Британският премиер Борис Джонсън ще разговаря тази седмица с лидерите на ЕС по повод на продължаващия спор около доставките на ваксини.
Лидерите на страните-членки на ЕС ще проведат виртуална среща в четвъртък за обсъждане на забраната за износ на ваксината на „АстраЗенека“ към Обединеното кралство, но Борис Джонсън смята да изложи британската позиция по въпроса в телефонни разговори поотделно с тях.
Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел със сигурност са в списъка на Джонсън, съобщава „Файненшъл таймс“, позовавайки се на правителствен източник.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕС може да забрани изпращането във Великобритания на ваксини, произведени на континента. Хелън Уийтли, която отговаря за здравната и социална помощ в правителството, призова ЕС да се придържа към поетите ангажименти и да се откаже от „ваксинационния национализъм и протекционизъм“.
Според Би Би Си последните развития засягат завод за ваксини в Нидерландия.
По-малко от 12% от населението на ЕС е ваксинирано в сравнение с над 40% във Великобритания.
Първоначално се смяташе, че забраната няма да попречи да бъде спазен срокът до края на юли да бъдат ваксинирани всички пълнолетни британци, но според последен анализ това може и да доведе до забавяне на програмата за масово ваксиниране с един месец.
Заседанието на европейските лидери, на което ще се разисква помощта за Украйна и повишаването на отбранителните способности на ЕС, започва след около час. Започнаха да пристигат европейските ръководители, сред които е и президентът на Украйна Володимир Зеленски. Електронното издание "Политико" определя срещата като "заседание с високи..
Четвърти бойкот на големите търговски вериги бе обявен за днес. За втори път бойкотът бе насочен и срещу банките. Преди седмица, в деня на бойкота, оборотите на големите магазини се... покачиха. Причината, според организаторите, са големите намаления на цените на част от стоките в търговските вериги. Днес хипермаркетите отново отговориха на..
От ПП-ДБ настояват в най-кратък срок Министерството на културата и премиерът да обяснят за провала на домакинството на ЮНЕСКО. Преди ден от Министерството на културата обясниха, че Бюрото на Комитета за световно наследство се е съгласило 47-мата сесия да се състои в Париж от 6 до 16 юли с финансовата подкрепа на България като домакин...
Съзнателно не искаме да знаем истината за собственото си минало . Огромна част от хората у нас предпочитат да разсъждават за миналото в екзалтирани клишета . Това мнение изрази пред БНР режисьорът проф. Светослав Овчаров. Ако човек не се замисля за грешките, които неговата родина е направила, никога няма да ги избегне и отново ще се..
На този етап Централната избирателна комисия няма да публикува сканирани протоколи от повторно проверените 2204 секции от експерти, назначени от Конституционния съд. Това разясни заместник-председателяj на ЦИК Росица Матева, след като Ивайло Благоев от Монтана, който е бил секретар на секционна комисия на изборите от 27-и октомври..
В рамките на Месеца на франкофонията днес ще се състои Литературна среща със Сергей Шикалов за романа му "Опасни видове" : Спомен за едно десетилетие в Русия, която вярваше в правата на човека и в свободата да обичаш. Събитието е днес от 18.30 часа във Френския културен институт. " Вдъхновението се храни с нашите ежедневни мисли ", отбеляза..
Време е за Закон за водоснабдяването и канализацията. За това настоя в интервю пред БНР Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Той изрази "разочарованието на гилдията, че продължаваме да говорим за промени в Закона за водите , а не говорим за нов закон за ВиК – нещо, което от повече от десетилетия ВиК отрасълът..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..
Очаквам да се влезе в спирала от битки и напрежение между Израел и "Хамас" . Това каза пред БНР арабистът проф. Владимир Чуков във връзка със среща на..