Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Марински: В духовен план изповедта е баня за нашата душа

Боянската църква
Снимка: БГНЕС

Изповедта е велико тайнство. Изповедта трябва да се извършва свободно и с желание. Доброволното разкриване на греха показва, че вярващият повече не желае и не приема този грях. На Петдесетница се чете следната молитва: "Пред Тебе едничкия съгрешавам, но и само на Тебе едничкия служа, Христе Боже наш". Изповедта се явява като лекарство, потребно за поразената от греха човешка душа. Изповедта е велико тайнство. Тя е чистилището, през което душата минава, за да се очисти от всякакъв грях.

"Всички ние знаем, че за да може човек да поддържа телесната си чистота, е необходимо поне веднъж на ден да използва банята. В духовен план изповедта представлява банята на нашата душа. Това е моментът, в който човек иска да разтовари част от багажа, който постоянно мъкне зад себе си. Но съгласете се, че това е момент, много личен, много интимен и индивидуален и като такъв той не може да бъде налаган. До изповед човек може да стигне само и единствено когато иска да направи този акт. Той не може да бъде заставен. Аз не бих свързал поста и изповедта", каза отец Иван Марински от църквата "Св. Висарион Смоленски".

Така човекът се просветлява свише и добива нови прозрения, ново духовно виждане. Това виждане е на две равнища, според традицията на православната църква. От една страна, небесният огън извайва в сърцето на вярващия небесния образ на Словото, неговия Създател; от друга - това виждане разкрива духовната нищета и мрачната бездна, в която се намира човекът след падението. Това виждане е чуден небесен дар и то непрестанно вдъхновява човека за покаяние. То поражда у него жаждата да изхвърли всяка нечистота и набрана злоба от душата си и с покаяние да се завърне в дома на Отца си, "Който е на небесата", се казва в Божието писание.

Дните, в които живеем днес са огромно изпитание за човечество. Една година вече сме в пандемия, дали хората станаха по-вярващи, по-смирени, или не вярват вече в нищо? 

"Хората са изплашени и то доста. Може би подобни заключения могат да бъдат дадени години след като мине, дай Боже1 да мине тази пандемия, сега към момента личните ми наблюдения на свещеник са - да, хората ги е страх и в църквата, защото вирусът може да бъде и в църквата, но това, на което си заслужава да се обърне внимание е, че страхът от смъртта не е нещо ново за човечеството, на нас, съвременните хора, ни се наложи да се сблъскаме с него по един необичаен начин".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06