче става при определени условия и след преминаването на първоначална военна подготовка , защото засега военната професия е една от трите регулирани.  Таня, Димитър, Георги, Стоян са част от многото студенти на Висшето училище по телекомуникации и пощи. Със специалността, която учат..

публикувано на 16.07.24 в 09:41

Огън и вода - къде са слабите ни места в борбата с пожарите?

Водата в България е неправилно управлявана , заяви пред БНР Георги Стоянов, председател на Българския фермерски съюз. Основният проблем е напояването , изтъкна той за недостига на вода за земеделие. Изваляването в Румъния се прави с български специалисти . Водещи държави го правят и има резултати. Стоянов призова МЗХ да прояви..

публикувано на 16.07.24 в 08:00

Д-р Камен Николов, БАБХ: Конопените семена, маслото и брашното от тях са разрешени за влагане в храни

На витрината на магазин в центъра на София са изложени кексчета и бисквити с череп и знака на канабис на опаковката. За това сигнализираха слушатели на БНР.  Това става на фона на случката от миналата седмица, когато в болницата в Плевен попаднаха малки деца, яли бисквити с опасни, забранени съставки. Досъдебно производство по случая с децата в..

публикувано на 15.07.24 в 09:47
Радиотелевизионната станция на връх Ботев

Радиотелевизионната станция на връх Ботев работи 24/7

" Радиотелевизионната станция на връх Ботев е изцяло проектирана за радиорелейно телевизионно разпръскване в национално значение. От тук се излъчват програмите на БНР - "Хоризонт" и "Христо Ботев" и на националните телевизии , каза за "Пътувай с "Хоризонт" началникът на станцията Рангел Добрев . Второто издание на новото предаване на програма..

публикувано на 15.07.24 в 08:58

Екстремни жеги до четвъртък. След кратко захлаждане през уикенда - нова порция горещини

Екстремно високите температури ще продължат до четвъртък. Това предупреждение отправи климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на СУ. Очакванията са най-високите стойности да достигнат 42-43 градуса , посочи той. През уикенда има условия за валежи с гръмотевични бури . Може да се наблюдават и т.нар...

публикувано на 15.07.24 в 08:45